Omdat het SCcHMCn van gebonden documenten in kleur veel eenvoudiger en slimmer kan het blijft sappelen PS7000C MKII nu A2++ COLUMN KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. In het voorjaar van 2007 ontstond een initiatief om krachten te bundelen en de mogelijkheden van Web 2.0 te vertalen naar Archief 2.0: door tagging, commen taar, wiki's en widgets onze bezoekers meer ruimte geven om informatie in archieven te gebruiken en te verrijken. Geleidelijk aan ontwikkelde zich een online commu nity die gestaag groeide. Al snel sloten ook Vlaamse archiefcollega's zich aan en deden enthousiast mee. Tijdens Informatie 2007 in Gent troffen de leden van Archief 2.0 van het eerste uur elkaar voor het eerst. De inspirerende omgeving en een gewel dige keynote maakten iets bij hen los wat zich mani festeerde in een briljant idee: de ArchiefWiki. Wat is mooier dan praten over Archief 2.0? Er iets mee doen! De terminologie van de archiefwereld leent zich uitstekend om in een wiki- omgeving onder te bren gen. In een wiki is ruimte voor discussie over de ter minologie, lokale varian ten of nieuwe inzichten. Iedereen kan meepraten, niet alleen een commis sie van wijze mevrouwen en meneren die het over de terminologie van giste ren hebben. Toepasselijke afbeeldingen kunnen de begripsomschrijving ver duidelijken en het belang rijkste: nieuwe termen kun nen snel en efficiënt een plaats krijgen in de termi nologie. Het opnemen van bestaande relevante termi nologieoverzichten (Remano, DEN, RMT) die het werkterrein van de archivaris met rasse schreden veroveren, is eenvoudig. De beschikbaarheid van breedbandinter- netaansluitingen nadert in Nederland de 100%. Iedereen kan er bij, gratis en voor niets, een actuele archiefterminologie! Er zijn alleen maar voordelen te noe men. Met dit soort ideeën worden veld slagen beslist en oorlogen gewonnen. Enthousiast gingen we aan de slag. De technische infrastructuur was er snel en er kwamen meer gegadigden om de ter minologie interactief te maken. Toch was er nog één hindernis: de gedrukte archief terminologie. We wilden het S@P-bestuur op de hoogte stellen van onze plannen en hun goedkeuring en aanmoediging in ontvangst nemen. Dat in contact komen ging behoorlijk moeizaam, e-mails ble ven (lang) onbeantwoord. Daar hebben tweepuntnullers van huis uit moeite mee, maar voor de goede zaak moet je soms geduld hebben. Uiteindelijk kwam er toch antwoord. Witte rook, of nee, toch niet! Blijkbaar zijn goede ideeën in dit geval niet heilig en telt alleen... geld. De S@P had net nieuwe exemplaren van de (ver ouderde) archiefterminologie laten druk ken (waarom in hemelsnaam?) en van de opbrengst daarvan doen ze weer andere dingen. De opbrengst van de verkoop van de archiefterminologie? Dat zal me een vetpot zijn. Alle eerstejaars van de archief opleiding, dat zijn geen aantallen waar je blij van wordt. Er liggen nu duizend boeken op de plank. Die zijn over pak weg twintig jaar op en daarna mag er een ArchiefWiki komen. Wat een waanzin. Sterker nog, als we ons initiatief niet onmiddellijk offline zetten, dan zouden ze ons voor het gerecht dagen. Van je collega's moet je het hebben, zeker in de grote wereld die Archiefwereld heet. Een volkomen webwereldvreemd bestuur is dus in staat om met grote woorden en kleine daden een geweldig initiatief om zeep te helpen. Iedereen die je het vertelt, gelooft het niet. Een aantal mensen vond het zo ongeloofwaardig dat ze er werk van ging maken, onder andere via het KVAN-netwerk, maar het mocht allemaal niet baten. Je zou denken dat de archiefterminologie van ons allemaal is, dat op zoiets van algemeen belang geen auteursrecht of enig ander recht zou moeten mogen gelden. Hoe schreef Tom Cobbaert het zo mooi in één van zijn e-mails: "Een vakter minologie is het cement van onze wetenschap." Waarom mag één groepje mensen, dat de brutaliteit heeft om een 'at'-teken - in hun geval is het woord 'apenstaart' meer van toe passing - in hun naam te gebruiken, zoiets als de archiefterminologie mono poliseren? Die is van ons allemaal en zou ook onder het grote publiek bekend moeten kunnen worden. Staat het in de ArchiefWiki, dan kan elke archiefdienst ernaar verwijzen voor de online (en offline) bezoeker die verstrikt raakt in de inventaris, of - nog mooier - kan elke archiefdienst vanuit de digitale inventaris meteen verwijzen naar de uit leg van de term. Kom daar maar eens om bij een gedrukt boekje. 29 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl Luud de Brouwer Tekening: Peter Vlot maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 14