Lieuwe Zoodsma, directeur Noord-Hollanèrchief en voorzitter CPA: "Juist door de sterke ontkerkelijking ontstaat behoefte om het erfgoed veilig te stellen" Dienstverlening bij het Rijksarchief in Zeeland. Ik ben geen echte inventari- sator en daarnaast wilde ik met mijn toenmalige part ner wel eens ergens naar toe waar wij nog nooit geweest waren. Daarom hebben wij voor Zeeland gekozen. Ik moest veel de provincie in, ik ben veel met publiek bezig geweest en met de studiezaal. Zoals ze het nu noemen: meer het frontoffice-werk. En dat in een prachtige histo rische omgeving: de abdij van Middelburg met zijn veertien torens. In mijn Zeeuwse tijd (1984-1994) heb ik ook meegewerkt aan het Homines Novi-project over de eerste volksverte genwoordigers van 1795. Daar was ik natuurlijk in mijn Haagse tijd ook al heel erg mee bezig geweest." Je hebt in je Zeeuwse tijd toch ook iets gepu bliceerd over de Lutherse kerk in Zeeland? "Ja, vanaf mijn Amsterdamse tijd was ik eigenlijk al een soort 'kerktoerist' en in mijn Middelburgse tijd is dat nog inten siever geworden. Mijn eindscriptie aan de Vrije Universiteit ging over de Luikse heerlijkheid Bokhoven die ressorteerde onder de Abdij van Berne in Heeswijk- Dinther. Daar zat ik voor mijn onderzoek in het klooster, ik maakte de getijdedien sten mee met de monniken en verder zat ik veel in de archiefkluis. In Middelburg kerkten we veel bij de Lutheranen en op uitnodiging van de vrouwelijke predikant Chica van Dam zijn we gastlid gewor den van die gemeente. Hier in Haarlem ben ik nog steeds gastlid van de Lutherse gemeente en ik ben vanaf 2000 ook ouderling (bij de Lutheranen doen de ouderlingen geen huisbezoek, ze hebben wel een bestuurlijke taak en ze openen op zondag de kerkdienst). Ik ben toen in Middelburg gastlid geworden omdat ik in het gereformeerde Deputaatschap zat voor Archieven en Kerkelijk Kunstbezit (samen met bijvoorbeeld Kees de Kruijter en Frans Rozemond) en je kon alleen maar deputaat zijn als je gereformeerd was." Ben je zo ook bij de CPA terechtgekomen, de Commissie tot registratie van de Protestantse kerkelijke en semi-kerkelijke Archieven? "Ja, de hervormden hadden een Archiefcommissie en de Lutheranen hadden net zoiets en ik kwam vanuit het gereformeerde deputaatschap in de CPA. Caspar van Heel (van de Christelijk Gereformeerde Kerken) heeft mij erbij gehaald en op den duur werd ik voorzit ter (in 1999). Eigenlijk is de CPA nu inge slapen, een beetje teloorgegaan bij de komst van de PKN. De hervormden en de gereformeerden droegen het. Ze hadden een hecht netwerk aan archiefconsulen ten, die ook intermediair waren voor de archiefdiensten. Maar dat netwerk is inge stort, net als het deputaatschap. Ik heb voor de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland nog een pleidooi gehouden voor meer aandacht voor de archieven. Maar er waren andere priori teiten en er werd flink bezuinigd. Dat is jammer, want wat is ingestort, bouw je niet zomaar weer op. Na 2004 ging de zorg voor particuliere kerkelijke archieven min of meer over op DIVA en wat is er nu? Het PPA, het Platform Particuliere Archieven, organi seert nog wel eens wat. En voor de rest worden de meeste kerkgenootschap pen een beetje aan hun lot overgelaten. Eigenlijk zijn er maar een paar die hun archiefzorg goed en verantwoord heb ben geregeld. De Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) bijvoorbeeld hebben het goed georganiseerd met hun Archief- en Documentatiecentrum in Kampen." Dus je ziet de toekomst van de kerkelijke archieven somber in? "Och, we hebben nu ook een chalet bij Elburg en dan merk je wel dat het ker kelijk leven daar heel erg verschilt van Haarlem. Het lijkt meer op zoals het vroeger in Friesland was, terwijl de ont kerkelijking in Haarlem misschien wel het sterkst is van het hele land. Maar juist door de sterke ontkerkelijking ontstaat de behoefte om het erfgoed veilig te stellen. Als kerkelijke gemeenten worden opge heven wil men vaak de archieven over dragen. Zo komt er een grotere druk op de archiefdiensten. Qua ruimte kunnen die het wel aan, maar het bewerken en toegankelijk maken kunnen ze moeilijker aan. En zo'n archiefdienst kan ook komen te zitten met de vraag van de inhoudelijke meerwaarde van een weinig spectaculair iets met archieven gaan doen? "Ik ging in 1974 rechten studeren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Als kind wilde ik wel graag iets met geschiedenis gaan doen, maar leraar leek mij niks. Toch had ik het eerste jaar al snel door dat de rechtenstudie ook niet ideaal was voor mij. Daarom wilde ik alsnog geschie denis gaan studeren, maar dat lukte niet omdat ik werd uitgeloot. Ik heb toen bij rechten de Vrije Studierichting gevolgd. Ik kon zelf mijn vakken uitkiezen zoals rechtsgeschiedenis en archivistiek. Als je die studie afrondt, ben je doctorandus in de rechten, met alle gevolgen van dien voor je verdere toekomst. Ik moest mijn vakkenpakket dan ook voorleggen aan een speciale commissie van de Vrije Universiteit waar onder anderen de toen malige decaan en latere rector-magnifi- cus I.A. Diepenhorst in zat (in de politiek een kamer te hebben gehad. Ik liep in die periode stage in Den Haag, bij het Rijksarchief in Zuid-Holland (of de Derde Afdeling van het Algemeen Rijksarchief). Er werden toen voor de hogere opleiding maximaal twaalf mensen toegelaten op de Archiefschool, van wie er zes een volledig betaalde plaats via de Rijksarchiefdienst kregen. De andere zes liepen tegen een kleine vergoeding bijvoorbeeld stage bij een gemeentearchief. Het was een hele strenge selectie, want er waren ontzettend veel gegadigden. Ik heb geluk gehad dat ik die betaalde plaats kreeg. Waarschijnlijk ook vanwege het vakkenpakket van mijn studierichting. We hadden één dag college en we liepen vier dagen stage. We waren bekend vanwege de prachtige volzinnen in zijn redevoeringen). Die commissie vond mijn vakkenpakket wel heel erg gespecialiseerd, maar ging er gezien mijn motivatie mee akkoord." En toen kwam de Archiefschool? "Ja, van 1981 tot 1983. Ik woonde toen in Amsterdam-Oost, in de Transvaalbuurt. Daar was ik als student terechtgekomen na eerst op Uilenstede (een studenten centrum) en in een Fries studentenhuis in Den Haag bezig met een hele leuke en interessante periode, die van 1795-1813. Mijn stage-inventaris was in feite de start van het project met het archief van de Provisionele Representanten van het Volk van Holland (1795-1796)." Was het makkelijk om een baan te vinden nadat je afgestudeerd was? "Ik kon toen twee banen krijgen: hoofd Inventarisatie bij het Rijksarchief in Noord-Holland en hoofd Externe burgerlijke stand burgerlijke stand Ben je geboren en opgegroeid in Friesland? "Ja, ik ben in 1955 geboren in Arum (gemeente Wünseradiel, bekend van de laatste Koninginnedag). Mijn ouders hadden daar een winkel, zo'n dorps winkel waar van alles werd verkocht. Ze konden in het voorjaar zelfs kievits- en eendeneieren in de winkel brengen. Mijn vader belde dan 's ochtends vroeg naar Leeuwarden wat de prijs was en later op de dag werden de eieren opgehaald en geëxporteerd naar 'Holland' of het buiten land. Ik ben hervormd gedoopt. Toch was ik indirect de aanleiding dat ons gezin gere formeerd is geworden. In Arum waren de hervormden namelijk vrijzinnig en mijn ouders kerkten daarom altijd in Achlum, een dorp verderop waar de hervormde gemeente orthodox was. De kinderen gingen mee in een mand op de bakfiets, maar toen ik erbij kwam, was er niet genoeg plaats meer in die mand. Daarom gingen we over naar de gereformeerde kerk in Arum. Iedereen in het dorp wist waarom dat was, maar mijn vader moest wel voor de kerkenraad verschijnen en uitvoerig tekst en uitleg geven over zijn beweegredenen. Toen ik 13 jaar was, hield mijn vader op met de winkel en we verhuisden naar Bolsward (waar mijn vader bij Nestlé ging werken). In Friesland ging je in die tijd als protestant natuurlijk niet naar een openbare of een katholieke middelbare school (die waren er wel in Harlingen en Bolsward), maar ik ging naar het pro testants-christelijke Bogerman College in Sneek. Trouwens een school waar ik goed onderwijs heb gekregen: Atheneum A; ik hoorde in 1968 bij de eerste groep leerlingen op wie de Mammoetwet werd uitgeprobeerd. Ik heb er hele goede herin neringen aan." En na de middelbare school? Wilde je toen al Door Dick Deuzeman Nieuwe doelgroepen bij het NHA,groep 7 van een groot aantal Haarlemse basisscholen bezoekt het restaura tieatelier in het kader van het erfgoedproject: 'Wie wat bewaard, heeft wat' (foto Paul Maessen). september 2008 Hm archievenblad Lieuwe Zoodsma, directeur van het Noord-Hollands Archief, tijdens de opening van het publiekscentrum in de Janskerk op 7 juni 2007 (foto Paul Maessen). september 2008 Dit keer in deze interviewrubriek een gesprek met iemand die te maken heeft met kerke lijke en semi-kerkelijke archieven Lieuwe Zoodsma, voorzitter van de Com m issie tot registratie van de Protestantse kerkelijke en semi-kerkelijke Archieven (CPA) én directeur van het Noord-Hollands Archief. In zijn werk kamer naast de Janskerk in Haarlem sprak Dick Deuzeman met hem over kerkelijke archieven en over zijn loopbaan en levensloop. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 27