DE ARCHIEFWET JALEMA mSSZ ]alema levert complete archiefoplossingen op maat KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN Zelandia lllustrata komt digitaal beschikbaar tyiUlW MTMll'1 immuun nieuws uit het veld öeMeenTe HAARLEMMERMEER Flinke subsidie voor behoud archief MET" rJc^C?RD-HL?LLANlDe> ARCHIEF Maatschappij van Weldadigheid Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer hebben besloten dat ze een dienstverleningsovereenkomst aan gaan met het Noord-Hollands Archief. Op 11 december 2008 hebben wethou der Herman Tuning namens de gemeente Haarlemmermeer en bestuursvoorzitter Bernt Schneiders en directeur Lieuwe Zoodsma namens het NHA de overeen komst ondertekend in het raadhuis in Hoofddorp. In de dienstverleningsover eenkomst, die vijf jaar geldig is, zijn afspraken gemaakt over de taken die het beheer van de archieven en collecties van de gemeente Haarlemmermeer met zich meebrengt. Zo is Lieuwe Zoodsma tot gemeentearchivaris van Haarlemmermeer benoemd. De archieven en collecties zijn en blijven eigendom van de gemeente. Ze worden geplaatst in de geklimatiseerde en beveiligde archiefbewaarplaats in het raadhuis in Hoofddorp. De gemeente Haarlemmermeer moet ervoor zorgen dat de archieven en collecties kunnen wor den geraadpleegd in een speciaal daar voor bestemde studiezaal in het raadhuis. Deze dient minimaal twintig uur per week open te zijn. De archieven en de collec ties, waaronder de beeldcollectie, worden opgenomen in de digitale overzichten van het NHA, onder meer op de website www.noord-hollandsarchief.nl. Met een studiebijeenkomst over de betekenis van de Zelandia lllustrata pre senteerden het Zeeuws Archief en het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onlangs de digitale versie van deze omvangrijke historisch-topogra- fische atlas. De verzameling is een van de grootste en belangrijkste collecties van het Zeeuws Genootschap en bevat duizenden kaarten, prenten en foto's van Zeeland vanaf de middeleeuwen tot heden. Sedert 1979 is de beeldverzameling Zelandia lllustrata in beheer bij wat inmid dels het Zeeuws Archief is. De collectie bevat zo'n 35.000 afbeeldingen, onder verdeeld in vier hoofdcollecties en diverse aanvullende collecties: Gedrukte kaarten en plattegronden (I); Topografische pren ten en tekeningen (stads- en dorpsgezich ten, gebouwen) (II); Historie en leven (gebeurtenissen uit de Zeeuwse geschiede nis, Zeeuwse oudheden, wapens, zegels, munten, penningen, affiches) (III); Portretten en personalia (bestuurders, zeehelden, kunstenaars, predikanten, et cetera) (IV); Aanwinsten (vanaf 1995); Prentbriefkaarten; Collectie dr. Mezger en Collectie De Plaa. Van de 35.000 afbeel dingen zijn er nu 20.000 digitaal te raad plegen via de beeldbank Zeeland in Beeld op internet. Hoogwaardige prints van historische afbeeldingen uit de Zelandia lllustrata zijn verkrijgbaar via het gezamenlijke Prentenkabinet van het Zeeuws Archief en De Drvkkery (http:// www.de-drvkkery.nl/index.php/het-pren- tenkabinet). Het archief van de Maatschappij van Weldadigheid is erfgoed van nationaal belang. Er is nu een flinke subsidie toege kend om een deel van dit archief te con serveren en te digitaliseren, zodat het voor de toekomst behouden blijft. Dat gebeurt in het kader van Metamorfoze, het nati onaal programma voor het behoud van het papieren erfgoed. Het archief van de Maatschappij van Weldadigheid is het grootste project dat door Metamorfoze is gehonoreerd. Het Drents Archief, beheer der van het archief, draagt bij in de kosten van het project. Eigenaar van het archief is de Maatschappij van Weldadigheid in Frederiksoord, tegenwoordig een stichting die nog veel onroerende goederen en muse um De Koloniehof beheert. Driehonderd dozen ingekomen brieven uit de peri ode 1818-1847 zullen worden gerestau reerd en gescand om het behoud voor de toekomst te waarborgen. De brieven vormen de ruggengraat van het archief. Als vervolg op het behouds- project maakt het Drents Archief de brieven via internet toe gankelijk. De brieven geven een schat aan informatie over persoon- lijk leven en leed van gewone men sen die nor maal gesproken niet in archieven voorko men. Ze laten een intrigerend beeld zien van een maatschappij waarin de boven klasse de onderklasse wilde opvoeden. Daarnaast is de ontstaansgeschiedenis van de vrije en de onvrije koloniën te ach terhalen in de briefwisselingen tussen het dagelijks bestuur van de Maatschappij en de lokale directeuren van de koloniën en de gestichten. De correspondentie geeft een goed beeld van de sociale, economi sche en maatschappelijke functie die de armenkoloniën in de eerste helft van de negentiende eeuw innamen. vv&rwTTS&Bf. '•ioo%. zuurvr'i' Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden. Jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. Jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn meteenICN 1,2 en 12 goedkeuring. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij Jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Welke oplossing u ook zoekt, Jalema is uw partner in archivering. Gratis proefpakket Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. INFORMATION MANAGEMENT www.jalema.com T (077) 476 76 76 V.l.n.r. Bernt Schneiders, bestuursvoorzitter van het Noord-Hollands Archief, wethouder Herman Tuning van de gemeente Haarlemmermeer en Lieuwe Zoodsma, directeur van het Noord-Hollands Archief (foto: Jan van Grondelle). "(TC FE Gezicht op de Markt te Middelburg op de hoek van de Lange Delft en de Burg, 1910-1917 (coll. Zeeuws Archief/ Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen/ Zelandia lllustrata prentbriefkaarten). v Bt r Het 'logo' van de Maatschappij van Weldadigheid. februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5