I Afscheid de Restauratie-Atelier Helmond ISO-gecertifïceerd Li! Restauratie-Atelier Helmond bv Kwaliteit hangt af van veel zaken. Één van de belangrijkste hierbij zijn onze medewerkers. Ze werken met bezieling en hebben veel ervaring. Volgens richtlijnen die u zekerheid geven. Onze richtlijnen en processen zijn recentelijk beoordeeld. Ze dragen bij aan de kwaliteit van ons gehele arbeidsproces. Tot onze vreugde is daarom het certificaat ISO-9001:2000 aan ons uitgereikt. Het behalen van het certificaat is nogmaals een bevestiging van de kwaliteit die wij al jaren leveren op het gebied van restauratie en conservering van archivalia. ISO Gecertificeerd 9001:2000 Panovenweg 40 5708 HR Helmond Nederland T +31 (0)492 - 553 990 F +31 (0)492 - 552 442 Calamiteitennummers: +31 (0)6 - 5365 0007 +31 (0)6-5425 5442 info@r-ah.nl www.r-ah.nl onderwijs en onderzoek You're not the only one With mixed emotions You're not the only ship A drift on this ocean (Rolling Stones, Mixed Emotions) Tijdens de ochtendpresentaties werden de verworvenheden van de Archiefschool op het gebied van hoger en universitair onderwijs en onderzoek benadrukt, gecombineerd met een voor uitblik. Het spits werd afgebeten door ex- archivaris en later onder meer gemeente secretaris Ig Caminada. Zijn voordracht, getiteld 'Ambtenaren met inhoud', was mij en velen met mij uit het hart gegre pen. De publieke sector is overgenomen door managers. Bestuur en ambtelijke top zitten te dicht bij elkaar. Wethouders ontpoppen zich vaak als directeuren van een gemeentelijke dienst. 'Beleid' is de uitonderhandelde consensus waar niemand meer achter staat. Caminada citeerde politicus Jan Schaeffer zaliger: "Is dit beleid of is hierover nagedacht?" Professionalisering is verdrongen door management en wij archivarissen verte genwoordigen een vak met inhoud waar je ambtenaren met inhoud voor nodig hebt. De 'dementerende overheid' wordt niet veroorzaakt door ICT-problematiek, maar door het verdwijnen van ambtena ren met inhoud. "Wij zijn een uitstekende, maar te beschei den beroepsgroep. We hebben een laag zelfbeeld en laten zoiets als de archiefopleiding zomaar uit onze handen glippen." Het zou goed zijn om de hele gang van zaken rond de teloorgang van de Archiefschool nog eens uit te zoeken. Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, ziet nog wel een coa litie ontstaan tussen Hogeschool, UVA en het Nationaal Archief om een kennis centrum te vormen, een 'centre of excel lence' voor de ontwikkeling van ons vak. "Er is een open sector nodig die 'inclu- deert' en niet 'excludeert' en het zou goed zijn als archivistiek als hulpwetenschap een plek krijgt bij andere opleidingen (zoals Bestuurskunde), opdat wij archi varissen betere gesprekspartners krijgen bij onder meer de overheid." Daarnaast zouden archivarissen stages moeten vol gen bij departementen, uitgevers, webbouwers, enzovoort, om het per spectief waarmee ande ren naar ons kijken beter te begrijpen. In de middag werd dui- delijkdatNederlandeen internationale rol van betekenis speelde en speelt in de archiefwe reld. De Archiefschool was de motor achter tal van nieuwe ont wikkelingen die bijvoorbeeld door Hans Scheurkogel (meermalen genoemd) in ICA-verband werden gepresenteerd. David Leitch, secretaris-generaal van de 1CA (hij volgde Joan van Albada op), stel de dat de ICA niet zonder de inbreng van Nederland en het Nederlandse archiefon derwijs kan. Die opleiding mag dan nu geborgd zijn in de Hogeschool en UvA, onze reputatie staat op het spel en het is zaak om de ontwikkelingen wat betreft de opleidingen nauwlettend en kritisch te blijven volgen. Als de geschiedenis één ding leert, dan is het wel dat de Archiefschool min stens zoveel levens heeft als de gemiddel de kat. Er was er één in 1918, een nieuwe in 1955, weer een nieuwe in 1969 en een hele nieuwe in 1995. En nu worden de opleidingen van de Archiefschool voort gezet in Amsterdam door de Hogeschool en UvA. Dagvoorzitter Daan Hertogs, die het symposium op humorvolle en uitste kende wijze leidde, sloot aan het eind van de dag een supernieuwe Archiefschool (met inspanning van BRAIN) niet uit. De sfeer van het afscheidsymposium hing tussen blijdschap en weemoed. Enerzijds had de bijeenkomst het karakter van een reünie, anderzijds heerste er droefenis over het afscheid van een instituut. En oh ja, indachtig 'Woudschoten' werd er ook het nodige gedronken. Sommige diehards kwamen bij het buffet opdagen. "Een onderneming die het ISO-certificaat wil behalen moet kunnen bewijzen dat er zorgvuldig wordt gewerkt." BBSS Archief school Door René Spork Onder de titel 'Een nieuwe horizon voor archiefonderwijs- en onderzoek' hield de Archiefschool op woensdag 17 december 2008 zijn afscheidssymposium op het voormalige opleidingsschip de Pollux in Amsterdam. Voor de hand liggende metafo ren drongen zich op: van woelige baren tot zinkend schip. Naast weemoed ook blijdschap... (foto Jan-Jaap Heine). Centre of excellence De laatste groepsfoto, geschoten woensdag 17 december 2008 op het voormalige opleidingsschip de Pollux in Amsterdam (foto Jan-Jaap Heine). Tussen blijdschap en weemoed Presentaties van het symposium zijn te vinden op: www.archiefschool.nl/Symposium René Spork is projectleider Digitale Dienst verlening bij het Gemeentearchief Rotterdam en redacteur van het Archievenblad. februari 2009 =7553 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 8