RA Erfgoed beter op 't Web. SCHEERES B.V COHSUW www.pictura-dp.nl van archieven in Mexico sexZUiï: o; UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer vee! organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archief opslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres ,nl Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl website collectiebeheer dataopslag e-depot II NetApp scan foto data-invoer Buitenland - •vl Mexico is een federale republiek en dit is in de organisatie van het archiefwezen terug te vinden. Die kent drie lagen: op het niveau van de federatie, van de deelstaat en van de gemeente, elk met hun eigen archiefwet- en regelgeving. De historische regeringsarchie ven zijn ondergebracht bij het Nationaal Archief en de staatsarchieven; zij gaan terug tot in de zestiende eeuw. Niet alle oude overheidsarchieven zijn daar te vinden. Het Federale District Mexico kent bijvoorbeeld naast een Historisch Archief van de staat onder meer een Notarieel Archief met stuk ken vanaf 1525, een afzonderlijk Archivo Judicial en een archief van het Registro Civil. Verschillende gemeenten beschikken voor hun historische archieven over een gemeentearchief. In 2002 nam het Mexicaanse congres een wet aan waarin is vastgelegd dat alle informatie van de federale overheid in principe openbaar is. Om deze openheid de deelstaten, zodat momenteel op beide niveau's de openbaarheid is geregeld, al zijn er per deelstaat wel aanzienlijke verschillen in de mate van openbaarheid. Hoewel Mexico de eenentwintigste eeuw is ingegaan met wetgeving die het recht op informatie vastlegt, is de werkelijkheid toch anders. Het Nationaal Archief bijvoorbeeld hanteert eigen openbaarheidsbeperkingen, waardoor dossiers betreffende schendingen van de mensenrechten tijdens de studen tenopstand van 1968 ook aan belangheb benden niet ter inzage worden gegeven. -A- f** "v—vw'U Ww 1 ook daadwerkelijk tot stand te brengen, werd het Federale Instituut voor Toegang tot Informatie opgericht (IFAI). Dit moet enerzijds de openbaarheid garanderen, maar er anderzijds voor zorgen dat de pri vacy van individuen niet wordt geschon den. Een verzoeker aan wie de toegang tot informatie wordt ontzegd, kan bij de IFAI in beroep gaan. Lastig is dat de IFAI geen sancties kan opleggen. De federale wet geving werd gevolgd door wetgeving in Daarnaast krijgen verschillende van onze Mexicaanse collega's te maken met intimi datie van hogerhand als zij willen handelen conform de openbaarheidswetgeving. Maar ook heel andere zaken verhinderen een vrije toegang tot overheidsinformatie. Een enorm probleem vormt het feit dat archiefbeheer bij de over heidsinstellingen geen prioriteit heeft en er bij gevolg nauwe lijks middelen voor beschikbaar worden gesteld. De (papieren) dynamische en semi-statische archieven van vele overheidsin stellingen zijn dan ook beperkt of niet toegankelijk en verke ren in slechte staat. De achter standen zijn niet te overzien. Bovendien is er een chronisch gebrek aan opgeleide archiva rissen. Sterker nog, de beroepsgroep wordt binnen het overheidsapparaat nauwelijks erkend en menig archivaris moet het met een tijdelijk contract doen. Enkele archieven heb ik kunnen bezoe ken, waaronder die van het Registro Civil in Mexico City. Dit instituut bewaart de burger lijke standregisters van het Federale District. Het gaat om veie duizenden registers die vele miljoenen akten bevatten van 1861 tot de dag van vandaag. De akten worden momenteel gescand en de toegankelijkheid wordt via een Mexicaans Genlias de komen de jaren ook digitaal tot stand gebracht. De archiefinventaris is conform ISAD/G opgezet. De directeur leidde ons met enige trots door de archiefbewaarplaats, die er overzichtelijk uit zag, maar daar was ook alles mee gezegd. De temperatuur was er even hoog als buiten. Niet zo vreemd, want de ramen en de depotdeur, die tegelijk bui tendeur is, stonden open. In het depot was een huisaltaartje te zien met een Mariabeeld en elektrische kaarsen ervoor. De staat van de oudere stukken was gedeeltelijk heel slecht. We kregen onder meer een doos te zien die alleen snippers bevatte van wat ooit een registerdeel was geweest. Bij een andere instelling is de inventarisatie volgens de ISAD/G-regeis inmiddels ver gevorderd, maar is het archief in een loods onderge bracht, die met een open traliehek wordt afgesloten. De weersinvloeden en ongedierte hebben er vrij spel.Rondkijkend in Mexico realiseerde ik mij hoe stevig ons beroep in Nederland staat en hoe goed onze archieven worden beheerd, ook al hebben we nog heel veel ambities! I V Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats M/V Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Openbaarheid Door Fred van Kan W -■ s* Eind maart vergaderde ik in Mexico City met het bestuur van de ICA/SPA (Section of Archival Professional Associations). Dit bezoek bood tevens een kijkje in de keuken van het Mexicaanse archiefwezen. De weten de praktijk r- '^r -^'3 v.c- "i /-ü z. é~j**ʧ *>»iii1 '«Ml* Werken aan het Mexicaanse Genlias (foto auteur). Mariaverering in het depot van de Burgerlijke Stand, Mexico City (foto auteur). september 2008 Archief in steen. Stéle met zevende-eeuwse Mayatekst in het Antropologisch Museum in Mexico City. Weersinvloeden en ongedierte Fred van Kan is directeur van het Gelders Archief in Arnhem en voorzitter van de KVAN. M archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 20