e c e n s i e s ignalementen O QJ Wegwijzer archieven en collecties Tweede Wereldoorlog aanwezig bij het Haags Gemeentearchief Ivo Klamer, Diane Scholier en Ad van Heijst (red.), fon Code tot Community literatuur Recensies en signalementen in het Archievenblad betreffen in hoofdlijn archivistische uitgaven. Het gaat dan zowel om literatuur over als om allerlei „leuwe (digitale) toegangen. In enkele gevallen kan een hrs.onsche uitgave aan bod komen met een landelijk onderwerp en gebaseerd op uitgebreid bronnenonderzoek. Heeft u suggesties voor deze rubriek of wilt^Tzekf een recensie of signalement schrijven? Mail dan „aa, boeken,ed.etie®a,cliievenblad.nl te, attentie van Ernest Veihees. Op www.archievenblad.nl staat een leidraad voor recensies. In november 2008 bracht het Haags Gemeentearchief een persbericht uit waar in de publicatie van de Wegwijzer archieven en collecties Tweede Wereldoorlog aanwezig bij het Haags Gemeentearchief werd aange kondigd. Het verschijnen van deze Haagse wegwijzer is een van de eerste concrete resultaten van een gezamenlijk project van het Nationaal Archief en het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Het doel is een digitale wegwijzer te maken voor de bij Nederlandse, openbare archief instellingen aanwezige archieven en col lecties met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog. Dit zal gebeuren door mid del van een zogeheten portal (www.weg- wijzerarchievenwo2.nl), waar op verschil lende manieren in gezocht kan worden. Om tot een compleet overzicht te komen van relevante lokale en regionale archieven is uiteraard de medewerking vereist van alle Nederlandse archiefinstellingen. In janu ari 2008 was er een startbijeenkomst van het project waarin de uitgangspunten en functie-eisen werden toegelicht en er een dringende oproep kwam aan de archiefwe reld om materiaal aan te leveren. Hiervoor diende elke instelling onderzoek te doen naar de bij haar beschikbare bronnen. Het Haags Gemeentearchief heeft de aftrap verricht met de uitgave van de eerste lokale wegwijzer. In hoeverre biedt deze Haagse wegwijzer, samengesteld door dr. Corien Glaudemans, al een vooruitblik op de nieuwe portal? Zeer weinig, denk ik. Er is namelijk nauwelijks sprake van een digi- tale wegwijzer. Het betreft eigen lijk een ouder wetse papieren onderzoeksgids die niet is geprint of gedrukt maar alleen in PDF-formaat op internet is gezet. Zelfs de relatief eenvoudige technische mogelijkheden van PDF-documenten zijn niet benut. Zo zou het toch op zijn minst mogelijk moeten zijn om vanuit de inhoudsopgave rechtstreeks naar de betreffende pagina door te klikken of van een bladwijzer gebruik te maken. Alleen op de eerste pagina staan enkele hyper links naar de internetpagina van het Gemeentearchief, terwijl een directe link naar digitaal beschikbare toegangen of naar afbeeldingen (affiches) toch erg mak kelijk was geweest. De Haagse wegwijzer is dus geen inter netpagina of portal waar je met je vragen terecht kunt. De in het persbericht als voorbeelden genoemde vragen kreeg ik ook moeilijk of niet beantwoord via de wegwijzer. "Waar vind ik informatie over de evacuatie van Scheveningen tijdens de Tweede Wereldoorlog?" Een zoekopdracht met 'evacuatie' leverde 82 treffers op en met 'Scheveningen' 48, maar het uitzoeken welke treffers nu relevant zijn voor deze vraag is nog een heel gepuzzel. Nog moei lijker zijn de antwoorden op de vragen: "Joodse kinderen moesten naar een school in de binnen stad. Is daarover informatie te vinden?" of "Mijn school en mijn sportclub moesten op last van de Duitse bezetter verdwijnen. Heeft het Haags Gemeentearchief informatie hierover?" De enige zoekmoge lijkheid van het PDF-bestand - en de meest gebruikte - is het zoeken op losse woorden door het hele document. Dit betekent niet alleen het kiezen van de juiste zoektermen en zoek methode (de woordgroep 'joodse kinderen' bijvoorbeeld), maar ook het voorkomen van deze termen in de beschrijvingen van de stukken. Iemand die alleen de naam van zijn school of sportclub invult, kan moge lijk geen treffers krijgen (want niet opgeno men in de beschrijving), terwijl er zeer veel stukken over onderwijs of ontspanning te vinden zijn. Bovendien zijn niet alle tref fers even belangrijk. Het is nu toeval dat het archief van de Koninklijke Schouwburg als eerste treffer komt, vóór de vele affiches waar deze term in voorkomt. Kortom: er ontbreekt bij de wegwijzer een zoekhand- leiding om mensen te helpen bij het zoe ken in de wegwijzer. Een ander gemis is het ontbreken van antwoorden op niet- inhoudelijke vragen, bijvoorbeeld over de openbaarheid van stukken over 'foute' Hagenezen. Het Nationaal Archief biedt hier met de Oorlogsgids - zowel op papier als digitaal - een goed voorbeeld van. Bij de aftrap van het landelijk project werd gepleit voor verschillende zoekmethoden, zoals het gebruik van thema's. Bij deze the ma's zullen korte inleidingen worden gege- ven met literatuurverwijzingen. Op de eer ste plaats is hierbij gekozen voor een geo grafische indeling door het onderscheid van Nederland, Nederlands-Indië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Afhankelijk van de hoeveelheid bronnen worden thema's als krijgsverrichtingen, vervolging, illegali teit en arbeidsinzet nader verdeeld in sub thema's. Alle archiefinstellingen dienen bij hun lokale wegwijzer dezelfde indeling en metadata te gebruiken om ze in de lande lijke portal op elkaar af te kunnen stem men. De Haagse wegwijzer heeft op eerste gezicht voor een klassieke indeling geko zen door archieven, literatuur en affiches te scheiden en vervolgens alleen de archie ven in te delen op basis van een traditio neel archievenoverzicht. Zo zijn de archie ven van personen - in tegenstelling tot die van instellingen - een aparte categorie. Bij de beschrijving van de archieven zijn de standaard beschrijvingsvelden echter aan gevuld met het veld 'thema'. Deze thema's, als arbeid, evacuatie, Jodenvervolging en economisch leven, zullen ongetwijfeld bij de landelijke wegwijzer aansluiten. Vraag blijft waarom deze oorlogsthema's niet de hoofdindeling van de oorlogswegwijzer hebben bepaald van zowel de archieven als de publicaties en affiches. Corien Glaudemans heeft ongetwijfeld een uitgebreid en deskundig onderzoek ver richt naar de beschikbare bronnen over de Tweede Wereldoorlog in het Haags Gemeentearchief; de wijze waarop het resultaat hiervan nu beschikbaar is gesteld, verdient echter verbetering om van een (goede) digitale wegwijzer te kunnen spre ken. Hopelijk gaat de landelijke portal wel de juiste zoekmethoden en ondersteuning bieden. ISBN 978-90-809240-7-9, 39,50 Op het gelijknamige VHIC-congres op 27 november werd het eerste exem plaar gepresenteerd van Van Code tot Community. In twaalf artikelen behan delen diverse auteurs hierin belangrijke onderwerpen uit de geschiedenis van de registratuur of, zoals het tegenwoor dig heet, het informatiemanagement. In tegenstelling tot de geschiedenis van de archiefwetenschap, is over de geschie denis van het toegankelijk maken van archieven door archiefvormers nog weinig geschreven. Directe aanleiding voor een terugblik op het congres en in deze uitgave is het 'jubileum' van Johan Zaalberg (1858-1935). Het gaat niet om zijn geboorte 150 jaar geleden, maar om zijn publicatie Het nieuwe registratuur-stel sel bij de Gemeente-administratie in 1908. Wat de Handleiding van Muller, Feith en Fruin voor de archivarissen is, is dit zoge heten 'gele boekje' (naar de kleur van de kaft) van Zaalberg voor de registratoren, al heeft het wel concurrentie van het hand boek voor de gemeentelijke registratuur van zijn opvolger R Noordenbos dat, met bewerkingen, dertien drukken kende. In het voorwoord toont Ad van Heijst - directeur van het VHIC - zich de redder van de nalatenschap van Zaalberg door in 1986 een collectie boeken en geschrif ten bij de VNG van de vuilnisbelt te red den. Bovendien voorkwam hij enkele jaren later dat het archief van het voormalige Registratuurbureau zou worden vernietigd, toen het bedrijf waar Van Heijst werkte werd verkocht. "Als onderdeel daarvan werd het totale archief van het bedrijf vernietigd. Gelukkig kon ik een gedeelte hiervan redden - het archief van het voor malig Registratuurbureau. Het heeft, soms tot ongenoegen van mijn vrouw, enkele jaren opgeslagen gestaan in mijn woon huis, tot na lang aandringen het Algemeen Rijksarchief zich erover ontfermde." Voor de duidelijkheid: het Registratuurbureau dat door Zaalberg in 1909 als eerste com merciële dienstverlener op archiefgebied was opgericht, was in 1922 van het faillis sement gered door de overname door de VNG. In 1957 ging dit onderdeel van de VNG over naar een zelfstandig adviesbu reau voor de dienstverlenende taken van de VNG onder de naam Centraal Bureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur en Personeelsbeheer (ODRP). Bas de Groot beschrijft in zijn artikel de opkomst van de marktwerking op het gebied van de regi stratuur en de verdere ontwikkeling van het ODRP dat in 1998 uiteindelijk opging in Doxis. Enkele medewerkers gingen zelf standig verder en Ad van Heijst nam dus een deel van het bedrijfsarchief mee naar huis. Een aantal belangrijke stukken is via de internetpagina van het VHIC raadpleeg- baar en hun digitale consul tant heet zelfs Zaalberg! Waarom zo veel eerbetoon? Zaalberg intro duceerde in 1908 een nieuwe archiefordening voor gemeentelijke archieven die daarvoor chro nologisch gerangschikt waren. Hij kwam daarbij na onderzoek in andere landen niet alleen bij het dossierstelsel uit met een zaaksgewijze ordening, maar groepeerde ook de zaken naar onderwerp op basis van de Universele Decimale Classificatie (UDC) van Paul Otlet. Hiermee stond hij aan de wieg van de archiefvorming op basis van de Code-VNG, de latere Basis Archief Code (BAC) en van de 'zaak' die bij de inrichting van Document Management Systemen weer volop aandacht krijgt. Bernard Mantel en Peter Horsman bieden in drie artikelen prachtig inzicht in de gemeentelijke registratuurwereld in het begin van de twintigste eeuw met Zaalberg als rode draad. Hans Waalwijk schrijft over wet- en regelgeving en de geringe aandacht voor cultureel erfgoed hierin en over inter nationale standaardisatie van informa tie- en archiefbeheer. Na het 'gele boekje' van Zaalberg staan twee andere belang- Lees verder op pagina 39 37 Aan de lezer Digitale uitgave door het Haags Gemeente archief in november 2008 (www.gemeente- archief.denhaag.nl; laatst geraadpleegd op 20-12-2008) de Tweede Wegwijzer archieven Wereldoorlog De eerste pagina van de digitale'Wegwijzer archieven en collecties Tweede Wereldoorlog aanwezig bij het Haags Gemeentearchief'. s Ernest Verhees Factor-i (Rijswijk 2008) 127 blz., februari 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19