ook archieven een hoop te bieden educatie en communicatie educatie en communicatie te bereiken publiek, namelijk mensen die vanuit zichzelf niet direct op zoek gaan naar informatie over geschiedenis. Om de kennis en ervaring over publieks bereik te delen, organiseert Anno sinds 2008 een tweedaagse workshop over dit onderwerp voor medewerkers van archieven en musea. Dit jaar vindt deze workshop plaats op 23 en 24 april 2009 op het landgoed Huize Bergen in Vught. Dit keer ligt de nadruk op hoe je als instel ling (beter) gebruik kunt maken van wat er in de omgeving voorhanden is. Lokale hulpbronnen worden in de regel onvol doende en soms zelfs geheel niet benut bij het activiteitenprogramma van een instelling. Terwijl zij het ideale middel zijn tot identificatie, tot het bereiken van brede groepen van de bevolking. Ook van degenen die normaal gesproken niet zou den komen. Tijdens de workshop komen diverse experts aan het woord, maar is er vooral ook ruimte om onderling van gedachte te wisselen. Paul Knevel (UvA, coördinator mastertraject Publieke geschiedenis) en Wim van der Weiden (voorzitter European Museum Forum en adviseur van Anno) geven samen leiding aan de workshop. De sluitingsdatum voor aanmeldingen is 31 maart 2009. Er kun nen maximaal 30 personen aan de work shop deelnemen (zie voor meer informa tie www.anno.nl/workshop). Naast de Week van de Geschiedenis organiseert Anno nog tal van andere pro jecten met als doel geschiedenis toegan kelijk te maken voor een breed publiek. Bij al deze projecten werkt Anno samen met diverse organisaties, waaronder ar- regio waar De Bunker staat. Bij het verza melen van deze unieke persoonlijke ver halen werkt Anno samen met regionale erfgoedinstellingen, scholen en media. De Bunker ging in september 2007 van start in Arnhem en reisde door naar Rotterdam en naar Breda, waar in zes weken tijd ruim 14.000 bezoekers kwa men. De verhalen die Anno in nauwe samenwerking met onder meer het De meeste mensen in het archiefwe zen zullen Anno kennen van de Week van de Geschiedenis die in oktober 2004 voor het eerst plaatsvond. In 2008 namen 493 historische en culturele instellingen aan dit landelijke evenement deel en dat leverde in totaal 843 activiteiten op. Een belangrijk onderdeel van de Week van de Geschiedenis is ieder jaar de Landelijke Archievendag die in samenwerking met Erfgoed Nederland georganiseerd wordt. Archiefinstellingen door het hele land organiseren op deze dag (en vaak ook de hele week) bijzondere activiteiten voor het brede publiek. Anno coördineert de Week van de Geschiedenis, verzorgt de communicatiemiddelen en de publiciteit. Voor veel archieven blijkt de Week van de Geschiedenis een mooie aanleiding om contact te zoeken met musea en andere instellingen in de regio. Zoals bijvoorbeeld Archief Eemland dat afgelopen oktober in Amersfoort een uitgebreid activiteiten programma opstelde samen met de Bibliotheken Eemland, het Gilde Amersfoort, Museum Flehite, de Rijksdienst voor Archeologie Cultuurlandschap en Monumentenzorg (RACM) en de Volksuniversiteit. In 2007 namen 59 archieven deel aan de Week van de Geschiedenis; in 2008 waren dat er 66. Om deelnemers aan het evenement te sti muleren met hun acti viteiten zo goed mogelijk het brede publiek aan te spre ken, looft Anno sinds 2006 de Week van de Geschiedenisprijs uit ter waarde van 5000 euro. In 2006 werd deze prijs in ontvangst genomen door het Regionaal Historisch Centrum Limburg samen met het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg, de Historische Kring Maastricht van het LGOG en het Centre Céramique. In 2007 won het Streekarchief Land van Heusden en Altena dat onder meer samen had gewerkt met week blad De Scherper en het Brabants Dagblad. In 2008 was het voor het eerst geen archief maar een museum dat de Week van de Geschiedenisprijs over handigd kreeg, namelijk het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Oorlog Vrede De volgende Week van de Geschiedenis vindt plaats van 17 t/m 25 okto ber 2009. Instellingen kunnen gratis deelne men en melden zich aan via de web site www.weekvandegeschiedenis.nl. De Week van de Geschiedenis zal starten metdeLandelijkeArchievendagopzaterdag 17 oktober 2009. Archieven die zich aan melden voor de Week van de Geschiedenis, mel den zich automa tisch aan voor de Landelijke Archievendag. Anno kiest ieder jaar een thema dat zowel het publiek aanspreekt als de deelnemers veel ruimte biedt voor hun eigen invulling. In 2009 is het thema 'Oorlog Vrede'. Bij het woord 'oorlog' denkt 40% van de Nederlanders aan de Tweede Wereldoorlog, terwijl 31% aan Irak denkt. Maar wie weet nog, waar de Engelse oorlogen of de Atjeh-oorlog om werden gevoerd? In Den Haag zit nu het Internationaal Gerechtshof. Waarom is dat, gezien onze geschiedenis, logisch en wat heeft Hugo de Groot daar bijvoor beeld mee te maken? Deelnemers aan de Week van de Geschiedenis 2009 kun nen met het thema 'Oorlog Vrede' vele kanten op. Oorlog kan gaan over mili taire geschiedenis, rechteloosheid, verzet, collaboratie, grenzen, trots, eer en ver volging. Maar ook over mythevorming, heldenverering en legendes. Denk aan de herkomst van straatnamen, dagboekfrag menten of propagandaposters. Vrede kan gaan over verdragen, Nobelprijswinnaars, de VN en over leven in vrijheid. Het thema voor 2010 is ook al bekend: Water. Anno richt zich op een moeilijk chieven. Een goed voorbeeld daarvan is De Bunker, een multimediale, reizende expositie over dilemma's van gewone mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Door middel van projecties, geluidsef fecten en lichtdecors krijgt de bezoeker verschillende dilemma's voorgelegd, met als achterliggende vraag: 'Wat zou jij doen?'. De Bunker vertelt niet het ver haal van helden of oorlogsmisdadi gers, maar richt zich op de dilem ma's waar ieder een in de Tweede Wereldoorlog voor geplaatst kon wor den. De Bunker reist gedurende drie jaar langs zeven ver schillende steden in Nederland. De expo sitie vertelt ook de verhalen van bewo ners uit de stad of Gelders Archief, het Gemeentearchief Rotterdam en het Stadsarchief Breda heeft gevonden, zijn nog steeds te vin den op www.tweedewereldoorlog.nl. Vanaf 25 februari 2009 staat De Bunker zes weken lang pal voor de Stopera in Amsterdam. Anno verwacht daar het bezoekersaantal nog te overtreffen. Daarna reist de tentoonstelling door naar Groningen, Maastricht en Middelburg. Recent heeft De Bunker 'De Gouden Reiger' gewonnen: een prijs voor uitmun tende projecten op het gebied van doel groepcommunicatie met audiovisuele en interactieve media. Door Annemarie Hogervorst De Bunker: wat zou jij doen? Op 3 juni 2009 bestaat Anno, het promotie bureau voor Nederlandse geschiedenis, exact vijfjaar. Van OCW kreeg Anno de opdracht om het historisch besef in Nederland te vergroten. Daarbij verbindt Anno het brede publiek met culturele en his torische instellingen en met de wetenschap. Uiteindelijk zal Anno opgaan in het Nationaal Historisch Museum. Wat kan Anno eigenlijk voor archieven betekenen? In de depots van het Gemeentearchief Rotterdam vertelden acteurs tijdens de Week van de Geschiedenis verhalen uit de Rotterdamse geschiedenis. Archief Eemland trakteerde haar bezoekers op Week van de Geschiedenis-taart (foto's Anno). Workshop: directe omgeving als bron archievenblad februari 2009 De Bunker staat van 25 februari tot en met 8 april 2009 midden in Amsterdam, pal voor de Stopera. De toegang is gratis en voor scholen is een uitgebreid onderwijspro gramma dat eveneens gratis is. In Amsterdam werkt Anno onder meer samen met het Joods Historisch Museum, het Verzetsmuseum, het Anne Frank Huis en het Stadsarchief Amsterdam. februari 2009 archievenblad Burgemeester Ivo Opstelten in gesprek metVMBO-leer- ling Saskia Bruins en haar opa. Het verhaal dat Saskia schreef over haar opa die ternauwernood aan het bom bardement op 14 mei 1940 ontsnapte, maakte onderdeel uit van de tentoonstelling De Bunker in Rotterdam. Annemarie Hogervorst is communicatiema nager bij Anno in Den Haag.

Archievenblad | 2009 | | pagina 13