Op zoek naar een echte specialist? RA Erfgoed beter op 't Web. m www.pictura-dp.nl BECIS is uw partij voor: Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weet je iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. website collectiebeheer dataopslag e-depot NetApp scan foto data-invoer Re Restauratie-Atelier Helmond bv ISO Gecertificeerd 9001:2000 Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Boeken en losse stukken charters en zegels Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Nieuw Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. E-mail: infoSrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Vervolg van pagina 37 rijke publicaties centraal in een artikel: de beleidsnota Omslag in opslag uit 1991 en de brochure Het geheugen als actieve kracht - de archieffunctie binnen de digitale overheid van Kees Koenen en Paul Baak (1998). Een beetje vreemde eend in de bijt is het artikel van de nauw betrokkenen Max Beekhuis en Roelof Hol over de PIVOT-methode, dat vooral in de selectiediscussie thuishoort. De laatste artikelen behandelen de recente revoluties in digitaal informatiemanage ment en ontwikkelingen als cloud compu ting en de opkomst van communities. Van Code tot Community is een goed verzorg de uitgave met zeer lezenswaardige korte bijdragen en hoort thuis op de verplichte literatuurlijst van elke archiefopleiding, of die nu voor archivarissen, registratoren of informatiemanagers is. Jak den Exter, Sen kimsin? Turkije. Voorouders van Verre 3 Centraal Bureau voor Genealogie (Den Haag 2008) 140 blz., ISBN 978-90-5802-063-5, €17,50 Jak den Exter (1952) heeft Culturele Antropologie gestudeerd aan de Universiteit van Utrecht en Turkologie aan de Universiteit van Leiden. Hij heeft onder meer vanaf 1983 jaarlijks met natuur- of cultuurgeoriënteerde groepen reizen gemaakt naar Turkije en is sinds november 2006 directeur van het NIHA, het Nederlands Instituut voor Hoger Onderwijs in Ankara. Den Exter beschrijft eerst de lange en boeiende geschiede nis van Turkije als brug en trefpunt van volken en culturen uit Europa en Azië, de komst van Turkse stammen uit het grensgebied van China, Mongolië en Siberië, de uitbreiding en later het ineen schrompelen van het Ottomaanse Rijk en het ontstaan van de Turkse Republiek. Zo ontstond een land waarbij je tegelijk kunt spreken van 'eenheidsworst' en van een 'lappendeken'. Vooral de overheid benadrukt het 'Turk-zijn' ongeacht de etnisch-culturele achtergrond en zeker een groot deel van de grootstedelijke jeugd voelt dat ook zo. Tegelijk is er de lappen deken van bijvoorbeeld veel Koerden in het zuidoosten en van homogene dorpen in het westen en midden van het land die mede door de spreidingspolitiek van vooral het Ottomaanse Rijk onderling cultureel, etnisch en sociaal-economisch erg verschillen. De homogene dorpen speelden bij de arbeidsmigranten een grote rol. Familieleden en dorps- en streekgenoten hielpen elkaar, waardoor in Nederland in allerlei plaatsen concentra ties kwamen van streekgenoten, zoals Den Exter in een van de bijlagen laat zien (waarbij het overigens opvalt dat plaatsen uit Friesland en Drenthe in dit over zicht ontbreken). Bij de politie ke vluchtelingen is dat ook het geval met de Syrisch-orthodoxe (christelijke) Turken, die vooral in Twente wonen. Het geldt veel minder voor de vluchtelingen van na de coup van 1980 en voor de Koerden. Het hoofdstuk over de familieban den in Turkije is ook heel interessant. Dat komt door de vele foto's en de in de tekst geplaatste verhalen uit de oral his tory, maar vooral doordat de auteur zijn grote kennis op een boeiende manier kan overbrengen. Leuk is het uitvoerige gedeelte over de betekenis van voorna men en achternamen. Het stelt je in staat stelt om bijvoorbeeld achter de betekenis van de naam 'Yildirim' te komen: name lijk 'bliksemschicht' (een mooie naam voor een voetballer). De familienamen moesten in 1934 gekozen worden, maar namen van de meeste niet-Turkse min derheidsgroepen werden verboden of ontmoedigd tot de regels in 1961 werden verlicht (met als gevolg veel achternaam procedures). Voor het 'onderzoek thuis en in het thee huis' worden uitvoerige tips gegeven, bij voorbeeld voor vragen bij interviews (een aparte bijlage) en voor zoeken op inter net. Aparte hoofdstukken worden daarna gewijd aan onderzoek in Nederlandse archieven, zoals de persoonskaarten van overledenen bij het CBG, bedrijfsar chieven en de vaak nog slecht ontslo ten archieven van sociale en politieke migrantenvereni gingen. Een speci fieke moeilijkheid zijn de diakritische tekens in het Turks. Daarna volgt zeer uitgebreid het onderzoek in Turkije. De 'oral history1 ter plaatse is heel belangrijk. Daarnaast zijn er ook landelijke, regionale en plaatselijke archieven. Er was al in het Ottomaanse Rijk een min of meer systematische bevol kingsboekhouding, waarvan wel veel ver loren is gegaan of slecht onderhouden is en die in het Ottomaans en niet in het modern Turks is opgesteld. De schrijver verwacht bij Nederlanders van Turkse afkomst een sterk toenemende belangstelling voor hun afkomst en her komst. Alleen al daarom is het goed voor archivarissen en archiefmedewerkers om dit boek te lezen. Maar eigenlijk is het boek interessant en boeiend voor ieder een die meer wil weten over Turkije, het familieleven daar en de Turkse gemeen schappen hier. Lees verder op pagina 41 Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DM5 in Microsoft Sharepoint Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| www.BECIS.nl info@becis.nl Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 55 39 90 Fax *31 (0)492 - 55 24 42 Ernest Verhees Sen kimsin Dick Deuzeman

Archievenblad | 2009 | | pagina 20