Het Archievenblad:van charter tot chip 24 F LI Li nootvan de redactie 112 Nieuw publiek, nieuwe wegen. 125 Afscheid van de Archiefschool 12_6 Het archiefbestel: over de bomen en het bos 130 Waardering en selectie. International joan van Albada. Vaste rubrieken L35 136 142 Citaat van de maand "Individuals and communities across the country need to understand their multiple identities, to combat ignorance and prejudice, and to foster tolerance and understanding. Archives are not just about our past, they are also about our present and our future." Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur),Jac. Biemans, Dick Deuzeman, May Scheepers, René Spork, Tamara Tesse laar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), ErnestVerhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 74,00 buitenland (binnen Europa) 86,00 buitenland (buiten Europa) 103,00 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV,Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege maart 2009. INHOUDSOPGAVE 111 Florence Koorn, Amsterdam 5 augustus 1951 - Haarlem 15 november 2008 In memoriam: Corien Glaudemans BHIC zet in op online communities Dienstverlening: Margot America m.m.v. Christian van derVen Onderwijs en onderzoek: René Spork |17 Het Nationaal Archief als ISO/DIS 15511. ISlL-codes voor het Nederlandse archiefwezen Digitalisering en informatisering:Tim de Haan 119 Studiemiddag over keteninformatisering Digitalisering en informatisering: Dick Deuzeman |20 25 Jaar Vlaams-Zeeuwse Buitenland: Roelof Koops |24 Anno heeft ook archieven een hoopte bieden Educatie en communicatie:Annemarie Hogervorst Opinie: René Spork, Fred van Kan, Margreet Windhorst en Jantje Steenhuis, Frans Hoving en Richard Hermans, Martin Berendse Resultaten van een jaar onderzoeken, ontwikkelen en experimenteren (deeli) Onderwijs en onderzoek: Charles Jeurgens en Robbert Jan Hageman Tien jaar in het centrum van het wereldarchiefwezen Burgerlijke Stand: Ruud Yap De archiefervaring Nieuws uit het veld Column Literatuur Agenda David Lammy, Britse minister van cultuur, bij het einde van zijn toespraak 'The role of archives in teaching Diversity and Citizenship', 24 april 2007 Foto's voorzijde: 2009:Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, Lelystad /RIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto Patrick Timmermans); onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Nieuw publiek, nieuwe wegen. BHIC zet in op online communities Door Margot America m.m.v. Christian van derVen De moderne archiefklant heeft nieuwe wegen gevon den om de gewenste informatie te vinden. En traditi onele archieven staan meestal niet op het menu. Anno heeft ook archieven een hoop te bieden Door Annemarie Hogervorst Vijfjaar geleden kreeg Anno van OCW de opdracht om het historisch besef in Nederland te vergroten. Wat kan Anno eigenlijk voor archieven betekenen? 25 Jaar Vlaams-Zeeuwse Door Roelof Koops Op 13 oktober 2008 werd te leper de 25ste bijeen komst van het Vlaams-Zeeuws Archivarissenoverleg gevierd. Roelof Koops blikte daar terug op 25 jaar contacten over en weer. International Joan van Albada. Tien jaar in het centrum van het wereldarchiefwezen Door Ruud Yap In Burgerlijke Stand dit keer een portret van Joan van Albada, die onlangs afscheid heeft genomen als secre taris-generaal van de ICA. Over het leven van een internationale archivaris. We moeten het samen rooien Er zijn veel uitdrukkingen, uit spraken en woorden die verwij zen naar bos- en boombeheer in ons waterrijke land. Deze ver wijzingen komen in dit nummer steeds terug in de discussie over het archiefbestel. Deze discussie gaat niet zozeer over welke kant we opgaan, maar meer over wie (welk deel van) het archiefveld vertegenwoordigt. Het Archievenblad nodigde KVAN, BRAIN, Erfgoed Neder land en het Convent van Rijks archivarissen uit hun opinie te geven over hun onderlinge rela tie. Ze doen dat met de verge lijking met een bos. Gesproken wordt over kappen en boom pje wisselen. De hand wordt gereikt om samen een boom op te zetten (te sparren). Het is verleidelijk om in deze vergelij king mee te gaan. Woorden als stambomen, enten, loten, kap pen, hakken, beuken en bloeien liggen klaar voor gebruik. Maar de vraag blijft gaan over welke bomen blijven en welke niet. Anders gezegd: het is een stam- menkwestie. Dat roept bij mij beelden van primitieve groepen met strijdbijlen op. Platbranden. Niet het bos, maar die vergelijking. Met grote stappen door de geschiede nis gaand, volgt inpoldering op stammenkwesties. Samen het gevecht aangaan tegen het water. Zorgen voor akkerbouw, zorgen voor bemaling, zorgen voor de schaapjes op het droge. Dus: zorgen dat de erfenis van DIVA niet verkwanseld wordt. Ervoor zorgen dat elke archivaris of records manager zijn/haar plaats heeft en optimaal kan functioneren, in welk onderling verband dan ook. De boodschap van David Lammy (citaat) geldt voor iedereen; volgens mij ook voor de beroepsbeoefenaren in het records continuüm. Ondertussen moeten we als individuele archivarissen onze kennis bij de tijd houden. Een verbeterde stap in de richting is een aanpassing in de boekenre- dactie. Vanaf dit jaar wordt min der aandacht geschonken aan historische publicaties en meer aan archivistische (e-)literatuur en aan (e-)toegangen. Ook de andere artikelen dragen bij aan onze professie en aan de ver bondenheid van archivarissen. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad februari 2009 februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3