"Het kleinschalige verlaagt dlrempel" In gesprek met Anette de Lange Lees verder op pagina 39 I 37 Je opleiding, je werk, je partner, alles draait om het archiefvak. Uit wat voor nest kom je? "Ik ben opgegroeid in Hattem, een middel eeuws stadje op de grens van de Veluwe, in de omgeving van Zwolle. Ik ben de jongste van vier kinderen. Mijn vader was directeur van Van Asperen, destijds een filiaal van Hofnar Sigarenfabrieken. Mijn grootvader was directeur-eigenaar van een veevoederfabriek in Zwolle. Mijn moeder was huisvrouw. Voor haar huwelijk had mijn moeder onder meer gewerkt in een boekhandel en in een bibliotheek. Haar vader was geïnteresseerd in geschiedenis en wilde na zijn pensionering archief onderzoek doen. Toen mijn vader direc teur-eigenaar werd van een importbedrijf ging mijn moeder - vooral op kantoor - meewerken. Na schooltijd werkte ik ook in de zaak: in het magazijn en op de 'reparatieafdeling' (lees: aan de eettafel). Ook hielp ik met het graveren van gift sets en relatiegeschenken, en het vouwen 36 I het Parkhotel, om de volgende ochtend - vaak niet helemaal uitgeslapen maar wel op tijd - in de klas te zitten. Ook zijn we met de klas een weekend naar Parijs geweest. We zouden een lesdag missen, maar omdat we een bezoek zouden bren gen aan het Nationaal Archief werd dat toegestaan. Tevens hebben we van de toenmalige Rijksarchivaris Ribberink uit een fonds een bijdrage gekregen voor de reis, op voorwaarde dat we een groeps foto voor hem zouden maken bij het borstbeeld van Mabillon. Waar we dit borstbeeld konden vinden, werd ons niet verteld, maar we hebben Mabillon wel gevonden. De busreis met logies en ont bijt kostte 99 gulden per persoon en uit het fonds ontvingen we, als ik het mij goed herinner, 100 gulden", lacht Anette. Wat was je eerste werkervaring in het archief wezen? "Ik liep stage bij het Gemeentearchief Zwolle. Mijn mentor was meneer Berkenvelder. Hier heb ik een gedegen leerschool gehad. Ik werkte slechts halve dagen aan de inventaris en besteedde de andere helft van de tijd aan alle facetten van het vak. Enkele maanden studiezaal- dienst, een maand DIV in het gemeen tehuis, een maand restauratieatelier, een maandje met de fotograaf mee, een maand bibliotheek en zelfs een maand microfilmen. Elke dag las ik oud schrift met een van de archivisten. Wekelijks besprak ik met meneer Berkenvelder de gemaakte beschrijvingen. Een beschrij ving die begon met 'Stukken betreffen de...' werd meteen afgedaan als een zwak tebod en ik had dan een week de tijd om met iets beters te komen. In het half jaar voorafgaand aan de Archiefschool kreeg ik van meneer Berkenvelder wekelijks les in de vakken die naar zijn idee ontbraken in de archiefopleiding: heraldiek, zegel kunde, maten en gewichten, maar ook de geschiedenis van Zwolle en het Zwolse gemeentearchief kwamen aan bod." Klinkt inderdaad als ouderwetse degelijk heid. "Nou, niet zozeer ouderwets. In de stu diezaal van het gemeentearchief stonden lange rijen met kaartenbakken met een generale index. Per halve eeuw stonden de indexen op diverse bronnen bij elkaar en gesorteerd op persoonsnaam, naar een idee van meneer Berkenvelder. Hier werd destijds in het veld schande van gespro ken. Het was ondenkbaar dat je indexen op verschillende bronnen zou kunnen samenvoegen. Maar het was zo handig voor de bezoekers... Nu kunnen we zeg gen dat Berkenvelder op dit punt zijn tijd vooruit was. Maar het was ook een archivaris en een leidinggevende van de oude stempel. Er waren strikte regels, die zelfs bepaalden op welke zender de radio in de kantine op een bepaald tijdstip mocht staan. Binnen het gebouw was het 'meneer Berkenvelder', maar buiten het gebouw had ik toestemming om 'Frans' te zeggen." Welke andere opleidingen en banen heb je nog gehad? "Voor wat betreft andere opleidingen: ik heb Management gestudeerd bij de Open Universiteit (Bedrijfsopleidingen). Ook heb ik PR en Voorlichting gedaan en het diploma NGPR-A gehaald. Een tijdje heb ik Rechten en Cultuurwetenschappen gestudeerd, maar geen van beide (nog) afgerond. De eerste 'baan' buiten het bedrijf van mijn vader had ik als museum medewerker: ik was de eerste medewerk ster bij het Anton Pieck Museum en ik heb destijds geholpen bij de eerste inrichting ervan. De 'baan' werd betaald met een vrijwilligersvergoeding, aangevuld met een provisie over je verkopen. In die tijd was de familie Pieck nauw betrokken bij de opzet van het museum en ook Anton Pieck kwam geregeld in het museum. Een bijzondere man. Voor mij is het vreemd dat men hem in Nederland vrijwel enkel kent als tekenaar van de kalenderplaten, terwijl hij bijvoorbeeld in Japan en Canada vooral bekend is als graficus. Mijn eerste echte baan was bij een huiswerkinstituut. Hier hielp ik leer lingen met economie I en II en sprong bij waar nodig, vooral met geschiedenis en Engels." En hoe verliep je loopbaan in het archiefwe zen? "Na het behalen van mijn diploma heb ik eerst tien maanden gewerkt voor de Stichting Archiefverzorging. In novem ber 1988 kwam ik in dienst van het Stadsarchief Zutphen, waar ik externe dienstverlening, PR en educatie deed. Ik kwam binnen in een grote verbouwing en uitbreiding van het pand met het mid deleeuwse Nieuwe Gasthuis. Ook ben ik daar verantwoordelijk geweest voor de Stedelijke Bibliotheek, totdat er een biblio thecaris aangesteld kon worden. Daarna kreeg ik de gemeentelijke archiefinspectie erbij. In 2001 ben ik hoofd van de sectie Acquisitie en Beheer bij het Stadsarchief Breda geworden. Hier kwam na enige tijd ook de sectie Materieel Beheer bij. Ik vond het geweldig dat het archief onderdeel van geschenkverpakkingen, dat overigens zo in oktober door iedereen bij ons thuis gedaan werd. In die tijd dacht ik nog het bedrijf later over te zullen nemen, maar dat is er uiteindelijk niet van gekomen. Twee van de vier kinderen zijn wel in het bedrijfsleven terechtgeko men, mijn oudste zus staat voor de klas en ik ben archi varis geworden." Hoe ben je dan in het archief vak beland? Heeft dat gezin waarin je opgroeide dan toch een rol daarin gespeeld? "Mijn moeder en ik hadden altijd al belangstelling voor de lokale geschiedenis en wij waren dan ook blij met het besluit van de gemeente een archivaris te benoe men en de archieven uit het Rijksarchief in Arnhem terug te halen. Ik was toen al lid van de heemkunde kring en werkte mee in de archeologische werkgroep. De nieuwe archivaris - Gerrit Kouwen- hoven - gaf een cursus paleografie bij de heemkundekring, en die ging ik volgen. In de bus van Zwolle naar huis probeerde ik de opdracht voor de cursus af te ron den; ik kreeg hulp van een meneer die toevallig naast me kwam zitten: Casper van Heel. Door de kennismaking met deze twee archivarissen ging ik een car rière in het archiefwezen overwegen. In eerste instantie moest dit thuis wel uitgelegd worden. Mijn ouders waren gewend aan mijn studiekeuzes waarin naar hun idee geen droog brood te verdie nen viel: geschiedenis (tenzij ik daarin les wilde geven), taalwetenschappen en bin nenhuisarchitectuur, om maar een paar dwarsstraten te noemen." Maar je koos dus voor de Archiefschool in Den Haag. Hoe kijk je terug op die tijd? "Met veel plezier denk ik terug aan dat jaar (1984-1985). Ik geloof wel dat ik een bijzondere klas had. Wij kwamen gere geld de avond voor de schooldag al naar Den Haag, gingen gezamenlijk uit, logeer den op kosten van het Morrenfonds in Burgerlijke Stand Naam: Anette Catharina Josée de Lange Geboren: Zwolle, 17 oktober 1965 Burgerlijke staat: getrouwd met Rolf Hage, twee kinderen Studie: 1986-1987 Rijksarchiefscbool, Den Haag Werk: 1987-1988 inventarisator bij de Stichting Archiefverzorging 1988-2001 hoofd externe dienstverle ning en educatie bij het Stadsarchief Zutphen 2001-2005 hoofd sectie Acquisitie en Beheer bij de Vakdirectie Document Management en Archief Breda (locatie Stadsarchief) 2005-heden gemeentearchivaris bij het Gemeentearchief Gemert-Bakel Door Jac. Biemans maart 2009 archievenblad I Ze was enige tijd de jongste gediplomeerde archivaris van Nederland. Anette de Lange (43) studeerde aan de Archiefschool, werkte in diverse archieven en trouwde met een archivaris. En toch is er ook een leven naast het archiefwezen. Een gesprek met de gemeentearchivaris van het Peellandse Gemert-Bakel. Anette als kleuter, circa 1969 (foto's part. coll.). archievenblad maart 2009 In het Zutphense archief werd regelmatig gekookt... Catering tijdens een feest met links Nermin £aliskan, rechts Richard Hermans. Anette en haar archiefklas bij het beeld van Mabillon in Parijs, 1987.

Archievenblad | 2009 | | pagina 18