TR3SOAR iDisulConsult Onderbezet op DIV-gebied? PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND COÖRDINATOR DATA-INVOER (M/V) De archieven van de /rij ksuniversiteit groningen I 13 Wij zijn op zoek naar een enthousiaste Stadspoort Boerhaavelaan 34 2/13 HX Zoetarmeer Telefoon 079 - 342 95 09 Fax 079 - 342 59 46 www.disconsult.nl t-mail: info@disconsult.nl DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten; Consultancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing DIOR-opleidingen Fennie Duursema is in 1988 bij de Generale Diaconale Raad begon nen als directiesecretaresse, maar heeft zich via een post-doctorale opleiding Documentaire Informatiekunde, een HBO-opleiding Informatiedienstverlening en cursussen Recordsmanagement gespe cialiseerd in archief en bibliotheek. En zo belandde zij in 1999 als bibliothecaris in het nieuwgevormde dienstencentrum in Utrecht. Sinds 2000 is deze functie gecombineerd met die van archivaris. vrijwilligers werken in Wierden, waar archieven bewerkt worden en een gedeelte van de archieven ligt opgeslagen, twee in Breukelen - waar alleen archieven bewerkt worden - en de rest in Utrecht. Het zijn gepensioneerden, maar ook mensen die hiermee werkervaring willen opdoen." Wat is de omvang van de archieven? "Het oudste archiefstuk is uit 1566. De periode 1566-1814 beslaat 30 strek kende meter. Daarna komt de negen tiende en de eerste helft van de twintigste eeuw: 400 meter hervormd en 200 meter Waarom een landelijk dienstencentrum? "Eind 1999 werden alle bibliothe ken en archieven bij elkaar gebracht op deze ene locatie in Utrecht, vooruitlo pend op de vorming van de Protestantse Kerk in Nederland. Zeven bibliotheek- en archiefcollecties kwamen hierheen vanuit Leusden, Kampen, Oegstgeest, Leidschendam, Woerden en Driebergen. In oktober-november 1999 vond de ver huizing plaats. Het begon met 5,5 km archief. Daar waren ook de archieven bij die uit het Nationaal Archief kwamen (van de hervormden) en uit Het Utrechts Archief (van de gereformeerden), omdat veel archieven niet compleet waren of omdat er alleen een plaatsingslijst was. Door middel van opschoning werd in 2000-2002 2 km vernietigd. De overgeble ven 3,5 km wordt nu bewerkt. In 2012 moeten we klaar zijn. Nu moeten we nog ongeveer 1600 meter verwerken." Een monsterklus? "Er werken op het moment 24 per sonen aan: 3 mensen in vaste dienst (een archivaris/bibliothecaris en twee DIV-ers), 5 medewerkers van het 'Project Bewerking Oude Archieven' - tot 2012 door de Protestantse Kerk in Nederland gefinancierd - en 16 vrijwilligers. Vier gereformeerd. Daarna komt de grotê- 'explosie' van allerlei deputaatschappen, raden en commissies. De gereformeerde Generale Synode is nu helemaal klaar. De hervormde Generale Synode doen we ook helemaal. Maar bij de raden en depu taatschappen gaan we toch wel een beetje PIVOT-achtig te werk. Daar kan ook veel in opgeschoond worden: er is veel dub bel. Tot nu toe heeft er drie keer een over dracht aan Het Utrechts Archief plaatsge vonden, ruim ruim 500 strekkende meter. In september gaat het archief van de Raad van de Zending daar waarschijnlijk ook naar toe. Er zou ongeveer 400 meter per jaar moeten worden overgedragen, maar dat hangt af van de omvang van een bewerkt en geïnventariseerd archief. De oude Lutherse archieven worden in een apart project bewerkt en gaan naar het Stadsarchief Amsterdam." Registratie van de Protestantse kerkelijke en semi-kerkelijke Archieven (CPA)." En hoe zit het met de digitalisering? "Tot dusver vragen we voor de archie ven nog alles op papier. Dat wordt wel steeds lastiger. De medewerkers denken er niet altijd meer vanzelfsprekend aan om hun digitale bestanden uit te printen. Heel voorzichtig willen we ons documentma- nagement-beleid bepalen. Daarna gaan we dit jaar of volgend jaar een pilot doen. En doordat we niet vooroplopen, kunnen we leren van de ervaring die anderen met digitalisering hebben opgedaan." Bij de taakstelling van de dienst wordt ook 'Advisering inzake in bewaringgeving en beheer van lokale en regionale archieven' genoemd. Wordt daarvoor vaak een beroep gedaan op het Dienstencentrum? "Tot 1999 hadden we een netwerk van archiefconsulenten. We zouden graag wil len dat dat netwerk weer wordt opgestart. Ook zijn wij bezig om de 'Richtlijnen voor het beheer van kerkelijke en semi-kerke lijke archieven' bij te stellen. Dat willen we dit jaar al in de Protestantse Kerk in Nederland gaan gebruiken en het als con cept voorleggen aan de Commissie tot De Rijksuniversiteit Groningen (RuG) en Tresoar, Fries historisch en letterkundig centrum, te Leeuwarden gaan met steun van NWO een elektronische databank aanleggen waarin alle gegevens van de Sonttolregisters (STR) worden ingevoerd. De registers vormen een van de bekendste en belangrijkste bronnen voor de economische en maritieme geschiedenis van Europa en Nederland. In 2011 zal iedereen de complete STR via het internet kunnen raadplegen. Momenteel wordt de organisatie voor dit project opgebouwd. De werving van een coördinator data-invoer is daarvan één van de eerste stappen. Wil je meebouwen aan deze waardevolle digitaliseringsslag en lijkt het je een uitdaging om een groep invoerders te instrueren en te begeleiden? Beschik je over een historische opleiding (HBO of WO). Ben je accuraat en communiceer je gemakkelijk? Dan is deze functie misschien iets voor jou. Meer informatie en sollicitatie Op de website van Tresoar www.tresoar.nl is een uitgebreide beschrijving van de functie en bijbehorende arbeidsvoorwaarden te vinden. Tevens vind je daar meer informatie over de sollicitatieprocedure. Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintentieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben jarenlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemotiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kunnen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 3429509. Wij kunnen u dan van alle informatie voorzien. Archieven en Religieus Erfgoed Archic Door Dick Deuzennan september 2008 archievenblad Wegens ernstige waterschade is onze afspraak uitgesteld. Maar als ik me een week later bij het vroegere militair hospitaal Oog en Al meld, tonen twee busjes van de calami- teitendienst dat het leed op het Protestants Landelijk Dienstencentrum in Utrecht nog niet geleden is. En inderdaad, kantoor ruimten kunnen nog niet worden gebruikt, boeken en archiefmateriaal zijn afgevoerd om gedroogd en verder behandeld te worden. Desondanks heeft archivaris en bibliotheca ris Fennie Duursema tijd voor een gesprek. Archivaris en bibliothecaris Fennie Duursema in het depot van het Protestants Landelijk Dienstencentrum in Utrecht (foto PLD). Dick Deuzeman is redacteur van het Archievenblad. M

Archievenblad | 2008 | | pagina 6