Restauratie-Atelier Helmond ISO-gecertifïceerd burgerschap Onze richtlijnen en processen zijn recentelijk beoordeeld. Ze dragen bij aan de kwaliteit van ons gehele arbeidsproces. Tot onze vreugde is daarom het certificaat ISO-9001:2000 aan ons uitgereikt. Het behalen van het certificaat is nogmaals een bevestiging van de kwaliteit die wij al jaren leveren op het gebied van restauratie en conservering van archivalia. Kwaliteit hangt af van veel zaken. Één van de belangrijkste hierbij zijn onze medewerkers. Ze werken met bezieling en hebben veel ervaring. Volgens richtlijnen die u zekerheid geven. Restauratie-Atelier Helmond bv Panovenweg 40 5708 HR Helmond Nederland T +31 (0)492 - 553 990 F +31 (0)492 - 552 442 Calamiteitennummers: +31 (0)6 - 5365 0007 +31 (0)6-5425 5442 info@r-ah.nl www.r-ah.nl SO Gecertificeerd 9001:2000 dienstverlening aan dat deze opties elkaar niet hoeven uit te sluiten. Juist de klantgerichtheid die met het hierboven beschrevene werd bereikt, is welhaast een voorwaarde om een rol te kunnen spelen in de herinrich ting van primaire processen van andere archiefvormers, zoals de gemeentelijke diensten in Den Haag. In het bijzonder omdat dergelijke herinrichtingen vaker voortkomen uit eisen van klantgericht heid, dan uit eisen van archiefwettelijke aard. Alleen zo kan het Haags Gemeentearchief op een geloofwaardige manier ook die andere rol vervullen, die in Den Haag zo nadrukkelijk bij het gemeentearchief is gelegd en waarin klantgerichtheid en Archiefwet elkaar ontmoeten: die van ontwikkeling, implementatie en beheer van een gemeentebreed Document Management Systeem. Maar daarover wellicht een andere keer. Vervolg van pagina 19 De paradigmaverschuiving in de archivistiek en de daarmee gepaard gaan de verwetenschappelijking van de disci pline, vinden in de archiefpraktijk hun pendant in een toenemende gerichtheid op primaire processen.2 Waarmee door gaans wordt gedoeld op de primaire pro cessen van andere archiefvormers dan de archiefdienst zelf. Het aardige van de hierboven beschreven veranderingen is juist dat zij uitsluitend betrekking heb ben op het eigen primaire proces van het Haags Gemeentearchief. Het is dan ook niet de archivistiek, maar de geschiedfilosofie die de beste achter grond biedt bij wat hierboven beschreven is, en wel in het bijzonder in de vorm van het magnum opus De sublieme historische ervaring van de Groningse geschiedfilo- soof Frank Ankersmit. In dit boek verde digt Ankersmit de mogelijkheid van een direct contact met het verleden, een con tact dat niet bemiddeld wordt door taal en tekst van de historicus. En het is pre cies deze directheid die archieven kunnen bieden, bij voorkeur in hun oorspronke lijke, papieren vorm, maar zo nodig ook in een eigentijdse, digitale variant. Van ICT en primaire processen naar de historische ervaring, het lijkt een grote stap in mijn betoog, maar dat is het niet. Achter de enorme overproductie in de historische wetenschap die Ankersmit al eens eerder signaleerde3, en de fixatie op taal en tekst, waarheid en waarheidsvin ding, die daaruit opstijgt, gaat onmisken baar een verlies schuil. Een verlies aan authenticiteit, beleving en ervaring, dat wordt veroorzaakt doordat historische studies als het ware tussen heden en ver leden inschuiven. En juist dat verlies kan worden tegengegaan in het directe contact met authentieke historische bronnen. Tegenover de toegeno men wetenschappelijke rigueur van de archivistiek plaats ik dan ook graag de romantische wending van de geschiedfilosofie in de vorm van de sterk persoonsgebonden histo rische ervaring.4 Wat in de archiefwe reld onschuldig begon met ontwikkelingen in de ICT en vervolgens weten schappelijk beschreven werd als een paradigma wisseling, dreigt inmiddels uit te lopen op een heuse scheuring. Moeten archief diensten inzetten op de dienstverlening rond hun historische en culturele schatten, of de aansluiting met de primaire processen van hun archiefvormers behouden? Ervaringen bij het Haags Gemeentearchief tonen I 21 ISO 9001 ssmen stdd zijn Sinds december 2007 is Hans Peter Ros als integratie coördinator verantwoor delijk voor de aansluiting van gemeen telijke processen op het gemeentebrede Document Management Systeem. In de vier voorgaande jaren was hij verantwoordelijk voor de softwareontwikkeling bij het Haags Gemeentearchief. De in dit artikel besproken ontwikkelingen kwamen tot stand dankzij de medewerkers van het Haags Gemeentearchief, en in nauwe samenwerking met onze leve ranciers. De belangrijkste daarvan waren in de besproken periode: Deventit BV, De Ree Archiefsystemen BV en Karmac BV. Noten 1 C. Noordam, 'Op zoek naar de pot met goud. Het virtuele archief', Levend erfgoed. Vakblad voor public folklore public history 2 (2005) nr. 1, 32-36, aldaar 35. 2 T.H.P.M. Thomassen, 'Paradigmatische veranderingen in de archiefwetenschap' in: P.). Horsman, F.C.j. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen (eds.), Naar een nieuw para digma in de archivistiek. Jaarboek Stichting Archiefpublicaties (1999) 69-79. 3 F.R. Ankersmit, 'Tegen de verwetenschappe lijking van de geschiedbeoefening' in: F. van Besouw, P. den Boer, F.W.N. Hugenholtz en Th. Van Tijn (eds.), Balans en perspectief. Visies op de geschiedweten schap in Nederland (Groningen 1987) 55-72, aldaar 55. 4 F.R. Ankersmit, De sublieme historische erva ring (Groningen 2007) 198-200. Achtergrond Een doorkijkje door Het Glazen Stadhuis. Conclusie: practise what you preach maart 2009 archievenblad I

Archievenblad | 2009 | | pagina 10