burgerlijke stand het voorwerk doen. En het selecteren en inventariseren van particuliere archieven in het algemeen en kerkelijke archieven in het bijzonder is vaak niet het grootste probleem. Wij merken dat veel kerkelij ke gemeenten daar best wel voor willen betalen, zeker als een gemeente opgehe ven wordt. Dan komt er vaak wel geld vrij om de archieven als herinnering aan wat geweest is, goed te verzorgen." Hoe ben je eigenlijk in Haarlem terechtgeko men? "Toen ik in Middelburg kwam was ik met mijn 28 jaar al afdelingshoofd en plaats vervangend rijksarchivaris, dus de tweede man. Van 1991 tot 1993 heb ik Roelof Koops als rijksarchivaris vervangen toen deze was gedetacheerd in Den Haag en ik kwam er achter dat zo'n functie mij wel lag. Een van de eerste gelegenheden die zich voordeed was Haarlem. Een schit terende stad met een stadsbestuur dat feeling en binding heeft met geschiede nis. En kerkelijk zeer interessant met bij voorbeeld twee bisschoppen en heel veel archieven van al die verschillende kerkge nootschappen die er geweest zijn. Ik heb er geen moment spijt van gehad dat wij naar Haarlem zijn gegaan." Kwam je in Zeeland meer aan schrijven toe, terwijl nu het management meer vraagt? "Ik kwam hier als gemeentearchivaris: zo heette ik officieel, al zeggen de burgemees ters vaak stadsachivaris. Regionaliseren was ons doel en in de periode 1995-2001 is er dankzij de grote inzet van een groot aantal betrokkenen, waaronder niet in het minst de Provincie Noord-Holland, een bloeiend regionaal archief opgezet. Daarna zijn we in 2005 gefuseerd met het Rijksarchief in Noord-Holland tot het Noord-Hollands Archief. Dat ging in eerste instantie moeizaam, maar de laat ste anderhalf jaar zijn de culturen op een uitstekende wijze in elkaar opgegaan. Er was sprake van een moeilijke medezeg genschap, maar daardoor is de hele opera tie 'des te beter doordacht en des te beter doorwrocht'. Daar moet wel aan gewerkt worden. Zo'n verzelfstandigingsoperatie vraagt heel veel tijd en energie. En dan blijft er voor de directeur, maar dat geldt even zeer voor de andere MT-leden, weinig tijd over voor publiceren. En als je dan en middelmatig archief van een kerkelijke gemeente. Als je daar steeds meer van krijgt, moet je dat dan wel doen? Vroeger was de kerk een belangrijke speler op het maatschappelijk terrein, tegenwoordig is de kerk dat steeds minder, zeker in de sterk geseculariseerde gebieden in de Randstad. De meeste archiefdiensten beschikken tegenwoordig over een dichtgetimmerd acquisitieprofiel of nog beter een acqui sitieplan, maar dat geeft lang niet altijd een antwoord op de eerdergenoemde toe vloed van kerkelijke archieven. Wij werken bij het Noord-Hollands Archief veel met vrijwilligers uit kerkelij ke gemeenten, die dan een groot deel van mm burgerlijke stand in 2003 met een ingrijpende wijziging in je thuissituatie krijgt te maken en je gezin en je kinderen veel extra aandacht vragen, dan verdwijnt het schrijven en publiceren helemaal naar de achtergrond. Hoewel ik nog wel met veel plezier, samen met Florence Koorn en Ben Speet, heb gewerkt aan de populair-historische reeks Ach Lieve Tijd Kennemerland. Wat zijn je toekomstplannen? Zou je nog terug willen naar Friesland? "Nee, daarvoor ben ik 'it Heitelan' te veel ontgroeid. Hier in Haarlem feliciteer ik de mensen in het Fries en ze krijgen ook Friese nieuwjaarswensen. En ook al kom ik regelmatig in Friesland (mijn moeder woont nog in Bolsward), toch is de afstand te groot geworden. En er ligt nog veel werk in Noord-Holland. Er komt nog een grote verbouwing van de locatie Kleine Houtweg, zodat dit complex opti maal kan functioneren als back-officelo- catie voor de beheer- en behoudactivitei- ten van het Noord-Hollands Archief. Het Noord-Hollands Archief draait nu drie jaar als zelfstandige organisatie. Het publiekscentrum aan de Jansstraat, cen traal gelegen in het hart van de histori sche binnenstad van Haarlem, is nu iets meer dan een jaar in gebruik. Wij hebben een ambitieus beleidsplan gemaakt voor de komende jaren (2007-2010), en zijn nu druk bezig met de invulling daarvan. Dat geeft meer dan voldoende uitdaging en voldoening voor de komende jaren. Bovendien heeft een archivaris een verge lijkbare status als een museumdirecteur: hij is een autoriteit in een stad vanwege zijn grondige kennis van de geschiede nis en de omgeving. Dat was een diep te-investering, eerst in Middelburg en daarna in Haarlem. De laatste jaren zie je steeds vaker dat 'buitenstaanders' worden aangesteld als RHC-directeur. De archief sector krijgt daardoor nieuwe impulsen. Maar het is een groot goed voor de RHC's in Nederland dat er nog directeuren zijn met een archiefachtergrond, zodat er aandacht en begrip blijft voor de inhou delijke kanten van het vak. Die mix van 'alle-twee-wat' vind ik prima." Het interieur van de Janskerk, het publiekscentrum van het NHA, tijdens de voorbereidingen voor deThemadag Wooncultuur op 6 oktober 2007 (foto Paul Maessen). archievenblad september 2008 Burgerlijke stand september 2008 archievenblad De verbouwingsoperatie van het rijksgebouwencomplex van het NHA aan de Kleine Houtweg in Haarlem heeft inmiddels een aanvang genomen (foto Paul Maessen). Naam: drs. L. (Lieuwe) Zoodsma Geboren: 7 december 1955 te Arum (gemeente Wunseradiel) Burgerlijke staat: gehuwd met Machteld Wierenga (2007), drie kinde ren: Jolien (22), Marieke (20) en Jan (15) Opleiding: 1968-1974 Bogerman College Sneek 1974-1981 Vrije Universiteit Vrije Studierichting Rechtsgeleerdheid 1981-1983 Archiefschool, opleiding tot Hoger Archiefambtenaar, stageplaats Rijksarchief in Zuid-Holland, Den Haag Werk: 1979-1981 student-assistent Rechtsgeschiedenis, Vrije Universiteit, Amsterdam 1984-1995 hoofd Externe Dienstverlening en plv. Rijksarchivaris, Rijksarchief in Zeeland 1995-1997 gemeentearchivaris, Gemeentearchief Haarlem 1997-2005 directeur Archiefdienst voor Kennemerland, Haarlem 2005-heden directeur Noord-Hollands Archief Bijzonderheden: Voorziter Commisie tot registratie van Protestantse kerkelijke en semi-kerke- lijke Archieven Lid kerkenraad Evangelisch-Lutherse Gemeente Haarlem-Beverwijk (sinds 1990) Voorzitter Erfgoedcoalitie Haarlem (sinds 2007) Secretaris Kring van Archivarissen in Noord-Holland (sinds 2007) Voorzitter Straatnamencommissie Haarlem (q.q., sinds 1995) Lid bestuur historische vereniging Haerlem (q.q., sinds 1995) Dick Deuzeman is redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2008 | | pagina 28