35 Jaar Vlaams-Zeeuwse buitenland Het initiatief voor het Vlaams-Zeeuws Archivarissenoverleg werd genomen bin nen de Kring van Zeeuwse Archivarissen. Als voorzitter van deze kring en als rijks archivaris in Zeeland heb ik in een brief van 3 september 1981 de rijksarchie ven in Gent, Brugge, Kortrijk, Ronse, Antwerpen, Beveren-Waas en de stadsar chieven van Aalst, Antwerpen, Brugge, Eeklo, Gent, Kalmthout en Veurne bena derd met de vraag of daar enig animo bestond om te komen tot een grens overschrijdend collegiaal overleg van archivarissen in Vlaanderen en Zeeland. van de Vereniging van Archivarissen en Bibliothecarissen van België aan zijn instemming met het idee enigszins som ber toe: "Het komt mij echter voor, dat zoals steeds de financiering het zwaarste probleem zal zijn. De tijdsomstandig heden zijn uw opzet ongetwijfeld niet gunstig gezind. Het is al zeer moeilijk bestaande betoelaging te handhaven, zodat het aanboren van nieuwe bron nen ongetwijfeld een lastige zaak wordt." Deze voorspelling is echter gelukkig niet uitgekomen. De afgelopen 25 jaar hebben wij steeds kans gezien bereidwillige mede werking en financiële ondersteuning te verkrijgen van de ontvangende dienst en in veel gevallen ook van de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Ook twijfelde Asaert er samen met de rijksarchivaris in Antwerpen aan, of er in Antwerpen en Belgisch Brabant wel animo zou bestaan om naast de al bestaande De reacties die ik terugkreeg waren una niem positief, hoewel een aantal malen voorzien van de kanttekening 'mits informeel'. Toenmalig collega Asaert voegde in zijn functie als voorzitter Brabantse archivarissendagen aan een Vlaams-Zeeuws Archivarissenoverleg te gaan deelnemen. De reacties waren even wel toch zo enthousiast en positief dat ik in het voorjaar een eerste oriënterende bijeenkomst in Middelburg heb belegd, waarbij de provincie Zeeland als gast heer optrad en ons in het Abdijcomplex ontving. Deze constituerende vergade ring van het toen nog Zeeuws-Belgisch Archivarissenoverleg werd gehouden op 24 mei 1982. Wij werden tijdens deze ver gadering toegesproken door de toenma lige Zeeuwse gedeputeerde voor archief zaken Van de Bosse, die zijn toespraak besloot met de woorden: "Waarbij ik tevens de hoop uitspreek dat dit overleg het begin mag worden van een bloeiend collegiaal overleg tussen de Vlaamse en Zeeuwse archivarissen." Gezien het feit dat wij in 2008 het 25-jarig jubileum heb ben kunnen vieren, blijkt deze toen uitge sproken hoop meer dan waargemaakt. De eerste bijeenkomst in 1982 werd besteed aan het bespreken en formuleren van de doelstellingen en inrichting van het collegiaal overleg. Als doelstellingen werden geformuleerd: het bevorderen van informele en col legiale contacten; het uitwisselen van gegevens ten aan zien van het archiefwezen in België en Nederland; het uitwisselen van gegevens en ideeën over het functioneren van op zichzelf staande archiefdiensten in België en Nederland ten aanzien van de taakuit oefening; het houden of doen houden van lezin gen over activistische en historische onderwerpen; het organiseren van een 'recreatief' pro grammagedeelte. Als geografische begrenzing werden de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland genomen, waarbij archivarissen uit Transplanteren en Belgisch Brabant in voorkomende gevallen welkom zouden zijn. De voertaal zou echter Nederlands zijn en blijven. Naast alle archivarissen in overheids dienst in de genoemde provincies zouden ook belangstellende religieuze archivaris sen uitgenodigd worden. Er werd besloten het te laten bij ééndaagse bijeenkomsten en het overleg niet te institutionaliseren. Tevens werd er een permanente werkgroep ingesteld om de bijeenkomsten voor te bereiden en werd besloten te bezien of er een eenvoudig mededelingenblad opge zet zou kunnen worden. De volgende bijeenkomst zou op uit nodiging van collega Decavele in Gent gehouden worden, op 7 november 1983. Dat wij als pril Archivarissenoverleg zorg- buitenland vuldig te werk zijn gegaan, mag ook blij ken uit het feit dat wij tijdens die tweede bijeenkomst besloten een enquête te hou den onder de 53 deelnemers, om te peilen hoe de bijeenkomst bevallen was en om inspiratie op te doen voor de volgende bijeenkomsten. Van de 53 verzonden formulieren ontving ik er 37 terug; dat wil zeggen een score van 70%, wat een goed resultaat mag heten in enquêteland. Op basis van de ingekomen resultaten heeft de voorbereidingwerkgroep gecon cludeerd dat "er een manifeste behoefte is aan de voorzetting van het Vlaams- Zeeuws Archivarissenoverleg, waarbij vol doende mogelijkheid moet zijn voor het leggen en/of intensiveren van informele contacten. Tevens blijkt de combinatie en de 'dosering' van de programmaonderde len de overgrote meerderheid te bevallen. Uit de thema's die gesuggereerd worden voor volgende bijeenkomsten valt een grote belangstelling voor de automatise- ringsproblematiek op. Ook aan de bespre king van de beroepsproblemen van de archivaris wordt veel belang gehecht." In 1983 hebben wij het in Gent gehad over de problematiek van de inventarisa tie en ontsluiting van overheidsarchieven en dan in het bijzonder de archieven van de Staten van Zeeland en van de Staten van Vlaanderen. In 1984 spraken wij in Goes over het beheer en de ordening van hedendaagse gemeentelijke archie ven in Oost-Vlaanderen en Zeeland. In 1985 waren wij in Beveren-Waas te gast en spraken we over het beleg en de val van Antwerpen in 1584-1585 in relatie tot Oostelijk-Vlaanderen. In 1986 waren wij weer in Middelburg te gast in het Polderhuis van het toenmalige Waterschap 21 Walcheren en lieten wij ons informeren over Walcheren in historisch perspectief met in de middag aanschouwelijk onder richt tijdens een geleide bustocht over het eiland. In 1987 werden wij in Brugge bij het stadsarchief bijgepraat over de fami lies Van Gistel en Adornes en hun banden met westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens de zevende bijeenkomst in het toenma lige rijksarchief in Zeeland in Middelburg (1988) stond de automatisering centraal met de ontwikkelingen dienaangaande bij de toen nog bestaande Nederlandse rijksarchiefdienst. In Torhout spraken wij in 1989 over de inventarisatie van de archieven van het waterschap Axeler ambacht en over de geschiede nis van Torhout en Wijnendale, het geen werd afgeslo ten met een bezoek aan het kasteel van Wijnendale. In 1990 waren we weer bij een in Middelburg ter gelegenheid van het sympo sium over honderd jaar rijksarchief in Zeeland. In 1991 stond een bezoek aan Kortrijk op de agenda, maar die bij eenkomst is door praktische problemen niet doorgegaan. Gelukkig hebben we dat gemis tien jaar later goed gemaakt. Het jaar 1991 is derhalve het enige jaar dat we overgeslagen hebben. Voor de tiende bijeenkomst in 1992 waren we op uitnodiging van de pro vinciale archiefinspectie van Zeeland te gast in Sluis en werd gesproken over de geschiedenis van Sluis in relatie tot Brugge, over de inventarisatie van West- Zeeuws-Vlaamse gemeentearchieven en de bronnenpublicatie over de middel eeuwse agrarische geschiedenis van het graafschap Vlaanderen. In 1993 waren wij weer in Brugge, maar nu als gast van het rijksarchief en stond de geschiedenis van het rijksarchief en de onderzoeksmo gelijkheden in de polder-, watering- en waterschapsarchieven in West-Vlaanderen en Zeeland centraal. Tevens werd daar op basis van een proeve, die het rijksarchief Brugge en het rijksarchief in Zeeland hadden opgesteld, definitief besloten het in 1981 al gelanceerde idee van een grensoverschrijdende bronnengids voor Vlaanderen en Zeeland te gaan uitvoeren. In 1994 was Zierikzee gastheer en spraken wij over het materieel behoud van de aan onze zorg toevertrouwde archieven in het algemeen en de Nederlandse opleiding behoudsmedewerker papier in het bij zonder. In 1995 waren wij in Sint-Niklaas en spraken wij over de bewerking van de archieven van Sint-Niklaas en zagen wij de door het stadsarchief vervaardigde dia montage over de Tweede Wereldoorlog in die plaats. In 1996 waren wij te gast bij het gemeentearchief Vlissingen en wisselden wij ervaringen uit rond het thema 'Vriendenkringen, lust of last?'. De vijftiende bijeenkomst in 1997 was ons eerste bezoek aan leper en collega Rik Opsommer. Op die dag werden onder het motto 'een lange weg voor een goed idee' de eerste voorlopige resultaten van de grensoverschrijdende bronnengids gepre senteerd en stonden de problemen en oplossingen voor de gevolgen van 1914- 1918 voor leper en 17 mei 1940 voor Middelburg centraal. In 1998 waren wij te gast bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes en verdiepten wij ons in de inpol deringgeschiedenis van Noord-Beveland met aanschouwelijk onderricht ter plek ke (middels een bustocht in de namid dag). Op 25 oktober 1999 waren wij met andere genodigden in het Provinciaal Lees verder op pagina 23 Door Roelof Koops Op 13 oktober 2008 werd te leper, in aanwe zigheid van de gedeputeerden van de provin cies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland, de schepen van leper en de wethouder van Middelburg (allen met archiefzaken in hun portefeuilles), de 25ste bijeenkomst van het Vlaams-Zeeuws Archivarissenoverleg gevierd. Roelof Koops blikte daar terug op '25 Jaar Vlaams-Zeeuwse'. Collegiale contacten Deze en volgende foto's: impressies van de geslaagde viering van het 25-jarig jubileum van het Vlaams-Zeeuws Archivarissenoverleg,gehouden op 13 oktober 2008 in de stad leper (foto's Zeeuws Archief, Middelburg). Manifeste behoefte 20 archievenblad februari 2009 Roelof Koops spreekt als voorzitter van het Vlaams- Zeeuws Archivarissenoverleg de aanwezige archivarissen toe. Van inventarisatie tot automatisering februari 2009 archievenblad I Bronnengids

Archievenblad | 2009 | | pagina 11