KERKELIJKE ARCHIEVEN BETRAITEl A IN HET JAAR VAN HET RELIGIEUS ERFGOED rchieven en Religieus Erfgoed NAAR DE KAZERNE Belangrijke initiatiefnemer van JRE 2008 is de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland (SKKN), gevestigd in Utrecht. Voor de organisatie van het jaar is ook een zelfstandige stichting in het leven geroepen, met een bestuur en een uitvoe rend apparaat. Mr. W.M.N. Eggenkamp, prof. dr. E.J.J.M. Kimman sj en drs. A. Weigraven werden benoemd als respec tievelijk voorzitter, secretaris en pen ningmeester. Veel informatie over de activiteiten is te vinden op de website www.2008re.nl. Het Jaar strekt zich op de eerste plaats uit tot het erfgoed van de katholieke kerk, de oud-katholieke kerk, de protestantse kerken en de joodse gemeenten, omdat daar duidelijk sprake is van ver schuivingen. Met steeds minder mensen beheren deze gemeen schappen kostbare gebouwen en voorwerpen. En daarbij lopen zij tegen de grenzen van hun moge lijkheden aan. Minister Plasterk vroeg aan het bestuur van JRE 2008 om - ten behoeve van de overheid - een Strategisch Plan op te stellen voor het toekomstig beheer van het religieus erfgoed in Nederland: wat is de stand van zaken, welke knel punten zijn er, wat zijn mogelijke oplos singen en wat is de rol van de overheid daarbij? Om dit plan te schrijven is prof. dr. N. Nelissen aangetrokken, emeri tus-hoogleraar bestuurskunde aan de Radbouduniversiteit en deskundig op het gebied van monumentenzorg. Hij wordt bijgestaan door een stuurgroep en door enkele werkgroepen. Eigenaren van reli gieus erfgoed, culturele instellingen en adviesorganen konden aan de gedachte vorming bijdragen tijdens twee nationale symposia, die op 19 en 26 juni j.l. wer den gehouden in Utrecht. Het Strategisch Plan probeert zicht te geven op de posities en visies van alle betrokken partijen: eigenaren, overhe den, adviesorganen, erfgoedinstellingen en particulieren. Vanuit de verschillende visies probeert het plan toe te werken naar een schets van het toekomstig beheer van religieus erfgoed in Nederland: wie doet wat? En natuurlijk ook: wie moet wat betalen? De laatste vraag vormt zeker een van de grondlijnen van de hele pro blematiek. Als vertegenwoordiger van een instelling die zich bezighoudt met het erfgoed van de Nederlandse klooster gemeenschappen, werd ik uitgenodigd mee te praten in een werkgroep ten behoeve van het Strategisch Plan. In die werkgroep zijn eveneens andere kerke lijke gemeenschappen vertegenwoordigd en culturele instellingen als Instituut Collectie Nederland (ICN), het Catharijne Convent, de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) en de SKKN. De werkgroep buigt zich over de situatie van het roerend cul tuurbezit van de kerken. Een eerste opzet voor het Strategisch Plan is inmiddels gereed en besproken. De problematiek van gebouwen en van roerend erfgoed wordt gescheiden behan deld, omdat het in zekere zin om onver gelijkbare grootheden gaat. Een nieuwe bestemming vinden voor een gebouw is van een heel andere orde dan voor een schilderij of monstrans: je kunt een gebouw niet verplaatsen en de financiële consequenties zijn onvergelijkbaar. Aan de andere kant legt het plan veel nadruk op zogeheten contextgericht cultuur beheer. Roerend erfgoed verandert van betekenis als het uit zijn context wordt gehaald. Om die reden worden onroerend en roerend cultuurbezit ook weer niet te ver uit elkaar gehaald en komen beide in iedere paragraaf van het Strategisch Plan terug. Het plan probeert op de eerste plaats inzicht te geven in de omvang van de problematiek, wat nog niet zo eenvou dig blijkt. Met de nodige extrapolaties zijn getallen tot stand gekomen van circa 4500 functionerende kerk- en kloosterge bouwen in Nederland, die gezamenlijk zo'n 130.000 objecten herbergen. Een vijfde deel van die objecten vormt de zogenoemde kerncollectie en is in die zin gezichtsbepalend voor het religieus erf goed van Nederland. Honderden kerken zullen in de komende tien jaren worden afgestoten. Een deel van de inventaris zal binnen de betreffende kerkgemeenschap een herbestemming vinden, maar voor de overige objecten moeten andere oplossin- archievenblad I MAAR EERST NAAR DE Jongens Militieplichtigen •Wanneer U vóór JUNI 1937 in Militairen dienst moet komt dan op DE BRDOTE RETRAITE Zaterdag ló-Dinsdag 19 Jan. Retraitenhuis - Bergen gen worden gezocht. En dat is waarschijnlijk nog gemakkelijker dan voor de markante en vaak onderhouds- onvriendelijke gebouwen die vrijkomen. Kerkelijk erfgoed is van betekenis voor de (religieuze) eigenaren, maar heeft ook een maatschappelijke functie. Kerkelijke organisaties leverden een enorme bijdrage aan de totstandkoming van onze samen leving. En bij een recente enquête bleek dat tachtig procent van de Nederlanders van mening is dat het kerkgebouw in stad of dorp behouden moet blijven. Vergissing Omdat archieven in onze erfgoedin stelling een centrale rol spelen, ging ik er spontaan vanuit dat dit ook bij JRE 2008 het geval zou zijn. Dit bleek een vergis sing: aanvankelijk ging het uitsluitend over gebouwen en voorwerpen. Toen ik daarop doorvroeg, bleek dat men aan de kerkelijke archieven niet had gedacht of meende dat die onder de Archiefwet vallen. Het is duidelijk dat het initiatief voor JRE 2008 vanuit de museale sector is genomen. Inmiddels treedt hierin enige verschui ving op. Hoewel de gesprekken zich nog steeds beperken tot religieuze gebouwen en de voorwerpen in die gebouwen, is het inzicht gegroeid dat ook andere vormen van religieus erfgoed relevant zijn, zoals archieven en boeken. Immers: waar zijn er over de gebouwen en de voorwerpen gege vens te vinden? Daarvoor moet je met name zoeken in de kerkelijke archieven. Contextgericht cultuurbeheer kan zich niet beperken tot het verband tussen gebouwen en voorwerpen. Er ligt een even sterke relatie tussen voorwerpen, bibliotheekmateriaal en archieven. Voor belangstellenden is de informatie in de bronnen belangrijker dan de vorm. Het is dan ook alleszins de moeite waard om te bekijken hoe het ervoor staat met de kerkelijke archieven, en of het waar is dat daar alles zo helder is, dat een beleidsad vies overbodig is. Ik beperk me daarbij nu tot twee grote stromingen in Nederland: de katholieke kerk en de omvangrijkste protestantse kerkgemeenschappen. Maar we moeten zeker niet vergeten dat we het daarmee niet gehad hebben. Dit jaar is het Handboek Christelijk Nederland ver schenen met een telling van maar liefst 648 geloofsgemeenschappen! Ze komen en ze gaan, en de archieven van kleine gemeenschappen zijn waarschijnlijk nog kwetsbaarder dan die van grotere. Over welke archieven hebben we het concreet? Voor de protestantse kerken gaat het om de archieven van de syno- - des, van de classis, van de gemeenten en van protestantse organisaties en perso nen. Voor de katholieke kerk betreft het de (zeven) bisdomarchieven, de dekenale archieven, parochiearchieven, kloosterar chieven en archieven van katholieke orga nisaties en personen. Kerkelijke archieven zijn particuliere archieven die in principe niet onder de Archiefwet vallen. Op zoek naar organisaties die zorgen voor de registratie en voor het behoud van deze archieven, kwam ik verschillende instel lingen tegen. Op de eerste plaats natuur lijk de eigenaren, op alle niveaus van de kerkelijke organisaties. Dan de Commissie tot Registratie van de Protestantse Kerkelijke en Semi-Kerkelijke Archieven (CPA), waarvan me niet duidelijk werd hoe actief deze commissie momenteel is. Hetzelfde geldt ook voor het Centraal Register voor Particuliere Archieven, ooit bijgehouden door het Nationaal Archief. In hoeverre functioneert dat nog? Op de vierde plaats hebben de regionale histo rische centra, gemeente- en streekarchie ven een belangrijke functie: zij beheren (en verwerven?) kerkelijke archieven. En last but not least: de categoriale Lees verder op pagina 11 september 2008 Archieven en Religieus Erfgoed Door Marga Arendsen De huidige situatie in kerkelijk Nederland geeft aanleiding voor bezorgdheid over het religieus erfgoed. Op korte termijn zal veel van dat erfgoed, zowel onroerend als roerend, van eigenaar veranderen. Een groot aantal kerkgemeenschappen krimpt al jaren. De traditionele eigenaren verlaten gebouwen en stoten roerende goe deren af. Hoe voorkomen we dat een belang rijk deel van de Nederlandse geschiedenis verloren gaat? Hoe brengen we de situatie onder de aandacht van de politiek, van cultu rele instellingen en van de burgers? Dat zijn de vragen die centraal staan in het Jaar van het Religieus Erfgoed ORE 2008). Zuster geeft spraakles op het toenmalige Doveninstituut in Sint-Michielsgestel (coll. Klooster Sint Aegten). Incunabel met kerstverhaal over de geboorte van Christus (coll. Klooster Sint Aegten). Toekomstig beheer Onroerend en roerend ïLnWMmtcnonoIjrmi 7 <£0Di)nfiM0&reremcrtcn sjjfëjw' i.rijtfccDcmuroeDtJ frhien 7$» '-''-ipcti mahctcncljoerfjrtOcln' (♦r-AG-A hcUcrfauominlitj fclucn nStfCcntt TjocöicfocnoooDo nrtit mbotcnmbctljlrtmUuöe in OfluiDa (JaDtcii hem en uwo (jtjren QcöcDan jjiccucrfcucr cnoeöteniBfcf cnbbe •40 mine Ode baelöet nu nröct uu bat brritröcouAöcro .in tncUbcnüuuan motrt ucTtDonOfrc fijxtrclprffcn tot 0110 in oniflaep m.vröc (jtjnuotDfn riioct.IjceöarDocötc nipöbcr narbt Bhcnactrtaiöc tnariam raoncert? hctfloülihtEComcmplaricnon$e> uennjaofou>Diclbflir0ooöC0 ,trötc ntocöarltboctOartit&acmDmnafU Odijcfarr mortcralo DictbnncDocc september 2008 Archieven en Religieus Erfgoed Oproep van de paters redemptoristen aan komende dienstplichtigen om retraite te houden in het retraitehuis in Bergen, 1937 (coll. Klooster Sint Aegten). voor Milhieplkhtigen van in het Particuliere archieven Het oudste archiefstuk van Nederland Het Regionaal Historisch Centrum Limburg in Maastricht herbergt het archief van de abdij Thorn. In dat archief bevindt zich een oorkonde die melding maakt van het feit dat de Duitse koning Otto I op 7 oktober 950 rechten in Kessel en Echt aan zijn leenman Ansfried schonk. Deze oorkonde is het oudste archiefstuk van Nederland. Alhoewel, is het wel de oudste oorkonde van Nederland? Het blijkt om een schijn- origineel te gaan, een vervalsing dus. Toch luidt het antwoord: ja, want de vervalsing is niet veei later, nog steeds in de tiende eeuw vervaardigd. Ansfried schonk de verkregen rechten op zijn beurt aan de door hem gestichte abdij (Roelof Braad, Rijckheyt Heerlen). i-i (coll. RHCL, Maastricht/ foto Ron Wiersma). Dominee Boomsa op de kansel van de Nederlands Hervormde kerk in Eibergen, circa 1925 (coll. Streekarchivariaat Regio Achterhoek, Doetinchem). archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 4