OOOO9OOO0OOO PWAA bedankt en uitgewuifd Weblog Flying Reporters Ruim half miljoen bezoekers op website BHIC Kwaliteitszorg: Erfgoed Nederland of de branche een zorg? www.alledaagsarchief.nl nieuws uit het veld Het Project Wegwerken Archiefachter standen (PWAA) is afgerond. De doelstel lingen zijn gehaald: 74 km archief van alle departementen is weggewerkt en gaande weg is de keten verfrist, zijn processen verfijnd en instrumenten toegevoegd die het selecteren van archieven gemakkelijk maken. Om het einde van het project te vie ren hebben de staatssecretaris en de SG van BZK samen met de directeur van het Nationaal Archief het project bedankt en uitgewuifd. Kort samengevat spraken ze over goed werk van PWAA, een succes volle samenwerking van departementen en ketenpartners, mooi leiderschap, jeugd werklozen die een succesvolle doorstart hebben gekregen en over de gezamenlijke toekomst rond het dossier van informa tiebeheer waar OCW en BZK aan werken. Een keur uit de culturele erfenis van het project is tentoongesteld in het Nationaal Archief, met daarin brieven van Gerard van het Reve, waarin hij onder andere zijn ongenoegen uit over de confessionelen, een dossier over de mogelijke sloop van het Anne Frankhuis en stukken van Justitie over de rellen rond de kroning van Beatrix. Dit is natuurlijk maar een klein deel van de pareltjes die gevonden zijn. Neem eens een kijkje in het Nationaal Archief, want de archieven van het Rijk tot 1976 zijn nu open en toegankelijk voor publiek. Op 16 december 2008 overleed op 75-jarige leeftijd Jan Vriens. Hij is bijna 29 jaar een gewaardeerd medewerker geweest van het Rijksarchief in Noord- Brabant, een van de voorgangers van het Brabants Historisch Informatie Centrum. Vriens heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt met de ontsluiting van twintig- ste-eeuwse politieke archieven. Op 1 januari 2009 heeft Dennis Schouten Metamorfoze, het nationaal programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed op de Koninklijke Bibiliotheek, verlaten. Hij was vanaf het begin betrokken bij het programma, vanaf 2001 als programmamanager. Hij is nu aangesteld als projectleider bij Erfgoed van de Oorlog, het subsidiepro gramma van het Ministerie van VWS voor het behoud van materiaal uit en over de Tweede Wereldoorlog. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is prof. dr. Eric Ketelaar in januari 2009 met emeritaat gegaan. Hij blijft echter tot de zomer nog part-time verbonden aan de afde ling Mediastudies van de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam. Op 28 mei houdt hij zijn afscheidscollege. Jan Miilter wordt met ingang van 1 april 2009 de nieuwe algemeen direc teur van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Hij was sinds 2003 algemeen directeur van Saatchi Saatchi Nederland, en is daarvoor werk zaam geweest in diverse management posities in de reclame en marketing. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. De website van het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC), www.bhic.nl, verwelkomde in 2008 ruim een half miljoen bezoekers. Dat is een groei ten opzichte van 2005 van 254%! Het BHIC, dat vestigingen heeft in 's-Hertogenbosch en Grave, breekt hier mee een record. Deze stijging heeft onge twijfeld te maken met de toenemende interesse van mensen voor lokale histo rie. Maar ook de actieve wijze waarop het BHIC contact zoekt met inwoners van de 18 gemeenten van zijn werkgebied en hen intensief betrekt bij hun lokale verle den, speelt hierbij een rol. Lokale geschiedenis is populair. Veel men sen vinden het heerlijk om oude foto's en films te bekijken en nog eens terug te keren naar hun 'roots'. Herinneringen aan een oude dorpsdokter, de pastoor, hun school of een plein waar zij als kind veel gespeeld hebben en dat door een nieuwe woonwijk is verdwenen. Dat zijn pre cies de gegevens waar het BHIC sinds de start van zijn 'online geschiedenisboek jes' in 2006 voortdurend naar op zoek is. Het doet dat door (foto)presentaties in de gemeenten te organiseren en inwoners erop te wijzen dat alleen zij de geschie denis van hun woonplaats kleur kunnen geven. Zij kunnen zelf foto's plaatsen, anekdotes vertellen of zelf een verhaal tje schrijven op de vele forums van de online geschiedenisboekjes, te vinden op www.bhic.nl. Veel belangstellenden heb ben hier inmiddels gehoor aan gegeven. De website heeft hiermee nu al bewezen een interactief historisch platform te zijn voor historisch geïnteresseerden. In de toekomst verwacht het BHIC nog meer webbezoekers te kunnen verwel komen. Door nieuwe publiekswegen te verkennen en open te staan voor experi menten met nieuwe, eigentijdse digitale middelen zoals YouTube, Flickr en inter actieve forums, hoopt het BHIC deze stij gende lijn te kunnen vasthouden. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Tijdens de oprichtingsvergadering van BRAIN in juni 2007 heeft de Sectie Kwaliteit (DIVA) zich onder deze bra- cheorganisatie geschaard. Reden was dat Erfgoed Nederland (EN) eerdere toezeg gingen over voortzetting van het pro gramma van de Sectie Kwaliteit niet waar kon maken. Het ministerie van OCW vond kwaliteitszorg bij nader inzien een brancheaangelegenheid. Dat BRAIN kwa liteitszorg van het begin af aan hoog in het vaandel heeft staan, is positief. Door de terugtrekkende beweging van EN en het nog niet meteen volwaardig functio neren van BRAIN viel de Sectie Kwaliteit feitelijk tussen wal en schip: er was geen geld en geen ondersteuning om het programma van de Sectie uit te voeren. Gelukkig stond er in 2007 een bezoekers monitor op stapel (61 deelnemers), waar van de resultaten in december werden gepresenteerd. Maar in april 2008 besloot de Sectie met haar werkzaamheden te stoppen. De Sectie Kwaliteit is zeven jaar actief geweest en heeft gezorgd voor de invoering van een landelijk Handvest Dienstverlening, het organiseren van workshops op het gebied van kwaliteits zorg/dienstverlening, en de invoering van de bezoekersmonitor ter toetsing van de dienstverlening die een groot succes is geworden. Tussen de 30 en 40 archief instellingen werken inmiddels met een Handvest Dienstverlening (servicenor men). Slechts een klein deel publiceert de normen op de website. Wat dat betreft valt er nog wel wat werk te verzetten. Kwaliteitszorg is natuurlijk breder dan de dienstverlening aan het publiek en voor het rondmaken van de bekende kwali- teitscirkel is meer nodig dan een handvest (denk aan een systeem van 'auditing'). Een samenhangend kwaliteitssysteem betekent volgens de Sectie dat de 'bezoe kersmonitor' niet bij EN kan blijven, maar overgaat naar BRAIN. De volgende moni tor wordt gehouden in 2009. Inmiddels heeft de ALV van BRAIN een nieuwe Kwaliteitsgroep BRAIN inge steld. Martin Jochems (CODA) is daar van trekker. Andere deelnemers zijn Joss Hopstaken (Roosendaal), Annet de Lange (Gemert-Bakel) en Joost Salverda (Gelders Archief). Ondersteuning wordt geleverd door Margreet Windhorst (Raamwerk) en In februari 2009 zullen de Flying Reporters, het internationale netwerk van jonge archivarissen actief tijdens het internationale ICA-congres in Kuala weblog roepen dan ook alle jonge archi varissen op een bijdrage te leveren aan dit internationale netwerk. Het weblog is een voorbode van een uitgebreider ICA- Fred Schot (Quality Circle). Belangrijkste speerpunten voor 2009 zijn de continu- iteit van de kwaliteitsmonitor, het reali seren van een up-date van het kwaliteits handvest, onderzoek naar mogelijkheden voor standaardisering en onderzoek naar nut en noodzaak van certificering van archiefinstellingen. Alledaags Archief legt vrijwel iedere dag relaties tussen het actuele nieuws en (korte) verhalen uit de Nederlandse archieven. Inmiddels bezoeken ongeveer 80 geïnteresseerden per dag de weblog, maar een groei is uiteraard welkom. De publieksweblog heeft vooral tot doel de rijkdom van de Nederlandse archieven aan te tonen en de fascinerende verhalen die in de archieven te vinden zijn naar voren te halen. Lumpur, hun activiteiten voortzetten in de vorm van een weblog. Dit kunnen zij niet alleen. De redacteuren van het netwerk voor jonge en nieuwe archivaris sen. Heb je interesse? Neem dan contact op met een van de redacteuren van het weblog via: http://archivists.wordpress. com/contribute. Studiezaal Haags Gemeentearchief terug naar Spui 70 NIEUWS u i t PWAA: goed werk en een succesvolle samenwerking van departementen en ketenpartners (foto PWAA). archievenblad februari 2009 het veld B Alledaags Archief Houten wielen verplicht voor VlUsJngje brouwer* The Flying Reporters bijeen in Kuala Lumpur (foto ICA). -it-Mi-. - f -w' -V r Het Haags Gemeentearchief viert dit jaar zijn 125-jarig jubileum. In dit jubi leumjaar verhuist de studiezaal van het archief vanuit de tijdelijke locatie terug naar de oorspronkelijke stek op Spui 70. Deze ruimte in het Atrium van het Stadhuis heeft de afgelopen weken een ware metamorfose ondergaan. Sinds 3 februari maakt de studiezaal van het Haags Gemeentearchief, samen met het Gemeentelijk Contact Centrum, deel uit van het The Hague Information Center. Bezoekers zijn welkom van dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 4