archiefmedewerker inventarisator Hoorn Boeiende banen KAMPEN bij een bruisende gemeente. Archiefmedewerker v/m g^VE EHj, Kampen IJsselsterk Hoorn. Betrouwbaar, betrokken en deskundig. Werken voor een regio met een rijk historisch verleden. In Hoorn, centrumgemeente voor West-Friesland. Het Westfries Archief zoekt een Voor meer informatie zie: www.westfriesarchief.nl of www.werkeninnoordhollandnoord.nl burgerlijke stand Vervolg van pagina 37 het secretariaat c.s. moet dan de uitvoe ring ter hand nemen in een soort lucht ledige. Ook leuk, maar niet effectief. Heel veel mensen werken en denken in gesloten systemen. Zo onderging de ICA voor een internationale organisatie de globalisering maar moeizaam. Zo is de invoering van de euro, de valuta van de uitgaven, pas in 2005 binnen de ICA geac cepteerd als valuta voor de inkomsten, en konden we een anders zeker faillissement nog net ontlopen. Er is veel conservatis me. Zelf heb ik altijd proberen te denken: als iets kan, doe het dan ook. Heel contra dictoir, sommige committees zijn na hun opheffing met mijn hulp ondergronds doorgegaan, als vriendengroep, maar nu in vrijheid. Een andere vorm van con- servatisme wordt veroorzaakt door het gebrek aan fondsen. Op de congressen komen vaak alleen de mensen met geld dan wel met een positie die geld gene reert. Er komen weinig nieuwe en jonge mensen. Terwijl zij juist de toekomst vor men. Tijdens het laatste congres in Kuala Lumpur hebben we dat proberen op te lossen door de Flying Reporters in het leven te roepen. Het was een middel om nieuwe mensen uit het vak te betrekken bij zoiets groots als een internationaal congres. Dergelijke initiatieven moeten meer ondersteund worden. Een van de belangrijkste dingen is dan ook het op orde brengen van het budget geweest. Er waren altijd veel problemen met geld en dat was zeer frustrerend voor nieuwe ini tiatieven. Ik ben dan ook blij dat de bud getcontrole sinds 2005 onder de verant woordelijkheid van de secretaris-generaal is komen te liggen. Tot die tijd mocht ik alleen van een afstand daar naar kijken." Zijn er ook dingen die je anders zou hebben gedaan? "Weinig. Wel had ik meer willen doen. Een frustratie in het op internationaal niveau samenwerken is vaak dat verschil len in gebruiken, status en cultuur moei lijk te overbruggen blijken. Het ICA secre tariaatswerk is juist het bouwen van rela ties: mensen samenbrengen. Het gesloten systeem van committees met hun terms of 47 westfries archief De gemeente Kampen bestaat uit zeven kernen, verbonden door de IJssel. Kampen is een ondernemende stad. De komende jaren vinden grote ontwikkelingen plaats, onder andere de komst van de Hanzelijn, de ontwikkeling van woningbouw gebieden en bedrijfsterreinen, de aanleg van de Zuiderzeehaven en mogelijk de bypass van de IJssel. Dit zonder afbreuk te doen aan de natuurlijke omgeving, ideaal voor watersporters en liefhebbers van fiets- en wandeltochten. Kampen is ook een cultuurstad met een rijke geschiedenis. De doelstellingen van welvaart en leefbaarheid in Kampen worden breed gedragen door alle ruim 450 medewerkers van de gemeentelijke organisatie. Voor het Gemeentearchief (team Culturele Instellingen van de eenheid Maat schappelijke Ontwikkeling) zijn we op zoek naar een voor 26 uur per week voor 36 uur per week en voor een periode van 2 jaren. Kijk voor meer informatie op onze website www.Kampen.nl, onder vacatures. De sluitingstermijn voor sollicitaties is 22 februari 2009. Wij wensen geen acquisitie naar aanleiding van deze advertentie! -W--W- GEMEENTE 36 uur per week Herinnering aan Joan van Albada Veel hoge internationale posities worden door Nederlanders bekleed. Zo heeft ook Joan van Albada meer dan tien jaar lang zijn steentje bijgedragen als een sterke secretaris-generaal van de International Council on Archives. Begonnen als klassie ke archivaris maakte hij al snel duidelijk dat men hier te maken had met een Angry Young Man. Zonder een blad voor de mond te nemen spuide deze Friese stijf kop zijn ongezouten en scherpe kritiek. Het ging hem er niet alleen om kritiek te hebben, al beleefde hij daar veel plezier aan. Hij deed dit omdat het vak of onder werp hem aan het hart ging. Een man die soms erg kort door de bocht ging, getuige zijn legendarische korte gekruide e-mailbeantwoording: een enkele kracht term als antwoord. Een ideeëngenerator ook die voortdurend dacht aan inpassing van nieuwe technieken, zoals digitali sering en gebruik van internet en daar ook veel handen voor op elkaar kreeg. Daarnaast had Joan, in tegenstelling tot veel archivarissen, een warm kloppend hart voor conservering, getuige onder andere de publicatie van Preservation of Archives in Tropical Climates, uitge bracht door de ICA, en de conferenties met dezelfde naam in Jakarta (2003) en Curasao (2005). Daarnaast maakte Joan het mogelijk om een begin te maken met een conserveringcentrum en -netwerk ten behoeve van de regio Cariben en Zuid- en Midden-Amerika. Hij zag de samenhang en het samenspel tussen de inhoud van de archieven en het onderhoud daarvan. Ondanks de soms weinig diplomatieke uit spraken wist hij veel mensen van diverse culturen mee te krijgen en samen te laten werken. Bij het afscheidsetentje in het nationale archief van Maleisië sloeg dr. Abdulla A.K. El Reyes, de nationale archi varis van de Verenigde Arabische Emiraten, de spijker op de kop. Hij gaf Joans vrouw Marjan een mobieltje met als opmerking "dat zij, als zij voor de zoveelste maal alleen was, nu iemand kon bellen als Joan de collega's van de ICA stond uit te schel den". Joan koketteerde met die Hollandse recht-voor-de-raap-uitspraken. Toen ik hem vroeg, of hij in Parijs bleef wonen, vertelde hij dat hij in Nederland niet veel te zoeken had en daar niet veel fans had. Toen ik hem vertelde dat hij daar ook voortvarend en gericht aan gewerkt had, kreeg ik een minzame, nauwelijks waar te nemen glimlach als antwoord. Die glim lach, meer een kort krampachtig optrekken van een mondhoek, verscheen vaak als hij klip en klaar iemand gewezen had op een domme opmerking of reactie. Gerrit de Bruin, Hoofd afdeling Restauratie en Conservering van het Nationaal Archief te Den Haag. Op werkbezoek in Enugu, Nigeria (foto Han Kuipers, Dordrecht). februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 24