e c e n s i e s ignalemente Cor Groenewold, Christelijk en sociaal. Biografie van J.R. Slotemaker de Bruine Archiefwijzer Ma§onnieke Archieven Martha Kist, Geschiedenis van het Kruis- of Doumaleen te Aldeboarn literatuur Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2007) ISBN 978-90-8704-008-6, 134 biz., 12,00. Door deze biografie heeft Cor Groenewold het leven en de sociale ide alen van Jan Rudolph Slotemaker de Bruine (1869-1941) weer onder de aan dacht gebracht. Persoonlijk kende ik hem alleen uit de geschiedenis van de gemeente Schoterland (een van de voor gangers van de gemeente Heerenveen). Omdat hij als minister aan de wieg stond van de Commissie voor Opbouw van Oost-Schoterland - toen een armoedig en sociaal probleemgebied - werd hij bijna vijftig jaar na dato nog met ere genoemd en met een fraaie foto afgebeeld in een boek dat de recente geschiedenis van de gemeente beschreef. Ik was daarom ver baasd dat hij predikant was en in 1894 begon in Haulerwijk in Oost-Stellingwerf, een buurgemeente van Schoterland met vergelijkbare problemen. Daar is zijn soci aal gevoel tot ontwikkeling gekomen en heeft hij er een goede leerschool gehad, onder andere voor zijn latere standaard werk Christelijk Sociale Studiën. De titels van de hoofdstukken geven al aan wat in zijn volgende gemeentes de meeste aandacht van hem vroeg of het meeste zijn hart had: Beilen (1897-1900): kerke lijke kwesties; Middelburg (1900-1903): tijd voor studie en publicatie; Nijmegen (1903-1907): parochies en reorganisatie; Utrecht (1907-1916): christelijk sociale studies. In 1916 werd hij hoogleraar dogmatiek, kerkrecht en kerkgeschiedenis aan de Universiteit van Utrecht. In 1926 ging hij zich meer op het sociale vraagstuk richten, wat onder andere bleek uit zijn publicatie De Reformatie en het sociale leven. Ook werd hij actief in de politiek, eerst als Utrechts Statenlid voor de CHU en vanaf 1922 als lid van de Eerste Kamer. Bovendien werd hij hoofdredacteur van het (christelijk- historische) blad De Nederlander, ook al ging dat met hevige conflicten gepaard. Na de politieke crisis rondom het gezant schap bij het Vaticaan ('De nacht van Ds Kersten') werd Slotemaker de Bruine in 1926 minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Groenewold vertelt dat door zijn inspanning en inzet de Ziektewet en de Ongevallenwet werden aangenomen. Hij noemt jammer genoeg niet het boven genoemde werkbezoek aan Schoterland waar hij met de Commissie voor Opbouw van Oost-Schoterland overlegde over sociale woningbouw, die inderdaad in de jaren daarna tot stand is gekomen en voor blijvende verbetering heeft gezorgd (in een gebied met veel krotten, hutten en keten). Kennelijk is daar weinig of niets van terug te vinden in de politieke archie ven in Den Haag en heeft Slotemaker de Bruine er zelf ook niets over gemeld, ook al sluit het heel erg aan bij zijn eerdere ervaringen (hij kende soortgelijke toe standen vanuit Haulerwijk) en bij zijn christelijke en sociale idealen. De titels van de volgende hoofdstuk ken geven zijn verdere loopbaan aan: lid van de Tweede Kamer (1929-1933), minister van Sociale Zaken (1933-1935) en minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (1935-1939). Hij miste in de crisisjaren de vindingrijkheid en flexibiliteit om zijn ministerschap toch wat glans te geven en het viel hem zwaar om voortdurend tegen de financiële bier kaai van bezuinigen te moeten vechten. Na mei 1940 heeft Slotemaker de Bruine zich erg ingezet voor een nauwere samen werking tussen CHU en ARP. Daar zag hij meer in dan in het eenheidsstreven van de Nederlandse Unie, die naar zijn opvat ting te veel toegaf aan de bezetters. Merkwaardig is dat Groenewold in de biografie niet vermeldt dat Slotemaker de Bruine ook in zijn 'politieke tijd' tot het allerlaatste toe actief bleef met kerke lijke zaken. Zijn 'zwanenzang' was dat hij in november 1940 namens het Convent van Kerken aan de bezetter schreef dat de diaconieën zich hun zelfstandigheid en bewegingsvrijheid tegenover de opgelegde Winterhulp niet lieten ontnemen en dat de kerken geen medewerking konden ver lenen aan het 'eerecomité' (waarbij eerst de vraag over al dan niet 'van Joodschen bloede' moest worden beantwoord). Na een ernstige ziekte overleed Slotemaker de Bruine op 1 mei 1941. Cor Groenewold heeft met zijn biogra fie Slotemaker de Bruine veel dichter bij ons gebracht en hij laat zien hoe een van de voormannen van het begin van de twintigste eeuw zich tot op hoge leeftijd op zijn manier inzette voor zijn idealen en voor wat hij zag als zijn opdracht. De schrijver heeft voor zijn biografie veel archieven en contemporaine tijdschrif ten bestudeerd en ook veel boeken van Slotemaker de Bruine en over hem. 46 literatuur ISBN 978-90-807778-4-2, 144 blz., 10,00. Eind 2007 gaf de Stichting ter bevor dering van wetenschappelijk onderzoek naar de geschiedenis van de Vrijmetselarij in Nederland (OVN) een boekje uit dat een belangrijke gids is voor maijonnieke archieven. In de Archiefwijzer magon- nieke archieven worden onderzoeksmoge lijkheden beschreven in de historische archieven van en over de Nederlandse Vrijmetselaarsorden die zich in open bare collecties bevinden. Toch worden ook particuliere collecties en niet-open- bare archieven beschreven. Daarnaast zijn er twee hoofdstuk jes die bronnen over Nederlandse vrijmet selaars in buitenlandse archieven vermelden. De archiefwijzer geeft na de inleiding een ver klarende woordenlijst, onderzoektips en in de bijlagen een overzicht van gespecialiseerde bibliotheken en opleidingen en acade mische organisaties. De inhoud van het archievenoverzicht geeft mij de indruk dat het een redelijk compleet overzicht is. Daarmee is de archiefwijzer dus een belangrijke gids voor wie onderzoek wil doen naar de geschiedenis van deze veelal eeuwenoude genoot schappen. Echter, in nog niet toegankelijke archief fondsen kunnen belang rijke ontdekkingen gedaan worden. Archivarissen worden opgeroepen om aanvullingen en cor recties aan de uitgever te melden. Informatie: www.stichtingovn.nl. '"t* Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2008) ISBN 978-90-8704-029-1, 212 blz., 19,00. In Friesland ontstonden in de mid deleeuwen lenen: bepaalde vermogens fondsen om een pastoor, of meestal zijn assistent, de vicaris, van te onderhou den. Bij een vrijleen was het doel niet de zielzorg van de parochianen, maar het opdragen van missen voor het zie lenheil van de stichters. Vlak voor de Hervorming werd zo'n vrijleen vrij alge meen gebruikt om meestal een familie lid van de stichters te laten studeren en een plaatsvervanger de missen te laten lezen. Aldeboarn (in Midden-Friesland) had als vrijleen het Kruisleen, verbonden aan het altaar van het Heilig Kruis in de kerk, en later ook Doumaleen, genoemd naar de stichter Douwe Douwama, de vader van de bekende vrijheidsstrijder Jancko Douwama (jarenlang gevangene van Karei V). Het bijzondere van het Kruis- of Doumaleen is dat het (zonder de zielenmissen) nog steeds bestaat en actief is, samen met zo'n dertig andere Friese stu- dielenen. Het boek belicht alle aspecten van de geschiedenis van het leen. Dat van de benefici anten of begun stigden van het leen, dat van de collatoren en col- latrices die hen mochten aanwij zen en dat van de bestuurders. Uit de recente historie komen sommigen zelf aan het woord, wat het boek heel levendig maakt. Ook wordt ons verteld hoe de landerijen verpacht werden, aan wie en wanneer. Van verscheidene families die een rol hebben gespeeld in de geschiedenis van het Kruis- of Doumaleen zijn genealogi sche overzichten opgenomen. Het boek Geschiedenis van het Kruis- of Doumaleen te Aldeboarn is daarom van grote waarde, niet alleen voor geïnteresseerden in de geschiedenis van onderwijs en bestuur in Friesland, maar ook voor hen die belang stelling hebben voor de geschiedenis van Aldeboarn en haar omgeving en bewo ners. Het boek is keurig verzorgd en de vele illustraties en afbeel dingen passen goed bij wat op die bladzijden in de tekst besproken wordt. Het bevat geen noten, maar uit de tekst zelf en uit de opgave van bronnen en literatuur blijkt dat er veel gebruikgemaakt is van de archie ven, al is het archief van het Kruis- of Doumaleen zelf niet zo groot. 47 Dick Deuzeman archievenblad september 2008 Stichting 0VN (Den Haag, 2007) ARCHIEFWIJZER MApONNIEKE ARCHIEVEN OVERZICHT sim HISTORISCHE ARCHIEVEN VAN NEDERLANDSE VRIJMETSELAARS ORDEN IN OPENBARE COLLECTIES Roelof Braad Dick Deuzeman september 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 23