van ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Erik Godin Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoe ringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. bruynzeel filing and storage archiefervaring Gelders Archief Een ander voorbeeld. Ter voorbereiding van de bewerking van de collectie van de militair historicus kolonel titulair dr. J.W. Wijn (1891-1965) prepareer ik mij door mij wat meer in zijn biografie te verdie pen. Wat mij direct opvalt is de tragische rol die de dood in zijn leven speelde. Wat wil het geval? Toen hij 8 was kwam zijn vader te overlijden, zijn jongste broer overleed op jonge leeftijd door een longontsteking na het uitlenen van zijn jas aan een drenkeling, een tweede broer verdrinkt tijdens de oversteek van de Atlantische Oceaan. Wijn zelf ontkomt als luchtvaartpionier ternauwernood aan de dood, nadat hij met zijn vliegtuig in 1918 in de Rijn neerstortte. Hij is vervol gens gelukkig getrouwd maar tot over maat van ramp wordt zijn vrouw kort na de oorlog aangereden door een Canadees legervoertuig, waarbij zij de dood vindt. Toch maakt al deze rampspoed Wijn niet bitter: hij gaat op kamers wonen en werpt zich met een tomeloze energie op de studie van de militaire geschiedenis. Dit resulteert in diverse boeken en tal loze andere publicaties, waarmee hij zijn internationale reputatie als militair histo ricus vestigt. Tijdens het beschrijven van het persoonsgebonden materiaal valt uit het militair zakboekje van Wijn een oude foto met een afbeelding van het legeron derdeel waarbij zijn overleden broer dien de. Ik voel mij ontroerd, in een flits van emotionele identificatie. Wijn wordt van een historische figuur tot medemens... Historische sensatie is voor hen die het verleden onderzoeken geen onbekend verschijnsel. Bronnen en artefacten kun nen soms tot leven komen en een gevoel evoceren bij de onderzoeker. De ervaring of sensatie overbrugt dan de kloof in de tijd die er bestaat tussen object en erva ring. Een dergelijke ervaring kan worden opgedaan door het lezen van een tekst of het zien van een afbeelding of schil derij. Maar ook in een archiefinstelling kan men bij het ontsluiten van histori sche collecties geconfronteerd worden met dit grensgebied van objectiviteit en gevoel. Want het bewerken van persoonsgebonden materi aal, zoals brieven, foto's en andere egodocumenten, impliceert een directe con frontatie met de levensge schiedenis van de archief vormer. Het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) te Den Haag is de plek bij uitstek waar het bronnenmateriaal van het militair erfgoed van Nederland bewaard wordt. Bij het maken van een inventaris op de collectie van brigadegeneraal titu lair J.L.H. AAntoni (1896- 1982) raak ik onder de indruk van zijn bewogen leven, waaruit ik één voorval nader wil belichten. Na een traditionele militaire carrière raakte Antoni direct aan het begin van de Tweede Wereldoorlog betrokken bij een zaak die ingrijpende consequen ties voor hem zou hebben. Kort na de Duitse bezetting van Nederland werd hij door de Gestapo gearresteerd wegens het beledigen van Adolf Hitler. Tijdens een toespraak voor zijn manschappen deed hij de uitspraak: "Ik hecht meer aan de woorden van koningin Wilhelmina dan aan die van een Duitse schilder." Deze opmerking, die ons nu wellicht vrij onschuldig in de oren klinkt, kwam hem op tweeënhalf jaar opsluiting in diverse strafgevangenissen te staan. Aansluitend werd hij in krijgsgevangenschap gevoerd, zodat hij uiteindelijk vijf jaar van huis was. Het geheel wordt nog navranter: ik lees in de stukken dat tijdens zijn gevangen schap zijn vrouw zich aansloot bij de NSB en hun dochters lid van de Jeugdstorm maakte. Tijdens het beschrijven van de stukken uit de periode van zijn gevan genschap komt mij een brief onder ogen, door Antoni geschreven aan een van zijn twee jonge dochters ter gelegenheid van haar verjaardag. De inhoud is, begrijpe lijk, sentimenteel. Dan wordt plotseling mijn aandacht getrokken door een ronde vlek... Dan realiseer ik mij dat dit haast niets anders kan zijn dan de vlek van een traan; het is een aangrijpend moment. In retrospect besef ik dat dit is wat Huizinga bedoelde met historische sensatie; de geschiedenis van de mens Antoni komt tot leven en wordt emotioneel tastbaar. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org De archiefervarin februari 2009 archievenblad Erik Godin is kunsthistoricus en klassiek archeoloog. Hij bereidt een proefschrift voor over pleisterbeeldencollecties. Hij is geassoci eerd onderzoeker bij het Huizinga Instituut te Amsterdam en als medewerker collectiebeheer verbonden aan het NIMH te Den Haag. Brief met een traan uit de collectie van brigadegeneraal titulair J.L.H.A.Antoni (1896-1982) en het militair zakboekje met foto uit de collectie van militair historicus kolonel titulair dr.J.W.Wijn 1891 -1965). Beide collecties zijn ondergebracht bij het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH).

Archievenblad | 2009 | | pagina 2