Book @llBi digit Group [c) vnK^/ PreservationTechnologies Jowtpoint A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I -facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www.DTfacilities.nl Kan ik er wat aan doen dat W.F. Hermans, L.F. Céline, Michel Houellebecq en Arnon Grunberg mijn favoriete schrijvers zijn? Waarschijnlijk niet. Kan ik er wat aan doen dat Helga Walop onze studiezaal bezoekt? Welnee, daar ga ik helemaal niet over. Wie of wat is Helga? Helga Walop werd in 1975 geboren in Ameide (Zuid-Holland). Ze studeerde Franse taal- en letterkunde in Utrecht en twee jaar moderne westerse letterkunde in Straatsburg. Sindsdien doceert Helga met regelmaat 'Creatief schrijven' aan diverse instellingen. Dat klinkt zo beroerd als het is, maar een baan is een baan en mijn 25-jarig ambtsjubileum is nu ook niet bepaald groots gevierd. Nog steeds gaat 'men' (familie en vrienden) ervan uit dat ik ooit een echte baan zal vinden. Toch vind ik 'archivaris' van een hogere orde dan docent 'Creatief schrijven.' Kan ik daar wat aan doen? Het herhalen van het zinnetje 'Kan ik er (of daar) wat aan doen' getuigt van weinig creativiteit. Toch peins ik er niet over om bij Helga een cursus te volgen. U moet het er maar mee doen. Helga schrijft zelf ook. Ze publiceerde in Tirade, Rails en het literaire poptijdschrift Wahwah. Zij is recensente voor het Vlaamse literaire tijdschrift De Leeswolf. In 2004 verscheen haar debuutroman Zolang ik leef. In 2008 verscheen haar roman Viuchtplaats. Dat laatste, daar kan ik dus echt hele maal niks aan doen. "Een jonge schrijf ster verliest haar vader in de week van haar debuut. In de reconstructie van haar vaders leven - in relatie tot het hare - maakt zij de balans op tussen verlies en bevrijding. Zij beschrijft de breuk met het milieu dat een juk voor haar was, de breuk met de minnaar die op de plaats van de vader kwam." Wahwahwahwahwahwah 'De reconstructie van haar vaders leven' voert de jonge schrijfster (Helga) naar de studiezaal van het Gemeentearchief Rotterdam. Zij bekijkt er microfiches en bestelt foto's. Zij beschrijft in haar boek de gang van zaken en de medewerkers: "Van een grijze man met een bril kreeg I 35 ik drie doorzichtige kaartjes uit een lade." Viuchtplaatsp. 68). En: "Beneden bij de balie heb ik een envelop gekregen. Er zat een bericht in van de kale archivaris. Hij heette M.B." (p. 101). Of: "Bij de balie op de tweede verdieping zat een man met een blauwgrijs overhemd en blauwgrijze ogen. De man sprak nau welijks of stamelde." (p. 75). Het wordt ook nog wel even echt spannend: "In de archieven heb ik de foto van mijn vader op het Excelsiorterrein laten zien aan de kale man met de bril en het blauwgeruite hemd. 'Dat vind je nooit,' baste hij. 'O, geef maar weer hier dan,' zei ik, en pakte het artikel uit zijn handen. 'Nee,' de man trok aan de foto. Ik hield vast, voelde de spanning op het papier, keek naar de vouw in het midden. 'Geef hier, het is mijn boek,' zei ik hard. Ik keek naar rechts, de zaal in, een stel grijze hoofden zat achter de micro fiches. Niemand keek mijn kant op. De man liet los." (p. 99). Helga neemt in haar boek veelvul dig de bus (nummer 38 naar Crooswijk) of de tram (num mer 1 of nummer 7 naar De Esch). Kan ik daar wat aan doen? Ik ben bang van wel. Had ik nu maar bepaalde bestanden eerder laten digitali seren; dat had Helga een hoop gereis en ons een hoop literair gestamel bespaard. utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 fax: 0475-411741 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 0475-411481 fax:0475-411741 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Bellweg 11 - 6101 XA Echt februari 2009 archievenblad I René Spork Tekening: Peter Vlot.

Archievenblad | 2009 | | pagina 18