BINNEN E fi UITENLANDSE EVENEMENTEN Tnavivm agenda Exposities De tentoonstel ling 'De pronk üt de kast' besteedt aan dacht aan gelegen heidskleding en tradi ties rond 1900.In de tentoonstelling staan de Friese tradities rond de geboorte en het kind, het huwe lijk en de rouw en de daarbij horende kle dingstukken, gebruik- en siervoorwerpen centraal. Zo wordt bijvoorbeeld de tradi tie van het eten van een 'sükerbak' (later beschuit met muisjes) bij de geboorte van een kind toegelicht en het dragen van een rouwfloddermuts bij een begra fenis. De tentoonstelling is ingericht met een keur van negentiende-eeuws textiel, sieraden en gebruiksvoorwerpen uit het museumdepot. Uit de bewaardo- zen in het depot zijn kunstig gemaakte kledingstukken tevoorschijn gehaald. Floddermutsen en oorijzers, jakken en rokken van robuuste stof of van zijde, maar ook lieve kindermutsjes, witte schortjes en gebreide kousen. U kunt ook knap gemaakte kralenbeursjes, geboor telepels en brandewijnkommen komen bewonderen. Uit de museumbibliotheek en het fotoarchief zijn enige verrassende trouw- en rouwdocumenten afkomstig; veel daarvan is niet eerder aan publiek getoond. De expositie is bovendien ver rijkt door een bruikleen van drie rijtui gen van het Nationaal Rijtuigenmuseum te Leek, namelijk een bokkenwagen, een sjees en een begrafeniskoetsje. I vanaf 27 april 2009 Naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder (KMWP) wordt in het Zeeuws Archief een expositie inge richt over landbouw. Uiteraard zal daarin ruim aandacht zijn voor de jubilerende KMWP, waarvan de archiefbescheiden in het Zeeuws Archief berusten. In het kader van de herdenkingen van 400 jaar betrek kingen Noord-Amerika en Nederland zal de mechanisatie van de landbouw met behulp van Marshallgelden belicht wor den. Tot slot wordt in het kader van '2009 Jaar van de Tradities' aandacht besteed aan klederdrachten en traditionele gebruiken in de Zeeuwse landbouw. De tentoonstel ling gaat over de Zeeuwse landbouw in de negentiende en twintigste eeuw en zal te zien zijn vanaf maandag 27 april 2009. Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg Info: www.zeeuwsarchief.nl t/m 20 juni 2009 Utrecht werd tot in de negentiende eeuw omringd door een stadswal met zes poorten: de Wittevrouwenpoort, de Catharijnepoort, de Tolsteegpoort, de Weerdpoort, de Pellecussenpoort en de Plompetoren. Zij boden vanuit alle wind richtingen toegang tot de stadskern. Met de aanleg van de Hollandse Waterlinie werd de beschermende functie van de poorten minder belangrijk. Bovendien werd de omwalling als beperking gezien voor de steeds verder uitbreidende stad. In de negentiende eeuw werden stadswal en poorten gaandeweg afgebroken. Van de poortgebouwen zelf is niets bewaard gebleven. Daarentegen zijn ze veelvuldig afgebeeld op plattegronden, tekeningen en prenten en zelfs op de oudste foto (1858) in Het Utrechts Archief. We weten daar door waar ze gestaan heb ben, hoe ze heetten en hoe ze eruit gezien moeten heben. De bronnen inspireerden beel dend kunstenaar Lieuwe Wynia tot de herbouw van de zes stadspoorten. Maar de poorten zijn niet meer wat ze geweest zijn. Ze zijn veranderd, in de loop der tijd en vooral ook in de handen van Wynia. Hij maakte de stadspoorten tot bijzondere bouwwerken, even oorspronkelijk als ver vreemdend. De tentoonstelling 'Poorten der Verbeelding' toont zowel deze eigen tijdse poorten als de historische bronnen van inspiratie. Cursussen Komende maanden worden de vol gende cursussen door de Hogeschool van Amsterdam aangeboden: 7 april 2009 13 mei 2009 12 en 19 mei 2009 Bewaartermijnen zijn mede door het verschijnen van de NVBA-uitgave Selectiecriteria voor bewaartermijnen en het gelijknamige middagseminar van NVBA en GO-opleidingen op 2 december 2008 in veel organisaties weer onderwerp van gesprek. Het congres werd door zo'n 90 deelnemers bezocht, terwijl van de uit gave inmiddels zo'n 500 exemplaren zijn verkocht. Ook voor de tweedaagse GO- workshop 'Werken met bewaartermijnen' van 13 en 20 januari 2009 is veel belang stelling. Inmiddels is de workshop volge boekt en is besloten om op 12 en 19 mei 2009 een extra sessie te organiseren om in de grote vraag te voorzien. 34 agenda Bijeenkomsten Op donderdag 26 maart 2009 organi seert het Algemeen Rijksarchief in Brussel een studiedag gewijd aan de 'Individuele dossiers van de Vreemdelingenpolitie'. Het Algemeen Rijksarchief bewaart meer dan 2 miljoen dossiers, terwijl in het gebouw van de Dienst Vreemdelingenzaken nog eens vier miljoen dossiers worden opge slagen, goed voor ruim 20 strekkende kilometer, 's Ochtends zal worden gedis cussieerd over het belang van de dos siers als geheugensteun van het verleden (deportatie van Joden, zigeuners), alsook over hun fundamentele waarde binnen het kader van genealogisch onderzoek en wetenschappelijke studies in engere zin (de geschiedenis van migraties en migran ten). In de middag zal de uiterst gevoelige problematiek van de selectie worden aan gekaart aan de hand van een moeilijke, maar cruciale vraag: "Dienen de indivi duele vreemdelingendossiers geopend na 1950 te worden vernietigd, geselecteerd of veeleer integraal bewaard?" De studiedag zal worden afgesloten met de vernissage van de tentoonstelling 'Grensgevallen: de vreemdelingenadministratie in België (1832-1952)'. 31 maart 2009 Op het I3documenten Congres 2009 wordt aandacht besteed aan de koppe ling van uw documentbeheer proces met input van de klant zodat u optimale klant gerichte dienstverlening kunt bieden. De drie I's staan voor: - Intelligentie: een intelligent systeem waarbij documenten snel en efficiënt opgeslagen en verwerkt worden. - Interactie: de interactie met de klant waarbij dienstverlening en usability voorop staan. - Integratie: de integratie van het elektro nisch documentbeheer en input van de klant, waardoor klantgerichte dienst verlening mogelijk is. U krijgt antwoord op vragen als: Hoe stroomlijn je de verwerking van docu menten? Hoe herken je problemen bin nen de organisatie? Hoe optimaliseer je de interactie met de klant? Wat zijn de do's and dont's op het gebied van usabi lity? Tijdens het congres wordt de nadruk gelegd op prak tijkcases: waar staan we en wat hebben we tot nu toe geleerd? Daarnaast zul len in een panel verschillende visies op de toekomst van klantgericht elektronisch documentbe heer naar voren komen. Kortom: als u op de hoogte wilt zijn van de laatste ontwik kelingen omtrent klantgericht elektro nisch documentbeheer, dan móet u hier bij zijn! In de door Anno georgani seerde workshop 'Hoe bereik je de onbereikbare?' komen vragen aan bod zoals: welke manieren zijn er om men sen die uit zich zelf niet zo gauw naar een muse um, bibliotheek of archief gaan, toch te interesseren? Hoe kies je je onderwerp? Welke vorm kies je daarbij? De insteek is de vraag hoe je als instelling (beter) gebruik kunt maken van wat er in de omgeving voor handen is, de zogeheten local resources. Paul Knevel (UvA, coördi nator mastertraject Publieke geschiede nis) en Wim van der Weiden (voorzitter European Museum Forum en adviseur van Anno) geven samen leiding aan de workshop. De Anno workshop is bedoeld voor medewerkers van musea, archieven, bibliotheken en verwante instellingen. Info: www.anno.nl 13 mei 2009 Op woensdag 13 mei 2009 organi seert de Werkgroep Stedengeschiedenis, in samenwerking met het Regionaal Archief te Alkmaar en de Gemeente Alkmaar, een studiemiddag onder de titel 'Geloven in de Stad'. Het programma bestaat uit een rondlei ding door het Stedelijk Museum door drs. Anne- Marie Feld, een lunch verzorgd door het Regionaal Archief Alkmaar en verder drie lezingen: dr. Liesbeth Geudeke (Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Kijk en vergelijk. De religieuze verhoudingen in Edam, Monnickendam en Purmerend (1520-1650)'; dr. Jurjen Vis (zelfstandig historisch onderzoeker), over 'Alkmaarse kerkgeschiedenis of religiegeschiede nis. Zonder Einfühlen gaat het niet'; en dr. Jos Leenders (zelfstandig histo risch onderzoeker), over 'Burgerplicht te Hoorn. Dilemma der kleurloosheid'. Dagvoorzitter is dr. Clé Lesger. 15 en 16 juni Dit jaar vin den de KVAN Studiedagen plaats in de Toneelschuur in Haarlem op maandag en dinsdag 15 en 16 juni. Het thema is: 'Ruimte'. Noteer deze data alvast in uw agenda. Nadere infor matie volgt. Locatie: Haarlem, Toneelschuur Info: 35 t/m 26 april 2009 'De pronk üt de kast' Locatie: Museum Willem van Haren, Heerenveen Info: www.willemvanharen.nl Landbouw in Zeeland Poorten der Verbeelding Locatie: Het Utrechts Archief Info: www.hetutrechtsarchief.nl Archiefcursussen Hogeschool van Amsterdam Cursus EAD in de praktijk (5 dagen) Info: www.archiefschool.nl/ cursussen/toegangen.htm I 22 en 23 april 2009 Cursus Archiefrecht (2 dagen) Info: www.archiefschool.nl/ cursussen/archiefrecht.htm Cursus Regels voor archiefbeheer, ook in een digi tale omgeving (1 dag) Workshop 'Werken met bewaartermijnen' Info: www.stgo.nl archievenblad maart 2009 y.y.yAiij 26 maart 2009 Studiedag Vreemdelingenpolitie Brussel Locatie: Algemeen Rijksarchief Brussel Info: www.arch.be I3documenten Congres 2009 Locatie: Nijmegen, Congrescentrum Triavium Info: www.i3d0cumenten.nl 23-24 april 2009 Workshop 'Hoe bereik je de onbereikbare?' HOE BEREIK JE DE ONBEREIKBARE?! De stad Alkmaar. Kaart uit Blaeu's Toonneel der Steden 1652). Studiemiddag 'Geloven in de stad' Locatie: Alkmaar I nfowww.stedengeschiedenis.nl a< archivarissen KVAN Studiedagen over 'Ruimte' www.kvan.nl Ontwerp Toneelschuur Joost Swarte 1996. maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 17