@HBidigit Group van Jovtpoint Breng jij de geschiedenis van Delft graag goed in beeld? Medewerker archieven Advert eer dersindex Susanne Neuqebauer (20 uur) Het Kenniscentrum van Erfgoed Delft e.o. zoekt voor het team Onderhoek en Collectievorming een gedreven en flexibele professional met kennis van de Delftse geschiedenis. Kijk snel op www.gemeentedelft.info voor de mogelijkheden die deze functie en Delft jou kunnen bieden. delft laat zien wat je kan Gemeente Delft ArchiefBC8 BECIS32 Van Bilsen Consultancy50 Bomefa Design48 Bruynzeel Storage Systems BVOmslag 2 Gemeente Delft50 Deventit14 DisConsult8 DocConsult14 Documentenwacht16 DOXsupport28 Groenendijk Microfilm Scanservice (GMS)16 Kardex Systemen B.V28 KarmacOmslag 3 Konica Minolta10 Archiefburo Lieverstro8 MicroFormat Systems BVOmslag 4, Bijsluiter Pictura32 Restauratie-Atelier Helmond BV22 Scheeres B.V22 Restauratie-Atelier Sterken32 Restauratieatelier De Tiendschuur14 Archiefburo Voorzee48 archiefervaring Bij dit themanummer past een 'Archief- schoolervaring'. Dat is een ervaring die ontstaat in een kruisbestuiving tussen onderzoek en onderwijs. Het is geen indi viduele ervaring, maar een ervaring die tot stand komt in de groepsdynamiek tussen docent en studenten, bijvoorbeeld wanneer de verschillen tussen theorie en praktijk worden besproken. Ik deel deze ervaring met studenten die in het veld werken of als stagiair/onderzoeker een archivistisch onderwerp bestuderen. Een paar Archiefschoolervaringen van dit najaar kunnen dit illustreren. Tijdens een van mijn colleges voor de basismodule van de minor Archieven worden de begrippen 'Archival bond' en 'procesgebonden informatie' in his- torisch perspectief besproken. Voor een volgend college moeten de studenten uitzoeken welke drempels ze tegenko men als ze onderzoek willen doen in de veelgebruikte boedelinventarissen. Hoe toegankelijk zijn deze bronnen eigenlijk? Welke competenties heeft een onderzoeker nodig om hun informatie rijkdom te ontsluiten? Op zoek naar een voorbeeld vonden we een geliasseerd boedeldossier. De oude orde was nog volledig intact, inclusief naald, touw, knopen en het zand om de gebruikte inkt te laten drogen. Een mooier historisch voorbeeld van 'Archival bond' kan je niet vinden! De inhoudelijke ontsluiting was pas mogelijk nadat het touw was doorge knipt. Daarna lieten we het 'Respect du fonds' aan de archivaris over. Inmiddels is het eerste blok van de minor Archieven bijna afgesloten. Deze werd ontwikkeld voor studenten van het domein Creatie Media en Informatie aan de Hogeschool van Amsterdam en studenten museologie van de Reinwardt Academie. We vergeleken de ethische code voor archivarissen met die voor musea. Opmerkelijk was dat de code voor musea het object of de collectie objec ten beschouwt als onlosma kelijk van de begeleidende documentatie en informatie waarmee ze toe gankelijk wor den gemaakt. Als het object wordt vernie tigd treedt die informatie in zijn plaats. De integriteit en duurzaam heid van de metadata wor den hierdoor gewaarborgd. We vergelij ken dit met de wijze waarop archiefbe heerders omgaan met de toegangen op hun 'objecten' en concluderen dat we die in laatste decennia niet altijd even res pectvol hebben behandeld. De moeder kopieën van de toegangen in de studie zaal liggen niet altijd meer in de depots. En hoe staat het met het versiebeheer van digitale toegangen die massaal op internet worden geplaatst? Wat gebeurt er met de historische toegangen waarop de EAD-inventarissen zijn gebaseerd? Krijgen de oorspronkelijke auteurs wel de eer die hun toekomt? Een discussie die eerder in dit jaar op de DIVA-discussie- lijst woedde, herleeft in het klaslokaal. In oktober 2008 moesten studenten ver slag uitbrengen over hun ervaring met de dienstverlening in archieven. Ze hadden documenten over erfgoedobjecten opge vraagd. Voor velen van hen was het de eerste ervaring met een archiefbeherende instelling. De ervaringen liepen sterk uit een. Sommigen werden goed geassisteerd bij het opsporen van de archiefstukken. Anderen moesten het met onderzoeks gidsen doen in plaats van persoonlijke begeleiding. Weer anderen kwamen ronduit gefrustreerd thuis, omdat het baliepersoneel in hun ogen over onvol doende vakkennis beschikte. Eén student kon een origineel niet bekijken omdat het verdwenen was. Waarschijnlijk was het intern zonder registratie uitgeleend. Nu volgde een discussie waarbij de vraag opkwam of de haperende dienstverle ning in sommige studiezalen het gevolg was van de verschuiving van geld en aan dacht naar andere bezigheden, zoals de realisatie van de digitale archivaris. Toegangen digitaliseren, de echte en virtuele dienstverlening verbeteren: er is nog zo veel te doen. In theo rie en praktijk. Op naar de volgende Archiefschoolervaring! utilize your knowledge van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 info@scanpointnl.nl fax: 0475-411741 www.scanpointnl.nl tel: 0475-411481 info@vanbilsenconsultancy.nl fax: 0475-411741 www.vanbilsenconsultancy.nl Bellweg 11 - 6101 XA Echt De1 r archtefervann .,1 mMf Historisch voorbeed van 'Archival bond':geliasseerd dos sier uit de boedeladministratie van de Schepenbank Breda, Stadsarchief Breda, inv.nr. 207 (foto auteur). Susanne Neugebauer is docent en onder zoeker bij de Archiefschool. december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 1