Omdat het SCdMIGn van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan Wmrasa PS7000CMK2 nu A2++ KN KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000CMK2 uw scanproblemen oplost. bii do TfLiPPERTJES Vervolg van pagina 9 archief- en documentatiecentra. Aan pro testantse zijde moet je dan denken aan het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme (HDC) in Amsterdam, aan het Archief- en documentatiecentrum van de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken in Kampen, en aan het Landelijk Archief van de Nederlands Gereformeerde Kerken in Vlaardingen. Voor archieven van katholieke organi saties en personen is er het Katholiek Documentatiecentrum in Nijmegen, en voor de kloosterarchieven sinds 2006 Klooster Sint Aegten in Cuijk. Wat gebeurt er met kerkelijke archie ven als eigenaren die niet meer zelf kunnen beheren? In 1995 kwam voor een groot aantal protestantse kerken in Nederland een nieuwe versie van het Kerkelijk Archiefbesluit tot stand. Dit is een convenant tussen protestantse ker ken en de overheid, dat zich uitstrekt van de direct kerkelijke archieven tot en met de archieven van kerkelijke organisaties. In het archiefbesluit is geregeld dat deze archieven, voor zover ouder dan 25 jaar, bij de overheid in beheer kunnen wor den gegeven en onder de condities van de Archiefwet zullen worden bewaard. Zonder kosten voor de eigenaar. Er zijn afspraken gemaakt over de meest geëi gende bewaarplaats voor de verschillende soorten archieven, over de documenten die tot deze archieven behoren en over de wijze waarop deze ter inzage worden gegeven. Het Utrechts Archief is aange wezen als bewaarplaats voor archieven met een landelijk bereik. Na de fusie van drie kerkgemeenschappen (de Lutherse, Nederlands Hervormde en Gereformeerde kerken) tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) zijn hierover nieuwe afspraken gemaakt. Voor de katholieke archieven is het vol gende vast te stellen: de bisdomarchie ven, met uitzondering van het bisdom 's-Hertogenbosch, zijn in bewaring gege ven aan RHC's en gemeentearchieven. Hoewel de katholieke kerk geen deel nemer is in het Kerkelijk Archiefbesluit, geschiedt dat over het algemeen tegen vergelijkbare voorwaarden. Archieven van katholieke organisaties en katholieke personen worden bewaard door het KDC, kloosterarchieven gaan doorgaans naar het erfgoedcentrum in Cuijk. Voor al deze archieven is er actieve zorg door derden. Veel diffuser is de situatie ten aanzien van de parochie- en dekenale archieven. De katholieke kerk is centraal georgani seerd. Canon 486 e.v. van het kerkelijk wetboek schrijft voor dat iedere bisschop zorg dient te dragen voor archivering van de documenten van het bisdom én van de daarin gelegen parochies. Verder is in een landelijk reglement voor het besturen van parochies geregeld dat de overdracht van parochiearchieven altijd in overleg met het bisdom moet geschieden. Maar - zoals niet ongebruikelijk bij omvangrijke orga nisaties - regelgeving en uitvoering slui ten niet naadloos op elkaar aan. Vaak zijn parochies geneigd zoveel mogelijk hun eigen boontjes te doppen. De bisdommen voeren in de praktijk elk een eigen beleid. Een aantal bisdommen vaardigt op gezette tijden richtlijnen uit voor het beheer van archieven. De laatste jaren is er bovendien meer aandacht voor het kerkelijke erfgoed omdat veel kerken sluiten dan wel fuseren. Maar veel hangt af van de bisschop, van de plaatselijke pasto res en van de belangstelling van plaatselij ke bestuurders. Net als bij JRE 2008 lijken gebouwen en kerkelijke kunst meer in het oog te springen dan de zorg voor archie ven. In het adresboek van de katholieke kerk in Nederland vind je bij ieder bisdom een dienst die zich bezighoudt met gebou wen en kunstwerken, maar alleen bij het bisdom 's-Hertogenbosch een dienst voor archieven. In de jaren zeventig tot negentig van de vorige eeuw was er een Commissie Kerkelijke Archieven van de katholieke kerk, maar die is inmiddels een zachte dood gestorven. Op 3 en 4 juni vonden in het nieuwe gebouw van Het Utrechts Archief de jaar lijkse ontmoetingsdagen plaats van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Naar aanleiding van JRE 2008 werd hier ook gesproken over de stand van zaken met betrekking tot ker kelijke archieven in Nederland. Alle over heidsarchieven hebben hiermee de nodi ge ervaring. De belangrijkste conclusie was dat er winst valt te halen uit verbetering van de communicatiestructuur tussen kerken en overheid. Het zou voor beide partijen duidelijker moeten zijn wie de gespreks partner is. Met name ten aanzien van de parochie- en de dekenale archieven valt er nog veel te winnen: er zijn vaak wel vrijwilligers te vinden die zich ervoor wil len inzetten, maar ze weten niet altijd hoe je zoiets aanpakt en wat je wel of niet moet bewaren. Archiefdiensten zijn best bereid om assistentie te verlenen, maar externe adviseurs alleen hebben bin nen de kerken te weinig zeggingskracht. Een goed beheer van de archieven is het beste gewaarborgd als er sprake is van een reguliere overlegsituatie tussen enerzijds interne kerkelijke consulenten en ander zijds vertegenwoordigers van archiefdien sten. Toen het Kerkelijk Archiefbesluit tot stand kwam functioneerde er zo'n over legsituatie in de vorm van de CPA. Die lijkt echter aan kracht te hebben inge boet, en bovendien deed de katholieke kerk hieraan niet mee. Verder ontbreekt er een eenduidig systeem voor de registratie van kerkelijke archie ven, zodat je alleen via omwegen kunt zoeken naar de bewaarplaatsen. Tot voor enkele jaren terug hield het Nationaal Archief een register bij voor particuliere archieven, waaronder ook de kerkelijke archieven vallen. Dat is helaas stil komen te liggen. Onze zuiderburen doen dat beter, met de Archiefbank Vlaanderen (www.archiefbank.be). Een centraal regi stratiesysteem voor kerkelijke archieven zou bijdragen aan het behoud van die archieven en een interessant instrument voor onderzoek zijn. 11 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000CMK2. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000CMK2 zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Archieven en Religieus Erfgoed I Kerkelijk Archiefbesluit «foor ui.iritH.iiM; Verbetering van knelpunten Wipneus en Pim.een serie kinderleesboekje, geschreven en uitgegeven door de Broeders van Maastricht (coll. Klooster Sint Aegten). Marga Arendsen is directeur van het Erfgoedcentrum Klooster Sint Aegten in Cuijk. september 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 5