coHjuvr SCHEERES B.V I 27 UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar arch ief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheer es voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl Restauratie-Atelier Helmond bv ISO Gecci ?erd 900 Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl de kwestie Sommige studiezaalbezoekers kun nen zich tijdens hun bezoek toch van uw prachtige archiefmateriaal losrukken om even te pauzeren. Daarbij willen ze vaak een kopje koffie of thee gebruiken. De tijd dat zij deze zelf meenamen in een thermoskan is voorbij: veel bezoekers verwachten een kop koffie bij u te kunnen kopen. Maar wat kost dat? De prijzen lopen sterk uit een. In het Stadsarchief in 's-Hertogenbosch is de kof fie gratis. Jac. Biemans, hoofd PR en educatie, legt het uit: "Per 1 februari zijn de tarieven bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch gewijzigd. De wijziging houdt verband met de aanpassing aan de overige gemeentelijke tarie ven en de verplichting om BTW te heffen. Een aantal belangrijke publieksproduc- ten gaat hierdoor in prijs omlaag. De koffie wordt, overeenkomstig de prijzen bij de overige gemeentelijke diensten, geheel gratis voor studiezaal bezoekers." Dat is nog eens service! Maar is goedkoop niet duurkoop? Wat zegt de prijs over de kwaliteit? In het publiekscentrum van het Noord-Hollands Archief in Haarlem is daarover grondig nagedacht. Een kopje koffie kost daar 1,00 en de bezoeker kan bovendien kiezen voor onder andere cappuccino of espresso. Maarten Broek, verantwoorde lijk voor PR, communicatie marketing, is zelfs uitgebreid gaan proeven bij ver schillende leveranciers. "De koffie komt weliswaar uit een automaat, maar het is zeker geen 'automatenkoffie'! Bovendien wordt ze geserveerd in een echt kopje. Bij de aanschaf van de koffiemachine zijn we niet over één nacht ijs gegaan. Voordat we tot de aanschaf van de koffie machine zijn overgegaan, ben ik samen met onze directeur gaan proefdrinken." Hoewel de ruimte in Haarlem 'het Archiefcafé' wordt genoemd, is er geen sprake van een permanente personele bezetting. "De kof- fiemachine staat in het Archiefcafé en is zodanig geplaatst dat hij zowel door de bezoekers zelf kan worden bediend, als door een medewerker van het archief. Tussen 12.00 en 13.30 uur is het Archiefcafé bemand en zijn er ook soep 1,00) en broodjes 1,85) te koop. Op deze manier leveren we met een mini male personele inzet en tegen aanvaard bare bedrijfskosten een prima product voor een schappelijke prijs." De Bazel in Amsterdam - waar het Stadsarchief Amsterdam is gevestigd - wordt geëxploiteerd door een zelfstan dige organisatie. Deze organisatie heeft een eigen website en eigen tarieven voor koffie en andere horecavoorzieningen. De prijs van een kopje koffie is daar 2,25. Zij lijkt daarmee gericht op de bezoeker die komt voor een 'erfgoed ervaring'. De beleving van de bijzondere architectuur wordt op de website dan ook uitgebreid geprezen. De uniciteit van het gebouw wordt gebruikt om de hoge kosten van een gebouw in de binnenstad van Amsterdam gedeeltelijk terug te verdienen. Voor de studiezaalbezoeker echter, die misschien wel werkt aan een onderzoek en daarom regelmatig in de studiezaal is te vinden, is geen extra voor ziening getroffen. Hij zal veel geld kwijt zijn of toch zelf zijn koffie in een ther moskan meenemen. Maar of men het waardeert als deze in Café De Bazel wordt genuttigd...? Uiteenlopende prijzen en oplossingen dus, voor deze service aan de studiezaal bezoeker. Iedere archiefdienst maakt zijn eigen afwegingen, al dan niet beïnvloed door de gemeente waar zij deel van uit maakt. Maar voor de doorgewinterde stu diezaalbezoeker geldt waarschijnlijk: voor de zekerheid toch maar boterhammen smeren en koffie meenemen. Organisatienaam Naam contactpersoonIV. V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mi] op voor een afspraak Re !000 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-maïl: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Door Ivo Zandhuis maart 2009 archievenblad I In de nieuwe rubriek 'De Kwestie' wordt steeds een klein onderwerp besproken dat niet kan worden gerekend tot de vele grote keuzes waar het archiefwezen momenteel voor staat, maar het archiefwezen niettemin intensief bezighoudt. Deze eerste keer de prijs van een kopje koffie voor de studiezaal bezoeker. Bij het Noord-Hollands Archief komt de koffie wél uit de automaat, maar het is "zeker geen automatenkoffie". Ivo Zandhuis is redacteur van het Archievenblad en zelfstandig adviseur voor digitale ontsluiting van culturele informatie (www.zandhuis.nl).

Archievenblad | 2009 | | pagina 13