burgerlijke stand reference (en daarmee vaak van gesloten deuren) kende hetzelfde probleem als ik zojuist schetste. Het was geen waarborg dat de juiste dan wel de beste mensen op de goede plek terechtkwamen en bleven komen. Ik heb geprobeerd dat te veran deren door een projectorganisatie in te voeren, maar heb daar weinig ruimte voor gehad. Dat was deels een budgetpro bleem, maar dat hebben we weten op te lossen. Follow-ups zijn maar deels gelukt en met te grote vertraging; alhoewel, het lijkt nu beter te gaan. Maar over de gehele linie zijn er onvoldoende middelen om projecten goed van de grond te krijgen. Bovendien, te weinig mensen krijgen de tijd van hun baas die nodig is, en de vrijwilligers van vroeger die avonden en weekenden voor de ICA werkten, lijken aan het uitsterven. Mensen hebben ande re prioriteiten. Ook had ik meer willen bijdragen aan de introductie van het standaardiseren in stappen, zoals bijvoorbeeld in de con servering kan worden gedaan. Er is veel frustratie bij ontwikkelingslanden, omdat je zonder ISO-standaard niet meetelt. Een oplossing zou een stapsgewijze certi ficering kunnen zijn: eerst verpakking en vervolgens berging, zodat men per stap ISO compliant is. 'Wij' zijn in dat opzicht te veel gefocust op onze eigen context. We moeten leren om te luisteren naar anderen, maar die moeten weer leren zich uit te spreken op een manier die 'wij' begrijpen." Wat zijn de mooiste dingen van het ambt van secretaris-generaal geweest? "Het ambt van secretaris-generaal is de mooiste baan die er is in het vak. Het wonen in Parijs is puur genot. Je moet wel veel van je sociale leven weg cijferen, tenzij je het bewust forceert: de dagen zijn lang, de avonden kort, en je hebt maar weinig weekenden vrij. De ICA is een 24-uurs organisatie, zeven dagen in de week. Zo ben ik in het koor van Marjan gaan zingen en hebben we een uitgebreid abonnement op de Opera genomen. Dat dwingt tot planning en regelmaat. Als secretaris-generaal reis je (te) veel en leef je in een constante bubbel. Daar staan wel de levenslange vriendschappen tegenover, professionals of niet. Het vak van archivaris en de inhoud van het ambt zijn geweldig. En door de ICA is de wereld je voor- en achtertuin." Wat zou je de met jouw internationale blik en ervaring willen meegeven aan de Nederlandse archiefwereld? "Ik zie een versplintering van het vak in plaats van versterking. Archivarissen zouden meer als vaklieden met elkaar op moeten trekken in plaats van concurre ren: de een heeft geld, een ander uren, een derde genialiteit en een vierde uit houdingsvermogen. Archivaris zijn is als 48 burgerlijke stand Naar een titel wordt gezocht (inmiddels is hij als vrijwilliger, in de rol van chargé de mission, weer aan het secretariaat van de ICA verbonden; red.). De eerste aandacht zal uitgaan naar mijn vrouw Marjan. Ik zal moeten leren zelf bezig te zijn, weer echte boeken te gaan lezen en af en toe niets te doen. Ik heb plannen om mij meer bezig te gaan houden met fotografie en met OCR van handschriften, een oude liefde. Verder zal de Blue Shield mijn aan dacht houden. Misschien dat een enkele collega me uitnodigt als praatpaal, mis schien als spiegel: veel nationale archiva rissen zijn relatief eenzaam, dat heb ik in de loop der jaren wel kunnen vaststellen. En daarnaast zullen we samen gaan reizen om de vele vrienden te bezoeken die we over de jaren heen hebben gemaakt. Maar ik wil ook begrijpen, wat ik nu eigenlijk al die jaren heb gedaan en denk er daar om aan om nog een studie op te pak ken: Internationale Betrekkingen. Waar? Dat weet ik nog niet. We blijven in Parijs wonen, maar zullen ook een deel van het jaar in Nederland verblijven. Daar zal ik moeten leren om eigen baas te zijn." een sacrament: als je alleen aan eigenbe lang kan denken, dan ben je geen archi varis. Zo was er in Dordrecht het archief van de Rijks HBS, erg belangrijk om inzicht te krijgen in de cultuurgeschiede nis van de stad. Officieel hoorde het thuis in het Rijksarchief Zuid-Holland. Ik heb het nooit laten microfilmen. Helaas heb ik het wel moeten laten gaan toen Zuid- Holland het opeiste. Zuid-Holland heeft het laten herbewerken door de Centrale Archief Selectiedienst, resulterende in een archief op hoofdlijnen, toegankelijk door een Institutionele Toegang. Na een wets wijziging werd het archief teruggebracht: per meter was een doos overgebleven. Voor Dordrecht heeft het archief geen betekenis meer. Dat vind ik geen vakman schap: je moet ook altijd kijken naar de intrinsieke waarde en de context van een archief. PIVOT is naar mijn mening uit zijn context gehaald en ten onrechte ex post op papier toegepast. Functionele ana lyse was elektronisch bedoeld, ex ante." Wat kunnen we in de toekomst van Joan van Albada verwachten? "Wat de toekomst brengt? Eerst moet ik de gadering in Wenen; red.). Daarna weet ik het nog niet precies. Mijn opvolger David Leitch wil mij graag op de reservebank. dag halen dat ik werkelijk stop (Joan heeft inmiddels afscheid genomen van de ICA op 8 oktober 2008 tijdens een bestuursver- Burgerlijke Stand Naam: Joan van Albada Geboren: 6 oktober 1943 te Akkrum Opleiding: 1964-1972 Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen Burgerlijke staat: Getrouwd met Marjan Vogel Werk: 1972-1980 Gemeentearchivaris te Tilburg 1980-1990 Gemeentearchivaris te 's-Hertogenbosch 1980-1990 Vicevoorzitter VAN 1990-1998 Gemeentearchivaris te Dordrecht 1998-2008 Secretaris-generaal van de International Council on Archives Over de grenzen met Joan Joan en Janus, Joan was Janus, Janus was Joan. De tijdschriften rolden soms over ons heen. Het is 1993, we schrijven Dordrecht en Joan was Internationaal. In Dordrecht vele petten op, de spanning daagt hem uit. Unesco sponsort als goede partner zijn projecten in archivering, en zo kwamen we in Nigeria. Hij vraagt mij mee als troubleshooter. Op naar Enugu, overladen met handbagage: overheadpro jector en laptops. Het welkom in Lagos is een weerzien met zijn vrienden, ledereen herkent zijn glimlach c.q. grimas. Alles per bestelauto nog zo'n 700 km verder, het meeste overleeft de reis. Laptops, dat waren toverdoosjes, de studenten verdrin gen zich er omheen. Het stof en klamme klimaat legt er al gauw eentje stil. We vinden een computerschooltje, het brengt uitkomst. De baas komt en 'ziet wel wat' in onze laptop. "Ik wil hem mee nemen en breng hem morgen heel terug". "Dat is goed", grapt Joan hem in vertrou wen toe. 's Nachts uit elkaar gehaald en weer in elkaar gezet komt het apparaat 's morgens werkend terug. Vertrouwen op het scherpe af, dat is wat Joan veel vrien den gaf. Zijn programma was vol en strak getimed en vier weken later slagen alle studenten, sommige zelfs cum laude. Joan wordt op de graduatieceremonie, met een staf, voor de eeuwigheid tot chief geslagen door chief Prof Ukwu. Zijn staf en schild getuigen er nog van. Als gast was hij óók een goede gastheer. In zijn programma was altijd wel tijd voor een uitstapje. Je leerde er elkaar beter door kennen en de resultaten lieten dat zien. ICA, de dekmantel voor veel werk, was altijd aanwezig tot op het laatste moment. De laatste tien jaar heeft hij bevlogen de wereld beheerst met zijn meetings en conferenties in Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, Tunesië, IJsland, Indonesië, Beijing en Sevilla. Parijs was zijn thuisbasis. Een dubbel leven: inter nationaal en 'nationaal' zijn werk, thuis in Parijs en Hilvarenbeek. Hij blijft de wereld verbinden met zijn mondiale vriendenschare. Hij vanuit Parijs, ik vanuit Enugu waar ik ben getrouwd dankzij een vriendschap als de zijne. Zij, ooit student, is nu mijn vrouw Nkechi en we hebben een kind: Dominiek van 8. Joan en zij werkten samen om Afrika internationaal op de kaart te zetten. Sevilla, het congres met Dominiek als de jongste deelnemer ooit, negen weken oud. Daarna Tunesië en IJsland en Zuid-Afrika. Hij heeft daar uit ook nu al internationale vrienden. Zo kijk ik tien jaar terug: Joan een vriend voor het leven en een inspirator voor het samenbrengen van mensen en kennis. Joan, dank je wel voor je bevlo genheid, je bezorgdheid en je vriend schap vol herinneringen. Han Kuipers, Restaurator bij Erfgoedcentrum DiEP te Dordrecht. archievenblad februari 2009 februari 2009 archievenblad Afscheidswoord tijdens het ICA-congres in Kuala Lumpur (foto Joo-h/un Lee, National Archives of Korea). Ruud Yap is verbonden aan de afdeling Selectie en Acquisitie van het Nationaal Archief in Den Haaf en is redacteur van het Archievenblad. Afscheidsdronk in Kuala Lumpur. Lorentz Mikoletzky (I.) nam afscheid als president van de ICA, Joan van Albada als secretaris-generaal, (foto Joo-hyun Lee, National Archives of Korea).

Archievenblad | 2009 | | pagina 25