Op zoek naar hotspots Een nieuwe methode van waardering eelectie (deel 2) Als we in de Van Dale het woord 'hotspot' opzoeken, lezen we daar drie betekenissen: vul kanisch actief gedeelte van de aardkorst; place to be; een plaats waar men draadloos kan inter netten. In deze gevallen gaat het om een ver hoogde activiteit ten opzichte van de omgeving. Overigens speelt de term al langere tijd ook een Gewaardeerd verleden rol in de ecologie, voor het benoemen van gebie den met een buitengewone biodiversiteit.2 Waar kijken archivarissen naar als ze op zoek zijn naar hotspots in de samenleving? Het begrip hotspot werd binnen de context van waardering en selectie van archieven geïntrodu ceerd door Terry Cook en neemt ook in het rap port Gewaardeerd Verleden een belangrijke plaats in. De hotspots worden daarin opgevoerd als "plekken van intensieve of opmerkelijke interac tie tussen burger en overheid en tussen burgers onderling".3 Uit pilots die in de eerste helft van 2008 door het Nationaal Archief zijn uitgevoerd, werd duidelijk dat het begrip hotspot in de prak tijk moeilijk te hanteren is. Hoe kunnen we die plekken van interactie in de samenleving aanwij zen? Wat voor soort 'ding' is een hotspot? Daar probeert deze bijdrage een antwoord op te geven. Hiervoor gaan we eerst terug naar de benadering van Cook. Het model dat Cook4 heeft ontwikkeld, heeft twee kanten. De ene is erop gericht de belangrijk ste instellingen en programma's van de overheid in het vizier te krijgen. Het gaat erom de instel lingen die een centrale positie in de samenleving Het is de interactie tussen deze drie grootheden, die onder bepaalde omstandig heden kan leiden tot zogeheten hotspots. innemen en veel macht en invloed uitoefenen in volgorde van belangrijkheid te rangschikken. De andere kant van zijn model richt zich op het in kaart brengen van de opmerkelijke en intensieve interactie tussen overheid en burger. Deze plekken zijn voor de archivaris de 'places to be', als die erop uit is om zijn of haar tijd te documenteren, een streven dat in Gewaardeerd Verleden uitdrukkelijk wordt onderschreven. Dat maakt Cook voor ons bijzonder relevant. Zijn omschrijving van een hotspot maakt gebruik van de drie grootheden die zijn model kenmer ken: function (taak, programma, mandaat), struc ture (instelling, archiefvormer) en citizen (burger). Het is de interactie tussen deze drie grootheden, die onder bepaalde omstandigheden kan leiden tot zogeheten hotspots. De eerste vraag die dit oproept, is hoe we een hotspot zouden kunnen herkennen. Cook geeft immers geen kant en klaar recept om de hotspots in de samenleving op te sporen. Zijn benadering is tamelijk abstract en theoretisch. Dat resulteert al bij het vertrekpunt van de analyse in verschil lende opties. Het maakt immers verschil vanuit welk perspectief men de interactie tussen burger en overheid bekijkt. Cook legt in zijn model de nadruk op het perspectief van de overheidsin stellingen (structures). Ofschoon hij geïnteres seerd is in de interactie met de burger, benadert hij de samenleving vanwege zijn vertrekpunt nog steeds vanuit een etatistisch perspectief. Het is geredeneerd vanuit de methode Gewaardeerd Verleden echter zaak ook het perspectief van de burger erbij te betrekken. Daarbij raken we meteen aan het volgende probleem: de grijpbaarheid, of misschien beter de ongrijpbaarheid van de burger. De samenleving kan op allerlei manie- Individuele burgers worden vaak pas 'zichtbaar' en 'hoorbaar' als ze zich in groepen verenigen. ren worden opgedeeld, maar de kleinste eenheid is en blijft het individu of de burger. Individuele burgers worden vaak pas 'zichtbaar' en 'hoorbaar' als ze zich in groepen verenigen. Het zijn groepen die alles wat in de samenleving leeft als het ware indikken en vorm geven.5 Maar maatschappelijke groepen hebben de neiging te institutionaliseren. Tussen de individuele burger en de overheid staan (zeker in de Nederlandse context) allerlei georganiseerde verbanden. Dat maakt het op het oog keurige onderscheid van Cook tussen citizen en structure tot een nogal fictief sjabloon als het gaat om de context van waardering, selectie en acquisitie van archieven. Een derde punt van aandacht is de vraag of we met de benadering van hotspots niet vooral de incidenten in een samen leving in beeld brengen. Krijgen we niet juist een vertekend beeld van die samen leving door teveel nadruk te leggen op de plekken van intensieve of opmerkelijke interactie? Lopen archivarissen daarmee niet teveel het risico achter de waan van de dag aan te rennen, iets wat zo ken merkend is voor de media? Om die reden menen wij dat het dan ook niet zo zinvol is (immers niet onderscheidend genoeg) om het label hotspot te plakken overal waar intensieve of opmerkelijke interactie plaatsvindt tussen overheid en (individu ele én georganiseerde) burgers, alsook tus sen burgers of overheden onderling. Met bovengenoemde aandachts punten in het achterhoofd en bij gebrek aan concrete handvatten hoe vanuit de theorie van Cook bepaald kan worden wanneer we met een hotspot te maken hebben, heeft de werkgroep methodiek en pilots van het Nationaal Archief een praktische methode ontwikkeld die kan helpen om hotspots te identificeren en te analyseren. Als hotspots plekken zijn van intensieve of opmerkelijke interactie tus sen burgers en overheid, tussen burgers onderling of overheden onderling, moe ten er waarneembare signalen zijn waar uit die intensieve of opmerkelijke inter actie blijkt. In de praktijk is er natuurlijk voortdurend interactie tussen deze acto ren, maar het intensieve of opmerke lijke blijkt primair uit de vorm waarin de interactie plaatsvindt. Zo kunnen bij voorbeeld maatschappelijke onrust, een gebeurtenis die de gemoederen in bewe ging brengt, omvangrijke demonstraties, publiek debat, of grote media-aandacht signalen zijn die duiden op een potentiële Om het predikaat hotspot te verwer ven, dient ons inziens echter aan spe cifieke kenmerken voldaan te worden, met name om te voorkomen dat de term wordt gebruikt als aanduiding voor een incident. hotspot. Om het predikaat hotspot te verwerven, dient ons inziens echter aan specifieke kenmerken voldaan te worden, met name om te voorkomen dat de term wordt gebruikt als aanduiding voor een incident. De eerste voorwaarde waaraan voldaan moet worden, is dat de signalen betrek king hebben op een verschijnsel dat ken nelijk deel uitmaakt van een groter maat schappelijk of politiek fenomeen. Om een voorbeeld te geven: op het moment dat een werknemer als klokkenluider een mis stand in het bedrijf waar hij of zij werkt naar buiten brengt, kan zo'n melding als incident worden beschouwd. Als dit vaker en op verschillende plekken in de samen leving gebeurt en er een maatschappelijk of politiek debat ontstaat, waarin centraal staat hoe de samenleving met meldingen en melders van misstanden om zou moe ten gaan, en waarin daaraan te relateren maatschappelijke normen en waarden aan de orde komen, is er sprake van een fenomeen dat verder gaat dan een inci dent. Dat sluit echter nog niet uit dat er sprake is van een hype of modegril. De tweede voorwaarde voor toekenning van het predikaat hotspot houdt dan ook in dat het fenomeen tot nieuwe actoren, of tot nieuwe dan wel forse aanpassin gen van bestaande functies of activitei ten leidt. Om op het gegeven voorbeeld door te gaan: er ontstaan 'meldpunten' voor klokkenluiders en er komt uitein delijk een 'klokkenluidersregeling', om degenen die misstanden aan de kaak stel len te beschermen. Daarmee hebben we een duidelijke hotspot geïdentificeerd. De hotspot is een 'knooppunt' gewor den, waar een aantal actoren/functies bij elkaar komen en waarbij hun interactie uiteindelijk leidt tot nieuwe of aangepas te actoren en/of functies. Het als zodanig benoemen en iden tificeren van een hotspot is een eerste stap. Maar daarmee is nog niets gezegd over het documenteren van een dergelijk maatschappelijk fenomeen. Welke acto ren zijn concreet in interactie met elkaar? Welke uitingen van interactie hebben specifiek betrekking op de hotspot? Hoe wordt de hotspot begrensd in tijd? Bij welke actoren is de documentaire neerslag van de interactie bij uitstek terug te vinden? Uitdrukkelijk dient te worden vermeld dat de aandacht niet alleen uit gaat naar de nieuwe of aangepaste acto ren en functies die het gevolg zijn van de opmerkelijke interactie. Minstens zo belangrijk is dat dit ook gebeurt met betrekking tot de bestaande actoren die deelnamen aan deze interactie. Het ana lyseren van een hotspot gebeurt ruwweg op dezelfde manier als bij de historisch- maatschappelijke analyse-plus, waaraan Lees verder op pagina 25 23 Door Charles Jeurgens en Robbert Jan Hageman In deze tweede aflevering van een miniserie over de ontwikkeling van een nieuwe methode van waarde ringen selectie van archieven, besteden we aandacht aan een aanpak die erop gericht is de zogeheten hotspots in de samenleving op te sporen. We willen benadrukken dat volgens de voorgestelde waar deringsmethode de identificatie van hotspots niet op zichzelf staat, maar plaatsvindt in samenhang met het uitvoeren van een historisch-maatschap- pelijke analyse-plus en met het in kaart brengen van systeemactoren (zie onze bijdrage in het februari nummer).1 Comniijve Bouwstenen voor een nieuwe Waardering en Selectie waarderingsmethodiek voor archieven archief Twee kanten Identificatie van hotspots Analyse van een hotspot archievenblad maart 2009 maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 11