P. Hamans (red.) m.m.v. G. Mesters, Getuigen voor Christus. Rooms-katholieke bloedgetuigen uit Nederland in de twintigste eeuw v, geschiedenis aan het volk verteld. Populaire protestants-christelijke geschiedschrijving in de negentiende twintigste eeuw ïhunnis van Oort, Film en het moderne leven in Limburg; het bioscoop wezen tussen commercie en katholieke cultuurpolitiek (1909-1929) literatuur if* Paus Johannes Paulus II riep in 1994 op om 'de herinnering aan hen die het martelaarschap hebben ondergaan niet verloren te laten gaan en daarvoor de nodige documentatie bijeen te brengen'. Vanaf 1999 is in Nederland de inventari satie opgestart. Wie nu verwacht dat alle omgekomen katholieke verzetshelden in het boek voorkomen, komt echter bedro gen uit. De martelaars of bloedgetuigen moeten gedood zijn met een aanwijsbaar religieus of moreel motief. Toch blijkt een groot deel van de in het boek genoemde bloedgetuigen wel in of na de Tweede Wereldoorlog te zijn omgekomen. Het boek kent vier categorieën: 1. zij die omgekomen zijn door de zorg voor de kerk voor het behoud van de katholieke mensvisie in de Tweede Wereldoorlog; 2. slachtoffers van het Japanse oorlogsge weld in en rond Indonesië; 3. missionaris- I sen, paters, broeders en zusters die omwil le van de verkondiging van het geloof naar verre streken trokken en tijdens hun dienst daar slachtoffer werden; 4. omge komen katholieke Joden naar aanleiding van de brief van Nederlandse bisschop pen van 26 juli 1942. Het overzicht pre tendeert niet volledig te zijn, omdat niet alle orden en congregaties hebben gere ageerd en er mensen zijn gestorven 'ver borgen voor het oog van kerk en wereld'. Uiteindelijk zijn er 221 biografieën opge nomen, gebaseerd op literatuur, archief onderzoek en mondelinge overlevering. Ze zijn ingedeeld in de delen: Bisdommen, Orden, Congregaties en Katholieke Joden. De zeven bladzijden inhoudsopgave met de niet alfabetisch gesorteerde namen zijn redelijk snel door te nemen op een gezochte naam. Bovendien is er een uit gebreid register van persoons- en plaats namen en trefwoorden. Toch zou een alfabetische lijst van de bloedgetuigen met geboorte- en overlijdensdatum en -plaats niet misstaan hebben in dit boek. GETUIGEN VOOR CHRISTUS Het boek is zeker waardevol voor wie de geschiedenis van de Kerk in de twintig ste eeuw en haar cultuur wil leren ken nen. "Geen eeuw heeft zoveel martelaren gekend als de twintigste", concludeert de samensteller aan het eind van zijn inlei ding. Zie onder meer: http://www.katho- lieknederland.nl/rkkerk/media/rkkerk_ gedrukt/200 7/detail_obj eet ID5 8829 7. html voor een uitvoerige beschrijving. Roelof Braad Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2008) ISBN 978-90-8704-032-1, 204 blz., cd-rom, 19,00 Het boek is een verzameling van tien voordrachten, die in de afgelopen jaren gehouden zijn voor het Gezelschap van Christelijke Historici in Nederland. De voordrachten zijn: A. Vroon, De kerk geschiedschrijver Barend Glasius (1805- 1886); A. Vroon, Gilles Dionysius Jacobus Schotel (1807-1892). Cultuurhistoricus of liefhebber van geschiedenis?; O.W. Dubois, Historische werkelijkheid en verlossingsidee in de Leicester-cyclus van mw A.L.G. Bosboom-Touissant (1812- 1886); J. van Sluis, E.J. Diest Lorgion (1812-1876) over Balthasar Bekker; J. de Gier, Nicolaas Beets (1814-1903) en de historische roman; G.J. Schutte, P.J. Kloppers (1848-1912). Volksopvoeding in christelijk-nationale zin; J. Ester, De geschiedenis als verhaal bij Louwrens Penning (1854-1927); J. van Amersfoort, S.D. van Veen (1856-1924). Een kerkhisto ricus wars van idealisme van het verleden; A.J. Veltman-van den Bos, De meester vertelt. W.G. van de Hulst (1897-1963); H. van 't Veld, Opdat helden verre nane- iteratuur mmm ven bezielen... Pieter de Zeeuw (1890- 1968). De bijdragen zijn dus geplaatst in chronologische volgorde van het geboor tejaar van de geschiedschrijvers. De schrij vers zijn ook anders te onderscheiden, namelijk predikanten en hoogleraren theologie (Glasius, Schotel, Diest Lorgion, Beets en S.D. van Veen), min of meer afgelost door schrijvers afkomstig uit de onderwijswereld (Kloppers, W.G. Van de Hulst en Pieter de Zeeuw). Penning en de enige vrouw in het gezelschap, Bosboom- Touissant, zijn de 'buitenbeentjes'. Jammer genoeg wordt er in de overigens interessante voordracht over Bosboom- Touissant weinig over haar zelf verteld. In de meestal vlot geschreven en makkelijk te lezen bundel is het leuke en boeiende van de bijdragen juist dat we ook veel te weten komen over het leven van schrij vers, die wij vaak vooral van hun boeken kennen. Uitgeverij Verloren heeft de goed verzorg de bundel voorzien van veel binnen het geheel van de tekst goed geplaatste afbeel dingen en illustraties. Veel afbeeldingen roepen ook jeugdherinneringen op, zoals bij de bijdrage over W.G. Van de Hulst en de plaat op de omslag van Isings. Proefschrift Universiteit Utrecht. Maaslandse Monografieën 70 Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2007) 224 blz., ISBN 978-90-8704-019-2, 22,50. Thunnis van Oort was voor zijn onderzoek naar de Limburgse bioscoop geschiedenis geregeld te vinden in de stu diezalen van de Limburgse archiefdien sten. Hij dook in kranten en archieven en interviewde bioscoophouders van weleer (of nazaten ervan) om de vroege bios coopgeschiedenis boven water te tillen. Hij promoveerde in december vorig jaar aan de Universiteit Utrecht op het proef schrift met bovenstaande titel. Het begin van de onderzochte periode duidt de totstandkoming van de eerste permanen te bioscoopvestiging (Venlo), de einddatum markeert de oplossing van het bioscoop conflict tussen de bioscoopbedrijven en de katholieke filmkeuring. Wat de filmkeuring betreft speelde Limburg een specifieke rol in de Nederlandse bioscoopgeschiedenis. Want de aanleiding voor de oprichting van de Nederlanse bond voor ondernemers in het bioscoopbedrijf was een noodkreet van een bioscoopexploitant in Maastricht in 1918. Van Oort beschrijft de ontwikkeling van het bioscoopbedrijf in de beginjaren van de twintigste eeuw in cultuurhistorisch perspectief en tegen de achtergrond van modernisering en verzuiling, iets wat nog niet eerder is gebeurd. "De bioscoop beli chaamde gedurende de jaren tien en twintig de meest spectaculaire modernisering van de vrijetijdsbesteding in Limburg", aldus Van Oort (p. 44). Antwoord wordt gegeven op de vraag hoe de bioscoopexploitanten het filmvermaak aan de man brachten in de doorgaans katholieke omgeving. De auteur levert een boeiend en leesbare geschiede nis van deze bewogen geschiedenis. Mede wordt dit ingegeven door de grote verschil len per regio in de acceptatie en regulering, zeker als de mijnstreek met veel allochtone bevolking wordt vergeleken met steden als Venlo of Maastricht. Op verschillende fron ten is de bioscoop fel bestreden. De katho lieke geestelijkheid vreesde zedenverwilde ring, de bioscoophouders hekelden de ver makelijkheidsbelasting en geregeld waren er akkefietjes met de Bond van Caféhouders. In de hoofdstukindeling na de inleiding komen deze akkefietjes, maar ook de eco nomische ontwikkeling van de bedrijfjes, al naar voren: 'Limburgs vermaak tussen com mercie en controle'; 'Een hulpkreet uit het Zuiden. Bioscopen en verenigingsleven in Maastricht'; 'De schapen en de bokken: de Venlose bioscoopoorlog'; 'Leven en laten leven in de mijnstreek'; 'Van kunsttempel naar filmpaleis: een nieuwe generatie bios copen'; 'Bernard de Wolf en de katholieke filmkeuring'; 'Katholieke nakeuring: de bios coopoorlog van 1929'; 'Tussen stad en land. Schaalvergroting in het Limburgse bios coopbedrijf. Kortom, de spanning tussen (acceptatie van de) film en de Limburgse cul tuur en geestelijkheid is van begin tot eind voelbaar. Een aanrader dus deze studie, die vraagt om navolging in andere provincies en opvolgende periodes. 49 Uitgegeven in opdracht van de Nederlandse Bisschoppenconferentie ('s-Hertogenbosch, 2008) 672 blz., 44,95. Rooms-katholieke bloedgetuigen uit Nederland in de twintigste eeuw JL ir Nationale Raad voor archievenblad september 2008 redactie G.J. ScHUfTE DE GESCHIEDENIS AAN HET VOLK VERTELD Populaire protestants-christelijke geschiedschrijving in de negentiende en twintigste eeuw Dick Deuzeman Film en bet moderne leven in Limburg Roelof Braad september 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 24