Week van de Geschiedenis O O O 0 O O Staalgieterij DEMKA en het begin van multicultureel Utrecht nieuws uit het veld In oktober vindt voor de vijfde keer de Week van de Geschiedenis plaats. Dit jaar richten de evenementen zich op de 'Verhalen van Nederland'. Het is een thema waarmee de honderden culturele instellingen die deelnemen aan de Week van de Geschiedenis alle kanten op kun nen. Nederland barst van de kleine en grote waargebeurde verhalen. Ze zijn ver bonden aan landschappen, steden, dor pen, personen en objecten. Het zijn deze 'plaatsen van herinnering' die de geschie denis zichtbaar maken, maar de verhalen eromheen wekken het verleden pas echt tot leven. Verhalen zorgen ervoor dat we het leuk vinden om ons in het verleden te verdiepen. Door middel van archief- of museumbezoek, maar ook op andere manieren. Boeken over geschiedenis zijn de laatste jaren populair leesvoer door de opkomst van auteurs als Geert Mak en Annejet van der Zijl. Zij schrijven non-fictie die weg- leest als fictie. Verhalen prikkelen de verbeeldingskracht en wekken emoties op, waardoor we ons in kunnen leven in gebeurtenissen die tientallen, zelfs honderden jaren geleden hebben plaatsgevonden. De miljoenen doden die de Tweede Wereldoorlog tot gevolg had, blij ven een abstract gegeven zolang het bij kille cijfers blijft. De tragische ervarin gen van het pubermeisje Anne Frank doen ons echter beseffen wat het betekende om in die tijd Joods te zijn. Tijdens de Week van de Geschiedenis van 11 tot en met 19 oktober 2008 zullen meer dan 500 deelne mende musea, archieven, bibliotheken en andere culturele instellingen ieder op hun eigen wijze invulling geven aan het thema. Op de website www.weekvandegeschiede- nis.nl is het hele programma te zien. Landelijke Archievendag Op 11 oktober opent de Week van de Geschiedenis met de Landelijke Archievendag. Archiefinstellingen door het hele land organiseren op deze dag bijzon dere activiteiten voor het publiek. Het thema in 2008 is 'Verhalen van Nederland'. In de afgelopen twee jaar hebben telkens ongeveer 60 archieven deelgenomen. Uit een enquête afgenomen onder de deelnemende archieven bleek dat 100% van hen bereid is om in de volgende jaren weer te participeren. Nieuw publiek wordt getrokken en de reacties zijn erg positief. De Landelijke Archievendag is dan ook gegroeid tot een belangrijk publieks evenement voor archieven. Sinds twee jaar wordt ook de Week van de Geschiedenis- prijs uitgeloofd. Deze prijs beloont de acti viteit die op de meest aansprekende manier een breed publiek voor geschiedenis weet te boeien. Vorig jaar heeft het Streekarchief Land van Heusden en Altena gewonnen, het jaar daarvoor het Regionaal Historisch Centrum Limburg. Tot twee keer toe dus een archief! Kijken of een archiefdienst ook dit jaar hoog scoort. De Landelijke Archievendag wordt georganiseerd door Anno en Erfgoed Nederland. In het novembernumer van het Archievenblad zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de Landelijke Archievendag. Het Zeeuws Archief heeft per 1 juni een nieuw afdelingshoofd Informatie en Kennis: Margriet van Gorsel. Zij heeft Maatschappijgeschiedenis gestu deerd aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam (EUR). Na een korte car rière in het welzijnswerk maakte zij in 1998 de overstap naar het (historische) informatiebeheer door het volgen van de postdoctorale opleiding Integraal Document Management aan de EUR. In 1999 is zij bij de afdeling archie finspectie van het Gemeentearchief Rotterdam aan het werk gegaan. Bij het Zeeuws Archief gaat zij het team Informatie en Kennis versterken met het oog op de digitale toekomst. benoemd tot archivaris van het gemeen tearchief Waalwijk. Zij volgt daarmee definitief Lau de Graaff op die in 2005 afscheid nam. Hoewel Mariska Heijmans al enige tijd beoogd gemeentearchi varis was, kon haar definitieve benoe ming pas plaatsvinden na de afronding van de Master Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Op 27 juni ontving zij van Eric Ketelaar, hoogleraar Archiefwetenschap, en Hans Waalwijk, docent en onderzoeker aan de Archiefschool, het diploma Archivistiek A. Mariska Heijmans studeerde af met de scriptie Veelkleurig Nederland: de verwerving van erfgoed van migrantengemeenschappen. Per 1 augustus is Diana Oppelaar-van der Haar in dienst getreden als archivaris bij Nieuw Land te Lelystad. In 2001 is zij afgestudeerd als Archivaris-B aan de Hogeschool van Amsterdam. Na onge veer vijf jaar bij het Nationaal Archief gewerkt te hebben en enkele omzwer vingen in het IDM-veld, is ze nu weer terug in het archiefwezen. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. nieuws uit het veld Instrumenten in een Digitale Onderzoeksomgeving Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl 25 september: Vechtclub, Hiphoptheater MoerStaal 2 oktober: Wijkcentrum Zuilen, thema Italianen bij Demka 9 oktober: Julianapark, thema Turken bij Demka 12 oktober: Het Utrechts Archief, slotmanifestatie. alleen het staalgietwerk en de staaf- en draadwalserij open, waarmee 1150 van de 2000 arbeidsplaatsen verdwenen. Ook dit had zijn weerslag op de multiculturele arbeiders gemeenschap. Hoewel het al 25 jaar geleden is dat DEMKA zijn poorten definitief sloot, is de staalfabriek nog steeds een begrip in de stad Utrecht en met name in de wijk Zuilen. Het voor Utrecht belangrijke bedrijf vormde met zijn vele gastarbeiders sinds de jaren '50 een voorbeeld van introductie en integratie van migranten in de Utrechtse samenleving. Het archief van staalgieterij Demka werd in 1992 aan Het Utrechts Archief overgedragen. Het is een van de meest omvang rijke en waardevolle bedrijfs archieven in Nederland. Het archief bevat onder meer directieverslagen, beleids notities, correspondentie en personeelsdossiers. Het project Migranten van staal bestaat onder meer uit het boek Migranten bij de DEMKA-Staalfabrieken (1915-1983), de documen taire Enkele reis Utrecht, een foto-expositie en de theater voorstelling MoerStaal. In het publiekscentrum van Het Utrechts Archief heeft dit thema een plaats gekregen in de vaste interactieve opstelling over 2000 jaar Utrecht. Het verhaal van een van de drie migranten uit de documentaire Enkele reis Utrecht (Umberto Atorino) wordt hier in het bijzonder uitgelicht. Rond het thema ontwikkelde Het Utrechts Archief ook een digitaal lespakket dat gebaseerd is op de documentaire van RTV Utrecht en interviews door de leerlingen zelf. Debatcentrum Tumult organiseert in september en oktober een aantal wijkde- batten, waarbij telkens ook de fototen toonstelling en de documentaire te zien zullen zijn: Migranten van staal. Werken bij DEMKA (1915-1983) is een meerjarenproject van Het Utrechts Archief en het Landelijk Overleg Minderheden, RTV Utrecht en debatcentrum Tumult. In het project staan de ervaringen centraal van migran ten die vanaf de jaren '50 bij Staalgieterij DEMKA in Zuilen werkten. Utrecht trok door de centrale ligging aan het begin van de twintigste eeuw vele bedrijven aan. De eerste arbeiders van staal gieterij De Muinck Keizer (DEMKA gehe ten) kwamen uit Groningen en werden eigenlijk als vreemdelingen beschouwd. Het bedrijf vestigde zich in 1914 aan het Amsterdam-Rijnkanaal, op een kruising tussen de spoorlijn naar Amsterdam en het in 1892 geopende Merwedekanaal. De tuinstad Elinkwi jk in Zuilen werd vanaf 1916 speciaal gebouwd voor arbeiders van Werkspoor en DEMKA, waarna deze wijk zich als een hechte arbeidersgemeen schap ontwikkelde. In de jaren '50 en '60 werden er ook arbeiders van elders gewor ven. Eerst kleine aantallen Hongaren, Polen, Duitsers en Luxemburgers die met hun ervaring en vakkennis in de staal industrie gewenst waren voor DEMKA. Later kwamen ook Belgen, Joegoslaven, Spanjaarden en Grieken en ten slotte Marokkanen en Turken. In 1964 werd Koninklijke Hoogovens de enige aan deelhouder van DEMKA. Twee jaar later bleven na sluiting van diverse afdelingen 7 NIEUWS u i Het themabeeld van de 'Week van de Geschiedenis'. Op 1 juli is Mariska Heijmans archievenblad september 2008 Het adviesrapport 'Instrumenten in een Digitale Onderzoeksomgeving' is de titel van de afstudeerscriptie van Ilse Jansen, werkzaam als informatiebemiddelaar bij het Stadsarchief Breda. Zij studeerde aan het Instituut voor Media en Informatie Management, Hogeschool van Amsterdam. De probleemstelling van het adviesrap port luidt: Hoe richt je in een digitale onderzoeksomgeving de instrumen ten in, waarmee een bezoeker van de digitale onderzoeksomgeving zijn onderzoeksproces kan ondersteunen? Bekijk het onderzoeksrapport en de bijlagen 'Hulpmiddelen in een Digitale Onderzoeksomgeving' op www.stads- archiefbreda.nl/welkom/body_welkom. htm#Onderzoeksrapport het veld Staal gieten bij DEMKA. Migranten krijgen Nederlandse les. september 2008

Archievenblad | 2008 | | pagina 3