Op zoek naar een echte specialist? j ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING Voor meer informatie of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl BECIS is uw partij voor: Interim personeel; Interim-management Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DMS in Microsoft Sharepoint. Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD 1 tot WA en GO Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. Vervolg van pagina 23 wij een volgende bijdrage in deze miniserie zul len wijden. Wordt dus vervolgd. De waarde van het identificeren van hotspots in het proces van waarderen is dat de hotspots de aandacht richten op (tijdelijke) 'knooppun ten' in de samenleving. Het zijn de plekken in de samenleving waar een verhoogde activiteit valt waar te nemen. Deze hotspots zullen in voor komende gevallen het begin vormen van een nieuwe ontwikkeling of trend in de samenleving of in een deel daarvan. Andere hotspots reiken in tijd en scope niet verder dan een aanpassing van bestaande structuren, zonder (directe) ver dere gevolgen. De waarde van het identificeren van hotspots in het proces van waarderen is dat de hotspots de aandacht richten op (tijdelijke) 'knooppunten' in de samenleving. Het opsporen van hotspots is een belangrijk hulpmiddel voor 'proactieve' waardering, dat wil zeggen het proces waarbij vanuit de actualiteit heel vroegtijdig gericht actoren worden opge spoord waarvan bepaalde neerslag (blijvend) bewaard zou moeten worden. Vanuit het oog punt van waardering en selectie in een digitale context is dit vroegtijdig signaleren van groot belang om maatregelen te kunnen treffen, zodat die documentaire neerslag ook daadwerkelijk vei liggesteld kan worden. Immers, de neerslag van een hotspot kan heel goed betrekking hebben op actoren of processen, waarvan de neerslag in de regel niet voor blijvende bewaring in aanmer king komt. Om vernietiging c.q. het onvindbaar of ontoegankelijk worden van deze neerslag te voorkomen, moet al zo snel mogelijk getracht worden de relevante informatie veilig te stel len. Vroegtijdig signaleren kent echter ook zijn grenzen. Identificatie van een hotspot terwijl de gebeurtenis of ontwikkeling nog in volle gang is, is problematisch. Daarmee missen we ieder historisch perspectief. Zo kan de vorming van nieuwe actoren of functies wel zijn aangekon digd terwijl de effectuering op zich laat wachten. Een tweede probleem dat in het verlengde hier van ligt, vormt de precieze afbakening van de hotspot. Waar liggen de grenzen van de hotspot? Wat is het precieze begin en wat is het einde ervan? Het zijn vragen waarop het antwoord per geval anders zal zijn. Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weet je iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| WWW.BEClS.NLlinfo@becis.nl Vroegtijdige signalering Charles Jeurgens is hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden en stadsarchivaris van Dordrecht. Robbert Jan Hageman is senior medewer ker selectie en acquisitie bij het Nationaal Archief in Den Haag. Noten Dit artikel is geschreven op basis van de onder zoeksresultaten van de werkgroep methodiek en pilots van het Nationaal Archief, bestaande uit Angela Dellebeke, Robbert Jan Hageman, Pieter van Koetsveld, Natasja Pels, Noor Schreuder, Ruud Yap en Karen Zwart. Als extern adviseur waren hieraan verbonden: Charles Jeurgens en Margreet Windhorst. 2 Letterlijk betekent het begrip 'hotspot1: een actief gebied. Het begrip hotspot wordt in verschillende vakgebieden gebruikt, zoals in de aardwetenschap pen, criminologie, biologie en ecologie. Analyse van een aantal van deze benaderingen heeft geleid tot een beter begrip van de term hotspot in het domein van waardering, selectie en acquisitie van archie ven. Zie bijvoorbeeld: Norman Myers, 'Threatened Biotas: 'Hot Spots' in Tropical Forests' in: The Environmentalist 8 (1988), 187-208 en Norman Myers, 'The biodiversity challenge: expanded hot-spots ana lysis' in: The Environmentalist 10 (1990), 243-256. 3 K.J.P.F.M Jeurgens, A.C.V.M Bongenaar en M.C. Windhorst (red), Gewaardeerd Verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archie ven (Den Haag 2007), 45. Hiermee is de oorspronke lijke definitie van Cook opgerekt. 4 Voor de benadering van Cook zie zijn artikel 'Mind over Matter: Towards a New Theory of Archival Appraisal' in: Barabara L. Craig (ed), The archival imagination. Essays in honour of Hugh Taylor (Ottawa 1992), 38-70. Cook richt zich, in tegenstelling tot de methode Gewaardeerd Verleden, primair op het over heidshandelen. 5 Remco ledema en Patricia Wiebinga, Profiel van de Nederlandse overheid (Bussum 2004), 59.

Archievenblad | 2009 | | pagina 12