at willen historici van archieven? Ubermission COLUMN educatie en communicatie Zestien jaar geleden ging het er heftiger aan toe. Naar aanleiding van het PIVOT-project voor een versnelde overbrenging van overheidsarchieven naar de rijksarchieven liepen historici te hoop tegen een nieuwe selectiemethode, waar bij alleen documenten zouden worden bewaard die noodzakelijk werden geacht voor een recon structie van het over heidshandelen op hoofd lijnen. De PIVOT-metho- de was ontwikkeld als oplossing voor de gigan tische achterstand bij de overbrenging van de archieven van de minis teries naar de archiefin stellingen. Er zou niet langer op dossierniveau worden bekeken wat bewaard moest blijven en 95 procent van alle over- heidarchieven zou onge zien vernietigd worden. In 1992 schreef hoogleraar Paul Klep zijn befaamde nota Archieven bewaren: cultu reel investeren in de toekomst. Discussienota over selectie en vernietiging van archiefbe scheiden ten behoeve van de Rijkscommissie voor de Archieven. Dit had tot gevolg dat de methode werd aangepast en historici mochten adviseren over de keuze van te bewaren archiefstukken. Inmiddels staan we aan de vooravond van een nieuwe selectiemethode. Dit is deels het gevolg van een terugtredende overheid. Daarmee worden de archie ven van particuliere organisaties steeds belangrijker om een evenwichtig beeld te kunnen vormen van de maatschappelijke ontwikkelingen. Tegelijk is ondanks alle inspanningen de achterstand in de bewer king van overheidsarchieven slechts ten dele weggewerkt. Het grootste probleem vormt echter de digitalisering van de overheidshuishouding. Dikwijls wordt de beperkte houdbaarheid van informatie dragers, software en hardware ais de grote bedreiging gezien, maar in werkelijkheid gaat het vraagstuk over de orde en de toe gankelijkheid van de groeiende digitale massa. De Raad voor Cultuur en de Raad voor het openbaar bestuur waarschuw den in maart 2008 in hun nota Informatie: grondstof met toekomstwaarde voor een informatieinfarct, waardoor fundamen tele waarden van de rechtsstaat, zoals transparantie, zorgvuldigheid, toeganke lijkheid, verantwoording en verantwoor delijkheid, worden aangetast. Historici kunnen niet langer rustig afwachten tot na twintig jaar de digitale overheidsar chieven openbaar worden. Archieven en administratie groeien daarom dich ter naar elkaar toe, wat tegelijk gevolgen heeft voor de openbaarheid van de gege vens. Sneller dan voorheen moet de keuze worden gemaakt wat wordt bewaard en wat wordt verwijderd. De archiefselectie wordt actueler en hierdoor zullen som mige bestanden eerder openbaar worden dan andere. De commissie-Jeurgens pre senteerde hiervoor in november 2007 het advies Gewaardeerd verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven. Het is evident dat deze ontwikkelin gen van grote invloed zijn op de grondstof die historici straks tot hun beschikking hebben voor hun onderzoek. Maar er zijn nog andere relevante ontwikkelingen in het archiefveld. De Raad voor Cultuur en de Raad voor het openbaar bestuur wezen in hun nota al op de verdere decentralisa tie van de voormalige rijksarchieven waar bij de voormalige rijksarchieven onder de provincies worden gebracht, het steeds verder uitkleden van de archiefinspectie en het opheffen van een internationaal ver maard kennisinstituut als de Archiefschool in 2009 na de integratie van het specialis tisch archiefonderwijs in het universitair en hoger onderwijs. Tegelijkertijd laat het Nationaal Archief in Den Haag weten dat het in 2008 een nieuwe weg is ingeslagen. Naast de erfgoedfunctie zal het zich actiever opstellen met betrekking tot de informatiehuishouding van de rijksoverheid en de acquisitie van particuliere archieven. Voorts wil het Nationaal Archief hechter samenwerken met de uni versitaire wereld en hiertoe onderzoeksprogramma's opzetten. Er is dus veel gaande in het archiefveld dat uiterst relevant is voor historici en het historisch onderzoek. Het KNHG en het Historisch Platform organiseren daarom tijdens de Week van de Geschiedenis een ontmoeting waarbij historici zich op de hoogte kunnen stel len van de nieuwe ontwikkelingen en omgekeerd archivarissen kunnen horen hoe ze de beroepshistorici beter van dienst kunnen zijn. De toegang is gratis, graag vooraf aanmelden via www.knhg.nl of (070) 314 03 63. Plaats van handeling is de aula van de KB in Den Haag. Datum: 13 oktober. Aanvang: 14.00 uur. 44 column Wij archivarissen hoeven nimmer te peinzen wat we nu eens zullen gaan doen; da's wel een zegen. Reguliere loon slaven moeten terstond na inklokken een product wrochten dat ergens lijkt op wat het concern wil slijten. Maar wij lezen Mattheus 6:26: "Aanziet de voge len des hemels, dat zij niet zaaien, noch maaien, noch verzamelen in de schuren, en uw hemelse Vader voedt nochtans dezelve; gaat gij dezelve niet zeer veel te boven?" Nu is die Vader in het openbaar archiefwezen natuur lijk geen referentiekader. Onze predestinatie staat geschreven in de Archiefschattenagenda, dit jaar gewijd aan religieus erfgoed. Vlijtig noteren we daarin alles wat op ons afkomt. Werkoverleg, bilateraaltjes, ver gaderingen, recepties, presen taties, openingen, symposia, cursussen; hebbie een béétje niveau, dan hebbie dat. Je moet bijblijven, ideeën opdoen, draagvlak creëren, netwerken. Dat volbracht zijnde, verschijne een visioen van een missie voor op de website. Ondertussen heeft een profes sional niet de luxe te contac ten met studiezaalbezoekers. Daarvoor bestaan mensen uit een sociale regeling; is ook goed voor hun zelfvertrouwen en klanten begrijpen dat best. Zelf zit ik achter de balie, maar op 10 april zondigde ik. De uitnodiging van de Provincie Zuid-Holland voor het sympo sium 'Het bruisende verleden beschreven en openbaar' bracht mij in verzoeking. Ongetwijfeld opgesteld door een commu nicatiemedewerker die ook wervende teksten schrijft richting rattenvangers. Het kaartje duidde eerst het belang van archieven. Nu, 't is werkelijk niet mis selijk, de geslachtelijk niet voorgelichte communicatiemedewerker leerde ons dat het college van GS haar ambitie had uit gesproken dat het bruisende verleden een les voor de toekomst ware! En dan moest het provinciaal archief 1946-1986 wel laagdrempelig en transparant (newspeak voor geïnventariseerd) zijn. Zo stelden wij de maatschappij in staat te participe ren in de beleidsvorming van de overheid en de uitvoering daarvan. Vreemd, laatst hoorde ik een wethouder burgers de wel daad uitleggen van de sloop hunner wijk. In de pauze lispelde ik in enkele burger oren iets over een openbaar dossier vol kennis van goed en kwaad over de vraag of dit plan met zóveel rechtvaardigen even onvermijdelijk was als de heront- wikkeling van Sodom en Gomorra. Maar zoals dat gaat met de blijde boodschap, geen extra onderzoeker van de schriften gezien. zigen, onder wie een vrouw die blijkens hoofddoekje de Heere slechts als twee derangs profeet aanvaardde, luisterden heilbegerig naar de digitaal agnostische provinciesecretaris, naar de pro Deo ope rerende hoogleraar archivistiek en niet naar de beloofde algemene rijksarchiva ris, want die was geroepen naar een nog existentiëler congres in Ljubljana. Wij vierden het grootste inventarisatieproject ooit met een vernietigingspercentage van 82. En dat alles binnen afge sproken tijd en budget, want niet gedaan door ambtenaren. Niemand uit de zaal vroeg het woord. De borrel met weke toastjes werd geserveerd door in cruiseship- uniform gestoken cateringme dewerkers, die mij niet konden zeggen of de commissaris van de koningin melk in zijn koffie bliefde. Bij de uitgang reikte een ambtenaar de inventaris in usb- vorm uit, morrend over slechts één genoten siepesappesappie. Zelf was ik na drie wijn en de coming-out van een collega die gelijk een autist autokentekens kon memoreren, nog in staat te luisteren naar een beveiligings functionaris die de noodzaak zijner functie betreurde, maar blij was met brood op de plank. Buitengetreden beving mij twij fel over wat nu een motto zou kunnen zijn voor onze hogere agenda. Daar was namelijk op het plein een citaat van Marsman ("Dit is mijn land, mijn volk, dit is de ruimte waarin ik wil klinken") en even verderop een bushokje met biki nireclame van een reisorganisatie ("Let the sun shine"). Beide geschikt voor het Bij het betreden van de Statenzaal werd ik bepaald bij het kruis. Op de wand twee zwarte balken waarvan het snijpunt iets afweek van het traditionele beeld. Bij nadere beschouwing openbaarde zich een klok: 't was half vier. Ruim zestig aanwe- Register van Gecertificeerde Missies? 45 De relatie tussen historici en archiefinstel lingen is die van klant en leverancier. Hoewel ze elkaar vaak ontmoeten, vormen ze sterk gescheiden werelden. Veel historici besef fen daardoor niet dat achter de balies van de studiezalen allerhande ontwikkelingen plaatsvinden die van grote invloed zijn op het toekomstig onderzoek. Daarom organi seren het KNHG en Historisch Platform op maandag 13 oktober 2008 een symposium. Informatieinfacrt Andere ontwikkelingen Ontmoeting archievenblad september 2008 Door René van Dijk* René van Dijk citeerde op zijn trouwkaart Stevie Wonder (You don't need a reason when it's straight from the heart). r.v.diik@gorinchem.nl Tekening: Peter Vlot. September 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 22