IB I N N E N SUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Exposities Cursussen Bijeenkomsten 42 agenda lil g t Njy I t/m 15 maart 2009 Vrijmetselaarsloge La Vertu Nu te bezichtigen bij de ingang van het Regionaal Archief in Leiden: de mini- expositie 'Loge La Vertu. Bouwen aan een betere wereld'. La Vertu kan wor den beschouwd als een van de oudste instellingen in Leiden. De loge werd in 1757 officieel opgericht. De leden wer den geworven uit de elitekringen en de gegoede burgerij. Bijeenkomsten wer den gehouden bij leden thuis, in herber gen, hotels of andere etablissementen. In 1872 betrok men een eigen gebouw aan het Steenschuur, waar in de tempel anno 2008 nog steeds plechtige, rituele bijeenkomsten worden gehouden. Het voor de geschiedenis van Leiden belangrijke archief was tot juni 2003 in handen van de loge. Daarna is het in bruikleen overgedragen aan het Regionaal Archief Leiden. Opmerkelijk veel archief stukken zijn bewaard gebleven en tot aan de dag van vandaag wer ken de vrij metselaren, die zichzelf beschouwen als bouwers aan een bete re wereld, aan het behoud van de his torie betref fende hun loge. Was onderzoek naar de geschiedenis van loge La Vertu voorheen uitsluitend voorbehouden aan leden, in 2006 besloot het bestuur haar archief open te stellen voor een breder publiek. Locatie: Regionaal Archief Leiden Info: www.leidenarchief.nl I t/m 21 juni 2009 Het Geheim van de Stilte Tentoonstelling over de 'Besloten Wereld van de Roermondse Kartuizers', die het Nederlandse kartuizerleven tot onderwerp heeft en die deze orde vanuit nationaal en internationaal perspectief belicht. Bijzondere aandacht van deze tentoonstelling gaat uit naar het voormalige Roermondse kartuizerk looster O.L. Vrouwe van Bethlehem. Locatie: Roermond, Bethlehemstraat Info: www.karthuizers.nl t/m half september 2009 Thuis in Leeuwarden Op 12 januari heeft in het Historisch Centrum Leeuwarden de opening plaats gevonden van de foto-expositie Thuis in Leeuwarden, multicultureel samenleven in de Friese hoofdstad. Op deze foto-expositie is het werk te zien van fotografen van de Fotoclub Leeuwarden. Frans Fazzi, Dolph Kessler, Jantine van der Knaap en Age Okkema volgden ruim een jaar lang nieuw komers in Leeuwarden. De openingshan deling werd verricht door wethouder Roel Sluiter die tevens het eerste exemplaar van het gelijknamige fotoboek in ontvangst nam. Thuis in Leeuwarden zal t/m half sep tember in het HCL zijn te zien. Locatie: Leeuwarden, Historisch Centrum Leeuwarden Info: www.gemeentearchief.nl 1 vanaf 23 februari 2009 Archiefcursussen Hogeschool van Amsterdam De volgende cursussen worden door de Hogeschool van Amsterdam aangeboden: 23 februari 2009 Seminarcyclus Archivistiek voor niet-archivarissen (5 dagen) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/niet; archivaris.htm I 26 februari 2009 Cursus Digitaal Depot (5 dagen) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/dig- depot.htm 2 maart 2009 Cursus Acquisitieplan maken (3 dagdelen) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/acqui- sitieplan.htm I 22 en 23 april 2009 Cursus Archiefrecht (2 dagen) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ archiefrecht.htm 7 april 2009 Cursus EAD in de praktijk (5 dagen) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/toe- gangen.htm 13 mei 2009 Cursus Regels voor archiefbeheer, ook in een digi tale omgeving (1 dag) I 12 en 19 mei 2009 Workshop 'Werken met bewaartermijnen' Bewaartermijnen zijn mede door het verschijnen van de NVBA-uitgave Selectiecriteria voor bewaartermijnen en het gelijknamige middagseminar van NVBA en GO opleidingen op 2 december 2008 in veel organisaties weer onderwerp van gesprek. Het congres werd door zo'n 90 deelnemers bezocht, terwijl van de uit gave inmiddels zo'n 500 exemplaren zijn verkocht. Ook voor de tweedaagse GO- workshop 'Werken met bewaartermij nen' van 13 en 20 januari 2009 is er veel belangstelling. Inmiddels is de workshop volgeboekt en is besloten om op 12 en 19 mei 2009 een extra sessie te organiseren om in de grote vraag te voorzien. Info: www.stgo.nl I 19 februari 2009 Ut gevuul van Oeteldonk Het Groot Oeteldonks Koor organi seert in samenwerking met het Stadsarchief 's-Hertogenbosch, Jan Vis Agency, het Oeteldonks Gemintemuzejum, Monique Jodenkerksteeg/hoek Steenschuur. Tekening in kleur,J.E. Kikkert, 1843-1925 (coll. Regionaal Archief Leiden.) archievenblad februari 2009 De grote optocht tijdens het carnaval van 1950. Loopgroep nummer 15 'Oeteldonk op zun Hollie- woeds' door 'De Piccolo'. Eerste prijs in de categorie loopgroepen (coll. Stads archief 's-Hertogenbosch, foto W. Heuveling). Gloudemans en het Eurohotel 'Ut gevuul van Oeteldonk'. Oeteldonk kent een unie ke en rijke historie wanneer het gaat om carnavalsliedjes. We maken met u een reis door de tijd van het Oeteldonkse carnaval en staan onder andere stil bij al die gedenk waardige momenten die bijdragen aan het ware Oeteldonkse 'gevuul'. Onder begelei ding van dirigent Nico Arens zingen we samen een dertigtal Oeteldonkse carnavals liedjes. Het Oeteldonks Gemintemuzejum is met een kraam aanwezig met informatie over dit museum en er zijn Oeteldonkse souvenirs te koop. Het Stadsarchief toont veel vergrote foto's van het Oeteldonkse carnaval, zoals dat door onze ouders en voorouders gevierd werd. Ook laat het zien wat er aan Oeteldonkse historische bron nen bij het Stadsarchief beheerd worden. Locatie: (Oeteldonk) 's-Hertogenbosch, Eurohotel Info: www.stadsarchief.nl 9 maart 2009 Symposium 'Wetenschapsarchieven in het Noord- Hollands Archief' Het Noord-Hollands Archief fun geert als landelijk concentratiepunt van wetenschapsarchieven. Het bestuur van de Vriendenstichting wil deze waarde- Op 11 december 1925 komt een aantal vermaarde geleer den bijeen in Haarlem ter gelegenheid van het gouden doctoraat van Nobelprijswinnaar Hendrik Lorentz (zit tend in het midden). Onder hen Albert Einstein (staand achter mw. Lorentz) en Marie Curie, zittend naast Lorentz (foto: Noord-Hollands Archief). volle archieven nader onder de aandacht brengen. Op de symposiumdag wordt een overzicht gepresenteerd met een beknop te beschrijving van de circa 100 weten schapsarchieven die het Noord-Hollands Archief rijk is. Daarnaast zijn er diverse lezingen, onder anderen van Klaas van Berkel (Rijksuniversiteit Groningen) over het archief van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en van Anne Kox (Universiteit van Amsterdam) over de correspondentie Lorentz-Ehren- fest. Het symposium wordt gehouden in dejanskerk, het publiekscentrum van het Noord-Hollands Archief. Locatie: Haarlem, Noord-Hollands Archief Info: wyyvy.noord-hollandsarchief.nl I 13 maart 2009 Startbijeenkomst Duits-Nederlandse Kring voor Adelsgeschiedenis Sinds enkele jaren is een informele groep van Nederlandse en Duitse onder zoekers en archivarissen (overwegend uit de Nederlands-Duitse grensregio's) bijeen als 'Deutsch-Niederlandische Arbeitskreis für Adelsgeschichte/Nederlands-Duitse Kring voor Adelsgeschiedenis'. Uitgangspunt is daarbij de opvatting dat het Nederlands-Duitse grensgebied min of meer als één 'adelslandschap' te beschouwen is; en dat derhalve bevor dering van intensief en gericht contact tussen onderzoekers en andere geïnte resseerden uit beide landen wenselijk is. Op het programma van de startbijeen komst staan voordrachten over de stand van het onderzoek in Nederland en Duitsland, met name in de vroeg-moder- ne periode en betreffende Oost-Nederland en de aangrenzende delen van Duitsland. Sprekers: Yme Kuipers (Groningen), Christian Hoffmann (Hannover), Bastian Gillner (Münster), Maarten van Driel (Arnhem), Heike Düsselder (Osnabrtick) en Christiane Coester (Parijs). Locatie: Enschede Info: www.geldersarchlef.nl I 26 maart 2009 Studiedag Vreemdelingenpolitie Brussel Op donderdag 26 maart 2009 organi seert het Algemeen Rijksarchief in Brussel een studiedag gewijd aan de 'Individuele dossiers van de Vreemdelingenpolitie'. Het Algemeen Rijksarchief bewaart meer dan twee miljoen dossiers, terwijl in het gebouw van de Dienst Vreemdelingenzaken nog eens vier miljoen dossiers worden opgesla gen, goed voor ruim 20 strekkende kilome ter. 's Ochtends zal worden gediscussieerd over het belang van de dossiers als geheu gensteun van het verleden (deportatie van Joden, zigeuners), alsook over hun fun damentele waarde binnen het kader van genealogisch onderzoek en wetenschappe lijke studies in engere zin (de geschiedenis van migraties en migranten). In de middag zal de uiterst gevoelige problematiek van de selectie worden aangekaart aan de hand van een moeilijke, maar cruciale vraag: "Dienen de individuele vreemdelingen dossiers geopend na 1950 te worden ver nietigd, geselecteerd of veeleer integraal bewaard?" De studiedag zal worden afge sloten met de vernissage van de tentoon stelling Grensgevallen: de vreemdelingenad ministratie in België (1832-1952). Locatie: Algemeen Rijksarchief Brussel Info: www.arch.be 13 mei 2009 Studiemiddag 'Geloven in de stad' Op woensdag 13 mei 2009 organi seert de Werkgroep Stedengeschiedenis, in samenwerking met het Regionaal Archief te Alkmaar en de Gemeente Alkmaar, een studiemiddag onder de titel 'Geloven in de Stad'. Het programma bestaat uit een rond leiding door het Stedelijk Museum door drs. Anne-Marie Feld, een lunch verzorgd door het Regionaal Archief Alkmaar en verder drie lezingen: dr. Liesbeth Geudeke (Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Kijk en vergelijk. De religieuze verhoudingen in Edam, Monnickendam en Purmerend (1520-1650); dr. Jurjen Vis (zelfstandig his torisch onderzoeker), over Alkmaarse kerk geschiedenis of religiegeschiedenis. Zonder Einfühlen gaat het niet; en dr. Jos Leenders (zelfstandig historisch onderzoeker), over Burgerplicht te Hoorn. Dilemma der kleur loosheid. Dagvoorzitter is dr. Clé Lesger. Locatie: Alkmaar I n fowww.stedengesch ieden is.n l februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 22