boodschap op ia MicroFormat van r? Mes Charlene Mac Donald MicroFormat is een van de drie preferred suppliers van de Koninklijke Bibliotheek en sinds 10 jaar vaste toeleverancier aan het Metamorfoze- programma. van-waai is vreetAoos j\l\joe tvek rde Uw Collectie Digitaliseren Hosting De complete dienstverlening van MicroFormat. Voor een totaal- of deeloplossing. Waar u ook instapt, u kunt rekenen op de hoogste kwaliteit en de beste service. Beheren - Publiceren op websites MicroFormat Systems, sinds 1977. Specialist en onbetwist autoriteit op het gebied van vereeuwiging van documenten. Digitaal of analoog of een combinatie van beiden. Vraag de MicroFormat-brochure aan via info@microformat.nl. DIGITALISEREN VAI tijdschrifte microfil microfich beeldmateriaa INFORMATIE ONTSLUITINl document management softwar retrieval softwar hostin database ontwikkelin datacapture OC dataentr indexere MICROFILMSERVICI CONSULTANCY ADVIE MicroFormat Systems BV Postbus 287 2160 AG Lisse t 0252 43 21 00 www.microformat.nl archiefervaring /i In december 2007 kreeg ik een uit nodiging voor een bijeenkomst van het Verenigd Antilliaans Netwerk in Amsterdam. De spreker op deze bijeen komst was burgemeester Job Cohen van Amsterdam. Hij zou verslag komen doen van zijn bezoek aan Curasao en Sint-Maarten en de samenwerkingsover eenkomsten die tussen de gemeente Amsterdam en voornoemde eilanden waren gesloten. Tijdens de bijeenkomst vertelde burge meester Cohen over het uitwisselen van kennis en expertise tussen Amsterdam en de eilanden. Deze uitwisseling vond plaats op het gebied van gezondheids zorg, onderwijs en justitie. Daarnaast wilde Sint-Maarten ook de herinrichting van de archiefdienst aan de orde gaan stellen. Na die woorden ging er bij mij een lichtje branden: zou het mogelijk kunnen zijn dat er een vacature beschik baar is voor iemand met een archieftech- nische achtergrond? Mijn eerste contact met Sint-Maarten kwam tot stand via een open sollicita tiebrief aan het begin van 2008. Ik kreeg keurig een brief terug met de mededeling dat er geen vacature beschikbaar was. Niet lang daarna kreeg ik echter contact met iemand die op zoek was naar een archiva ris voor een toen nog vrij te komen func tie. Ik kon solliciteren en ben toen alsnog per 1 november 2008 in dienst van het Eilandgebied Sint-Maarten gekomen. Sint-Maarten staat op het punt een Landstatus te krijgen binnen het Koninkrijk. Met deze autonome status krijgt Sint-Maarten de ruimte om bepaal de taken, die nu voor rekening van het Land Nederlandse Antillen zijn, zelf uit te gaan voeren. Voor het archiefwezen vloeien uit het bovenstaande een aantal belangrijke ontwikkelingen voort. Zo zal er door de ontmanteling van de Antillen voor Sint-Maarten een nieuwe archief bewaarplaats moeten worden gebouwd. Aansluitend moet er een nieuwe archief organisatie opgezet worden, die gericht is op het duurzaam bewaren en behe ren van historisch en cultureel erfgoed. Deze ontwikkeling staat op Sint-Maarten nog in de kinderschoenen. Een andere uitdaging is de digitalisering van de interne documentenstroom van het Eilandgebied. Twee jaar geleden heeft het Bestuurscollege van Sint-Maarten inge stemd met de imple mentatie van een digitaal document managementsysteem, ter vervanging van het huidige postre gistratiesysteem. Het uiteindelijke doel is te komen tot een volledig digitaal werkende ambtelijke en bestuurlijke organisatie. Op dit moment zijn we in de eerste fase van het project: het testen van het aange schafte systeem en de inrichting van een Record Management Applicatie. Ook het opstellen van een documen tair structuurplan (DSP) voor het Eiland gebied, straks Land Sint-Maarten, is een ontwikkeling die nu in volle gang is. Voor het opstellen van het DSP wor den momenteel alle werkprocessen en geldende regelgeving in kaart gebracht. Dit is een tijdrovende en uitdagende aan gelegenheid die van groot belang is: het vormt de basis voor een goed gestructu reerde digitale én papieren informatie voorziening. Sint-Maarten heeft nog geen eigen selec tielijst. Tot op heden wordt uit bestuur lijke en juridische overwegingen niets vernietigd. Door niet te vernietigen is de omvang van het archief de laatste jaren enorm toegenomen. Voorlopige bere keningen geven aan dat het archief van het Eilandgebied Sint-Maarten uit circa drie strekkende kilometer bestaat. Met de ontmanteling van de Antillen krijgt het Eilandgebied er het dubbele aan archief bij. Om deze aanwas in geordende en toegankelijke staat te brengen en te hou den, is een selectielijst nodig. Met behulp van interne materiedeskundigheid wordt er hard gewerkt aan een selectielijst en worden oplossingen gezocht voor de te bewerken archiefonderdelen. De basis voor het uitvoeren van archiefta- ken en -bevoegdheden ligt voornamelijk in wet- en regelgeving. Belangrijke veror deningen en besluiten worden onder de loep genomen en aangepast voor gebruik door het Eilandgebied Sint-Maarten. Zo wordt nu bijvoorbeeld gewerkt aan een Eilandsarchiefverordening, die de basis legt voor onder meer de selectie lijst en aanwijzingen geeft voor het ver nietigen, vervangen, vervreemden, ter beschikking stellen en overbrengen van het bestuurlijk archief naar een plaatse lijke archiefbewaarplaats. Ook het zorg dragerschap over en het beheer van het archief wordt hierin geregeld. Deze ontwikkelingen luiden spannende tijden in, zowel voor mij als archivaris als het Eilandgebied Sint-Maarten. Tijden die het uiterste zullen vergen, maar die absoluut de moeite waard zullen zijn om mee te maken. Gelders Archief Digitale MicroFormaat Documenten Microfilm Tekeningen Microfiche Boeken Beeldmateriaal Kranten Dossiers Tijdschriften Registers Voorbereiding materiaal Digitalisering Controle Digitale nabewerkingen Converteren van beelden Opslag van data op: CD/DVD Externe HD FTP Webserver Webbased Compatible Interactie Beheeromgeving Akten en registers Beeldbanken Gedrukte bronnen MicroFormat archiejervann Het bestuurskantoor van het Eilandgebied Sint-Maarten (foto part. coll.). Charlene Mac Donald is per t novem ber 2008 in dienst van het Eilandgebied Sint-Maarten als sectiehoofd Archief. maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 1