@llBi digit Group J n_r i i j -üTt J&mpoint voorzee Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? archiefburo Vervolg van pagina 15 de naleving van de voorschriften door de bisdomarchivaris. Parochies zijn verplicht om de archiefbescheiden van vijftig jaar of ouder in bewaring te geven aan een gemeen telijke archiefdienst. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, dienen deze archieven bij de inbewaringgeving echter in goede, geor dende en toegankelijke staat te verkeren. Dit zijn de voorwaarden waarop de Limburgse overheidsarchiefdiensten bereid zijn deze in depot te nemen. Waar nodig, reikt het bis dom parochies daarbij de helpende hand in de vorm van advisering en begeleiding op locatie. Het opstellen van een bewerkings plan en/of het aanbieden van deskundigheid eventueel van buiten de parochie behoren eveneens tot de mogelijkheden. Een eerste evaluatie van deze nieuwe aanpak leert dat de herinrichting van de archivering - een proces dat nog steeds voortduurt - een uiterst complex gebeuren is. Dit geldt zowel voor het bisdom als voor de parochies. Anders werken betekent breken met datgene wat men van oudsher gewend is te doen en dit vraagt tijd. Succesvol ver anderen vereist niet alleen een strakke regie maar is tevens afhankelijk van het persoon lijk ervaren dat het anders werken voordelen met zich meebrengt. Dit is vaak een kwes tie van lange adem; een proces gepaard met vallen en opstaan. Nieuw voor de organi satie is dat de bisdomarchivaris zich sedert de invoering van het nieuwe archiverings systeem ook bemoeit met het beheer van digitale informatie. Niet alleen met tekstdo cumenten maar ook met informatiebron nen als websites, databases en multimedia. Net als bij veel andere organisaties was het beheer van informatie in digitale vorm van oudsher het domein van de afdeling ICT en ontfermde de archivaris zich alleen over het papier. Thans dringt langzaam maar zeker ook bij het bisdom het besef door dat samenwerking tussen de archivaris en de ICT-verantwoordelijke van levensbelang is om de raadpleegbaarheid, toegankelijkheid en authenticiteit van digitale informatie op termijn te kunnen garanderen. Momenteel vindt onderzoek plaats naar de wijze waarop dit beheer van digitale informatie bij het bis dom in technisch en organisatorisch opzicht vorm moet krijgen om aan deze kwaliteitsei sen te kunnen voldoen. Het probleem van het duurzaam toe gankelijk houden speelde in Roermond ove rigens tot voor kort ook bij de archieven van het oude bisdom Roermond (1559-1801). Deze archieven kenden een bewogen ver leden en dit heeft zijn sporen nagelaten op de fysieke staat waarin de archiefbeschei den lange tijd verkeerden. Daarnaast liet de toegankelijkheid ervan te wensen over en bleef het gebruik vanwege het vele Latijn voorbehouden aan een select gezelschap. Tijdens een werkbezoek aan het Rijksarchief in Limburg in juli 2000 bracht mgr. Frans Wiertz, de huidige bisschop van Roermond, deze knelpunten onder de aandacht van de toenmalige rijksarchivaris. Op initiatief van het bisdom kwamen vorig jaar uiteindelijk drie verschillende projecten op gang om het behoud van deze archieven te garande ren en de toegankelijkheid en het publieks bereik ervan te vergroten. Samen met het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL) wordt momenteel gewerkt aan het project Metamorfoze, dat voorziet in de con servering, verfilming en digitalisering van de belangrijkste bestanden van deze archie ven.13 In het kader van Metamorfoze startte het RHCL vorig jaar juli tevens met de her inventarisatie van deze archieven, hetgeen uiteindelijk zal resulteren in een beschrij vende inventaris. Tot slot is in oktober van dit jaar de start gepland van het project Kerkvisitaties, dat zich ten doel stelt om de zeventiende- en achttiende-eeuwse visitatie verslagen van het oude bisdom Roermond te transcriberen en te vertalen. Daarmee wordt deze belangrijke historische bron niet alleen voor een breed publiek digitaal toegankelijk maar ook daadwerkelijk bruikbaar. Het stre ven is om de eerste resultaten van deze drie projecten te presenteren in 2009 en wel bij gelegenheid van de viering van het 450-jarig bestaan van het bisdom Roermond. 17 utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 info@scanpointnl.nl fax: 0475-411741 www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS tel: 0475-411481 info@vanbilsenconsultancy.nl fax:0475-411741 www.vanbilsenconsultancy.nl Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! Bellweg 11 - 6101 XA Echt r irrUJi fenil: Archiefburo Voorzee is gespecialiseerd in het maken van de juiste toegangen. Ordenen en beschrijven van archieven vormt immers ons dagelijks werk, al bijna 20 jaar lang. Als u uw werkgeheugen graag op en in goede orde wilt hebben, kunt u dus met een gerust hart een beroep op ons doen. Wij zorgen ervoor dat uw (digitale) dossiers weer optimaal toegankelijk worden. Met de garantie dat ook u een tevreden cliënt van ons wordt. U zoekt naar een erkend en ervaren archiefbureau voor doolhofoplossingen? Of naar een verantwoorde opslag en beheer van uw archief? Of wellicht naar deskundigen, die uw archief verzorgers bijscholen? Kijk op www.voorzee.nl Ons team is u graag van dienst! documentbehandeling, training en A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk, 0416 - 348980 mm—+BSBSS9** III Archieven en Religieus Erfgoed Een eerste evaluatie Bisschop mgr. Frans Wiertz op bezoek in het toenmalige Rijksarchief in Limburg, juli 2000 (foto RHCL). Bijzondere projecten Mart Bohnen is archivaris van het bisdom Roermond. H Noten a Zie: Constant van de Wiel, 'Kerkelijk archief wezen. Historiek en huidige wetgeving', in: Miscellanea Carlos Wijffels (Brussel 1987) 381-409. 2 Archief bisdom Roermond vanaf 1940, Conceptarchiefregeling voor het archiefwezen in het bisdom Roermond 1946; en M.C. van Leeuwen-Canneman, 'Tweede con tactdag kerkelijke archieven', in: Nederlands Archievenblad 88 (1984) 108-109. 3 Incidenteel waren ook al eerder kleinere gedeelten van parochiearchieven bij het Rijksarchief in Limburg in bewaring gegeven. 4 Van Leeuwen-Canneman, 'Tweede contactdag', 109. 5 Voor raadpleging door derden van bijzondere persoonsgegevens en andere archiefdocumen ten betreffende de individuele zielzorg gelden speciale regels. 6 Op dat moment had circa 80% van de paro chies die tot stand kwamen vóór 1794 het oudste gedeelte van hun archief in bewaring gegeven aan een gemeentelijke archiefdienst. Voor parochies die werden opgericht vóór 1940 bedroeg dit percentage circa 65%. Van de centrale diocesane instellingen beheerde het Rijksarchief in Limburg de archieven van het bisdom, het grootseminarie Roermond en de onderwijsinstellingen te Rolduc, voor zover ouder dan 1940, 7 Peter Horsman maakt deze treffende vergelij king tussen archiveren en begraven; in: P. Horsman, Archiveren. Een inleiding (Amsterdam 1999) 4. 8 Ibidem. 9 Het betreft de recordkeeping processen: vastleggen, opslag, ordening, beschrijving, selectie, verwijdering, bewaren en beschik baarstellen. Zie onder meer: Peter Horsman, Digitaal archiveren. Het Recordkeeping System als kader voor het beheer van digitale archiefbescheiden, 16-19. 10 Het betreft de componenten: archiefdocumen ten, procedures, methoden, kennis, mensen, materialen en middelen. Zie onder meer: Horsman, Digitaal archiveren, 11-12. 11 De modules voor zaak- en dossierregistra tie zijn geïntegreerd in de ERP-applicatie Dynamics NAV (Navision Financials), 12 Met name naar de ministeriële regelingen Goede en geordende staat archiefbescheiden, Duurzaamheid archiefbescheiden en Bouw en inrichting archiefruimten en archiefbewaar plaatsen. Verder naar de diverse publicaties van het Stadsarchief Antwerpen in het kader van het DAVID-project en naar de rapporten van de Testbed Digitale Bewaring. 13 Het betreft de registers met beschikkingen en handelingen van de bisschop, de visita tieverslagen, de huwelijksdispensaties en de rolregisters met bijbehorende procesdossiers van het officialaat. De totale omvang van deze bestanden bedraagt circa 20 strekkende meter en de bescheiden dateren uit de zeven tiende en achttiende eeuw.

Archievenblad | 2008 | | pagina 8