burgerlijke stand burgerlijke stand archieven die in het gemeentearchief van Gemert lagen op zich. Aanvankelijk leek het erop dat er een groot Streekarchief Peelland zou komen in Helmond. Er werd gesproken over één regionaal historisch centrum voor het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven; deze regio bestaat uit 22 gemeenten, waar Gemert-Bakel er één van is. Uiteindelijk heeft de gemeente in 2004 besloten een eigen gemeentearchief te willen houden. Dit was een heel bewus te keuze vanuit een bestuurlijke visie: het besturen van een gemeente dient te gebeuren vanuit het verleden naar de toe komst. Daarom vindt het bestuur het van groot belang dat de kennis van het verle den zowel geografisch als organisatorisch dicht bij het bestuur staat. Door dit besluit ontstond de vacature voor gemeentear chivaris. Bovendien moest er geïnvesteerd worden in het archief. Mijn eerste taak was dus eigenlijk om een nieuw gemeen tearchief op te zetten en ik ben dan ook begonnen met een nulmeting." En hoe is de situatie nu? Jullie hebben kort geleden ook flink verbouwd. "Klopt, sinds 2005 is er een beleidsplan vast- gesteld, evenals een Archiefverordening en een Besluit Informatiebeheer. Er is een nieuwe archiefbewaarplaats gebouwd. De publieksruimten zijn uitgebreid en gemoderniseerd en er zijn nieuwe kan toorruimten ingericht. De formatie is uit gebouwd van 1,2 fte in 2004 naar 3,5 fte in 2009. De archieven van de voormalige gemeenten Gemert en Bakel en Milheeze zijn inmiddels vanuit vijf verschillende locaties naar de nieuwe archiefbewaar plaats overgebracht. Het is natuurlijk een enorme uitdaging om zo een gemeente archief weer op te bouwen. In 2007 is de nieuwe website gelanceerd. Hierin is een aanzet tot een beeldbank en indexen opgenomen. Ook zijn de inventarissen van 80% van onze archieven te doorzoe ken. Het komend jaar ligt de uitdaging in het digitaliseren van de bevolkingsregis ters, de akten burgerlijke stand, de DTB's, de belastingregisters, de militieregisters, de dia's, negatieven- en fotocollecties en het op internet krijgen van ruim 250.000 records in diverse indexen. Wat de situatie in Gemert-Bakel ook bij zonder maakt, is het convenant met de Heemkundekring 'De Kommanderij Gemert'. Deze heemkundekring heeft haar heemkamers in de gehuurde ruimte boven de lees- en studiezaal en de kanto ren van het Gemeentearchief. Wij streven naar één loket: het maakt voor een bezoe ker niet uit of de informatie uit bestanden van de heemkundekring of uit de bestan den van het Gemeentearchief komt. We hebben daarom in de lees- en stu diezaal twee balies. Een balie wordt bemenst door medewerkers van het Gemeentearchief die uiteraard het archie fonderzoek begeleiden; de andere balie wordt bemenst door vrijwilligers van de heemkundekring, die helpen bij onder zoek in secundaire bronnen en ondersteu ning bieden in de eerstelijnsopvang van bezoekers. Daarnaast levert de heemkun dekring vrijwilligers die ondersteuning bieden in de backoffice, bijvoorbeeld bij indiceringsprojecten of het digitaliseren van gegevens. Momenteel werken er 38 vrijwilligers bij het Gemeentearchief, van wie het merendeel verbonden is aan de heemkundekring; zij leveren in totaal ruim twee fte extra arbeidskracht." En dat slaat aan bij de gebruikers? "Jazeker! De aantallen van bezoeken aan 40 I de studiezaal en schriftelijke verzoeken om informatie nemen nog steeds toe. De bezoekersaantallen zijn in 2008 ten opzichte van 2007 zelfs gestegen met bijna 50%, maar dit vergelijk gaat wat mank vanwege de verbouwing in 2007. Ten opzichte van 2006 zien we echter nog een stijging van 25%. De schriftelijke ver zoeken om informatie lagen in 2007 al iets hoger dan in 2006, maar zijn in 2008 ruim verdubbeld. Het lijkt erop dat wij de uitzondering zijn die de regel bevestigt. Men zegt immers dat bij het opzetten van een nieuwe website en het online zetten van informatie je studiezaal leegloopt. Ik waag dit echter te betwijfelen; waarom zouden dan heemkamers het door de bank genomen dan wel steeds drukker krijgen? Natuurlijk zullen er mensen snel willen zoeken naar informatie en dit op inter net doen. Maar we moeten naar mijn idee niet vergeten dat een groot aantal bezoe kers kwam - en nog steeds komt - om te zoeken. Als zij immers gevonden hebben wat ze zochten, gaan ze iets anders zoe ken. Naast het zoeken komen zij voor de sfeer, het contact met andere 'zoekers' en om te leren van de kennis en kunde van de archiefmedewerkers. Joan van Albada heeft mij ooit gezegd dat de beste archief medewerker met de grootste lokale ken nis in de studiezaal hoort te zitten. Ik ben in Gemert-Bakel geregeld gewaarschuwd Hoe was het met je dienst gesteld toen je daar begon? Wat heb je aangepakt en waarom? "In 1997 is de gemeente Bakel en Milheeze samengevoegd met de gemeente Gemert. De gemeentearchivaris van Gemert, L. Rouppe van de Voort, nam toen ook afscheid. De gemeente Bakel en Milheeze was aangesloten bij het Streekarchivariaat Peelland. Het was niet duidelijk wat er met het archief zou gebeuren: zelfstandig blij ven of samengaan met het Streekarchief Peelland en het Stadsarchief Helmond. Mariet Adriaans nam het beheer van de het vooral niet te stads te maken, maar het dorpse te borgen. Ik raak er meer en meer van overtuigd dat het kleinschalige de drempel verlaagt om eens binnen te komen kijken." archievenblad Robin Hood, omdat we ook elk seizoen wel ergens gevraagd worden een show rond Robin Hood te doen. We kamperen in replica's van middeleeuwse tenten op het kasteelterrein, 's Avonds bij het kampvuur gaat de wijnfles rond en wordt de show besproken. Bovendien zijn er geregeld discussies over middeleeuwse thema's. Wat we niet weten wordt opgezocht en later teruggekoppeld of we proberen het gewoon uit." dat ook in de westerse tradities dergelijke principes gebruikt zijn en ik probeer hier sporen van te vinden. Wij zijn als gezin lid van een Engels medieval entertainment gezelschap; het lijkt op re-enactment of living history, maar is het niet helemaal. Onze groep zoekt veel interac tie met het publiek, maar probeert daarnaast ook zo goed mogelijk het leven in de middeleeuwen te laten zien, over de periode 1200 tot 1485. Ons gezel schap wordt ingehuurd om bij kastelen en evene menten enkele dagen op te treden voor het publiek met verhalen en demon straties. Vast onderdeel is een show van ruim een uur over de geschiedenis van de Engelse longbow. We zijn dan ook allemaal handboogschutters. Ieder heeft één of twee alter ego's, waarvan er één past in de legenden van Het vernieuwde gebouw van het gemeentearchief Gemert-Bakel in 2007. 1 archievenblad maart 2009 maart 2009 Leo Rouppe van der Voort en Anette de Lange, resp. voormalige gemeentearchivaris van Gemert en huidig gemeentearchivaris van Gemert-Bakel, in de vernieuwde studiezaal van het gemeentearchief Gemert-Bakel, 2007. Jac. Biemans is redacteur van het Archievenblad en hoofd PR en educatie bij het Stadsarchief in 's-Hertogenbosch. Anette, Rolf en de kinderen tijdens carnaval in 'Oeteldonk' ('s-Hertogenbosch) 2007.

Archievenblad | 2009 | | pagina 20