CONSUUT JANSSEN FILM AUDIO SERVICES Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl Amsterdam 5 augustus 1951 - Haarlem 15 november 2008 Florence Koorn werd op 5 augustus 1951 geboren in Amsterdam, de stad waar zij later ook zou studeren. Zij groei de op als enig kind. Al jong bleken haar talenten: schoolrapporten vol negens waren voor haar de gewoonste zaak van de wereld. Op twaalfjarige leeftijd ging zij naar het gymnasium in Amsterdam. Tijdens haar middelbare schooltijd ver loor zij beide ouders. De sporen van deze ingrijpende gebeurtenis en de problemen die zij als jonge wees heeft ondervonden, droeg zij haar gehele leven mee. Na haar gymnasiumexamen besloot zij geschiede nis aan de Universiteit van Amsterdam te gaan studeren en koos middeleeuwse geschiedenis als haar hoofdvak. Aan de universiteit vond zij ook haar levenspart ner Rudolf Dekker. Haar belangstelling voor archiefonderzoek werd gewekt door professor J.L. van der Gouw, de hoogle raar archivistiek in Amsterdam. Het lag voor de hand dat Florence Koorn voor de wetenschap zou gaan kiezen. Haar interessante proefschrift Begijnhoven in Holland en Zeeland gedurende de middel eeuwen (1981) toonde haar belangstelling voor het middeleeuwse kloosterleven. Het onderzoek had nog een bijeffect: haar belangstelling voor het archiefwe zen was nog groter geworden. Zij besloot de Hogere Archiefschool te gaan doen en liep stage bij het Rijksarchief in Overijssel, waar zij een belangrijk deel van het huis archief Twickel inventariseerde. Na haar archiefexamen werd zij opgenomen in het docentenkorps van de Archiefschool. Zij doceerde hier verschil lende vakken, zoals Middeleeuws Latijn en Methodologie van het Archiefonderzoek. Het was tijdens de lessen methodologie dat ik in 1981 Florence Koorn voor de eerste maal ontmoette. Nog datzelfde jaar werd zij adjunct-archivaris van Haarlem. Zij werd tevens de begeleider van mijn scriptie voor het archiefexamen. Onze relatie van lerares/leerling veranderde in een hechte vriendschap. In 1983 ging ikzelf geschiedenis studeren. Voor mijn studie was haar nabije aanwezigheid zeer stimulerend. Zij wees mij op relevante literatuur of deelde met mij rijkelijk haar inzichten. Ook vele anderen hebben geprofiteerd van haar grote kennis. Altijd was zij bereid deze te delen. Aan mijn keuze voor middeleeuwse geschiedenis als specialisatie in de doctoraalfase stond Florence aan de basis. Zij had mij getoond hoe interessant deze periode was. Ook na mijn vertrek uit Haarlem bleven wij onze passie voor de middeleeuwse geschiedenis delen tijdens regelmatige ontmoetingen of lange telefoongesprekken. Altijd kwa- men ook haar twee dochters ter sprake. Archief en wetenschap waren belangrijk, maar de dochters kwamen altijd op de eerste plaats. Florence Koorn was wetenschap per én archivaris. Haar werk en naam als archivaris zal altijd verbonden blijven met de inventarisatie van het Haarlemse stadsarchief. Het zou haar levenstaak wor den. Vele personen hadden zich sinds het midden van de negentiende eeuw bezig gehouden met de inventarisatie van het archief. In 2002 verscheen haar inventa ris van het stadsarchief van Haarlem tot 1572. In de inleiding op de inventaris heeft zij beschreven met welke inventa risatieproblemen zij werd geconfronteerd en op welke wijze zij deze heeft opge lost. Deze inleiding is een voorbeeld voor iedere 'klassieke' inventarisator. Ook alle archiefstukken uit het Haarlemse stads archief na 1572 heeft zij beschreven en geordend. Zelfs in de laatste periode van haar ziekte was zij nog bezig met de afron ding. Gelukkig was zij met de wetenschap dat Marianne de Haan en Jaap Temminck op zich hebben genomen haar werk af te maken. Florence Koorn publiceerde met enige regelmaat. Er volgde in de loop der jaren een stroom van boeken en tijdschriftpu blicaties. Natuurlijk stond in haar werk de geschiedenis van Haarlem centraal. Haar belangstelling voor het middeleeuws kloosterleven en vrouwengeschiedenis loopt als een rode draad door haar weten schappelijke carrière. De laatste jaren was Florence Koorn nauw betrokken bij het fusieproces van het Rijksarchief Noord-Holland met de Archiefdienst voor Kennemerland. Dit waren voor haar moeilijke tijden. Zeker nadat ze steeds vaker met langdu rige gezondheidsproblemen te kampen kreeg. In 2007 kreeg zij ernstige long ontsteking. Toen ik daarna hoorde dat acute leukemie was geconstateerd, wist ik dat de kans op genezing klein was. Florence is niet meer genezen, zij over leed op 15 november 2008. Wij verliezen in haar een gewaardeerde collega, een vooraanstaande archivaris en een goede en originele wetenschapper. februari 2009 11 Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Voor archief, bedrijf of particulier: Alle conserverinqen en restauraties van uw beeld- en geluidsdragers: - Film 8mm - 9,5mm -16mm - 35mm - Geluidsdragers, zoals oude geluidsbanden/cassettes en grammofoonplaten - Videobanden, zowel oude als recente formaten Wij scannen en digitaliseren bovenstaande dragers naar wens op nieuwe analoge en/of digitale masters Voor uw filmarchief-benodigdheden: - Aan- en afloopstroken van acetaat en polyester - Perforatie-reparatietape - Crystal Clear filmtape - Plakpersen voor alle gangbare filmformaten - Filmblikken voor 8mm -16mm - 35mm films - Vinegar Syndrome tester Ook bij vragen over AV-archivering kunnen wij u adviseren. Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436,3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Door Corien Glaudemans Op 15 november 2008 overleed Florence Koorn. Een terugblik op haar leven als histo ricus, docent en archivaris. Kennis delen Florence Koorn in januari 2008 (foto Anna Johannes). Wetenschapper en archivaris Fusieproces Corien Glaudemans is senior medewerker bij het Haags Gemeentearchief. archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 6