Doe <1^> Consult DEVENT itofo Restauratieatelier 'De Tiendschuur' WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Developers Inventors in IT Hét platform voor multimediaal collectiebeheer collecties Akten en registers Straatnamen Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Bibliotheek collecties Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films '..rj Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten literatuur Peter Horsman jaarboek S@P KVAN nieuws Nieuwe leden KVAN Studiedagen: 15 en 16 juni archivarissen Bureau KVAN Redactie Archievenblad 33 Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING «ÜB9 «UB9 «UB9 onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen l-, roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg ,4 S av, Vervolg van pagina 31 benadert Records Management van een bedrijfseconomisch perspectief en gaat in op vragen als 'return on investment', met andere woorden: wat levert een goed archiveringssysteem op? Een dergelijke vraag is nooit in absolute zin te beantwoor den, maar is sterk afhankelijk van het soort organisatie. Vandaar dat Toebak dan daar ook op ingaat. In hoofdstuk 5 beschrijft hij de veranderende omgeving van organisa ties; in hoofdstuk 6 de bedrijfsfunctie en bedrijfsprocessen, waarvan hij een beknop te taxonomie geeft, gebaseerd op vier cri teria: het belang, de urgentie, de herhaal baarheid en de structureerbaarheid. Aan de hand van die taxonomie kunnen vervolgens eisen aan het dossier gesteld worden. Dat dossier ziet Toebak als de hoeksteen, het Hertstück van een efficiënt archiveringssysteem. De structuur van het dossier moet afgestemd worden op het proces. De volgende hoofdstukken behandelen de representatie (beschrijving, ontsluiting) van records en classificatie. Dan volgen twee hoofdstuk ken over respectievelijk theo rie en modellen van waarde ring en selectie, met speciale aandacht voor de selectie van digitale archiefbescheiden. Gaandeweg gaat het boek op bijzondere onderwerpen in: e-mail management, website archivering, metadatering en metadata schema's, functio nele en technische eisen voor een Records Management systeem, gegevensdragers, opslagformaten en lange termij nbewa- ring. Een hoofdstuk over project-, proces- en risicomanagement sluit het boek af. Nogmaals, een Fundgrube, jammer dat Duits niet meer een verplichte taal op de middelbare school is en het boek daarom moeilijk in het onderwijs gebruikt kan worden. Toch zijn er nog wel wat andere opmerkingen te maken. Zo is het opval lend dat de ISO 15489 standaard voor records- en informatiemanagement in het Ptttf K. Records Management boek zo'n ondergeschikte rol speelt; je moet goed zoeken om er een ver wijzing naar te vinden. ISO 23081 voor meta data kon ik al helemaal niet vinden, hoewel die toch al wel beschikbaar was. Wel worden andere ISO metadata standaards genoemd. Maar volle digheid is nu eenmaal onmogelijk, hoewel Toebak een heel eind lijkt te komen. Voor wie het Duits en in het bijzonder het Duitse begrippenapparaat geen onoverko melijke bezwaren oplevert en zich gron dig wil verdiepen in de grondslagen van records management is het boek een must. Dit te meer omdat het boek zich niet beperkt tot archivering bij de overheid, maar ruimschoots aandacht besteedt aan de eisen die bedrijven stellen. Op 11 februari is het nieu we jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties (S@P) gepresen teerd in Amsterdam. Openbaarheid in historisch en hedendaags per spectief werd in ontvangst geno men door Tweede Kamerlid Anja Timmer (PvdA). Zij zet zich in voor de openbaarheid van archieven. Naar aanleiding van de publicatie van Juliana Bernhard. Verhaal van een huwelijk 1936-1956 heeft zij Kamervragen gesteld over de uitvoering van de motie-Kalsbeek, waarmee de Tweede Kamer besloot dat alle stukken in het Koninklijk Huisarchief die betrekking hebben op het functioneren van het staats hoofd moeten worden overgedra gen aan het Nationaal Archief. De presentatie werd opgeluisterd met een column door cultuurhis toricus en openingsauteur van het jaarboek Thomas von der Dunk. Hij sprak over de 'Onmogelijke openbaarheid van het verleden' en sloot af met de opmerking dat archieven soms 'beter nu geheim en goed gedocumenteerd dan nu openbaar en van weinig waar de' kunnen zijn. S@P-voorzitter Yvonne Bos-Rops pareerde deze kanttekening met een citaat van Thorbecke ("Openbaarheid is de enige school voor politieke opvoe ding"), waarop zij het jaarboek overhandigde aan Timmer. In de tweede helft van 2008 heeft de KVAN de volgende nieuwe leden mogen verwelkomen: Mw. R. Arnts-Boer, Den Haag Mw. N. Meijer, Den Haag Mw. S. Poelman, Assen T. Cobbaert, Gent R.J. van Cleeff, Rijswijk A.L.J. van den Berg Student-leden: Mw. C. Leistra, Groningen R. Yap, Amsterdam J. Tijhuis, De Lutte C. Tromp, Deventer Mw. B. Ypma, 's-Hertogenbosch F. Henzen, Nijmegen Mw. C.J.M. Wilms, Panningen Mw. A. Malicki, Rotterdam Mw. J.A.J. Kinsbergen, Amsterdam Dit jaar vinden de KVAN Studiedagen plaats in de Toneelschuur in Haarlem op maandag en dinsdag 15 en 16 juni. Het thema is: 'Ruimte'. Noteer deze data alvast in uw agenda. Nadere infor matie volgt. van Markt 1,681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 16