ERFGOEDCENTRUM VOOR HET NEDERLANDS KLOOSTERLEVEN Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement Restauratie Atelier Helmond bv IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl 35 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl chief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk bor Adlih Archief. Er zijn zoveel verschillende mogelijkheden datje altijd vindt watje zoekt, gaat het ons juist om. Met Adlih is het beheer 1 ons archief een stuk makkelijker aeworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Door Marga Arendsen De kloosters behoren tot de meest vergrijsde kerkelijke gemeenschappen in Nederland. De getallen spreken voor zich: rond i960 telde Nederland nog bijna 50.000 religieu zen, in 2008 zijn dat er minder dan 9000 en ligt de gemiddelde leeftijd rond de 80 jaar. De meeste kloostergemeenschappen bouwen hun aanwezigheid in Nederland geleidelijk af en moeten daarbij ook besluiten nemen over hun erfgoed. Omdat het veel kloostergemeen schappen ging ontbreken aan de beno digde menskracht om hun archieven bij te houden, richtten zij reeds in 1989 het Dienstencentrum Kloosterarchieven op. De archivarissen van het centrum assi steerden in de kloosters bij het archief werk. In een gezamenlijke vergadering stelden de betrokken kloostergemeen schappen - nu bijna tien jaar geleden - de toekomst van hun erfgoed aan de orde. Waar konden zij hun archieven, biblio theken en voorwerpen onderbrengen op het moment dat zij de laatste vestigingen in Nederland zouden sluiten? Erfgoedcentrum Klooster Sint Aegten, gevestigd in het Kruisherenklooster bij Cuijk. In eigen beheer Na uitvoerig overleg over de verschil lende mogelijkheden kozen de klooster gemeenschappen uiteindelijk voor de oprichting van een erfgoedcentrum in eigen beheer. Daar zouden zij gezamen lijk hun kerncollecties kunnen onder brengen. Aan die keuze lagen de volgende motieven ten grondslag. Het gaat om erf goed van Nederlandse aangelegenheden, grotendeels in de Nederlandse taal opge steld. Het dient daarom in Nederland te blijven. Verder schept een categoriaal erf goedcentrum een zekere waarborg voor behoud van kennis over de kloostertra ditie in Nederland. Daarnaast vullen de verschillende soorten erfgoed elkaar aan. In een gezamenlijk erfgoedcentrum kun nen de verschillende bronnen bij elkaar blijven en in hun onderlinge context wor den ontsloten. En ten slotte: niet alleen roerend erfgoed, maar ook kloostergebou wen en een kloostertuin geven informatie over kloosterleven. De vestiging van het erfgoedcentrum in een klooster vormt een meerwaarde voor de betekenis van het roerende erfgoed. Landelijk project Kloostergemeenschappen hebben voor de Nederlandse samenleving veel betekend. Voorzieningen die we nu als vanzelfsprekend beschouwen - onderwijs, gezondheidszorg, maatschappelijk werk en ontwikkelingswerk - zijn voor een belang rijk deel door hen opgezet. Welke idealen hadden kloosterlingen, hoe zag hun dage lijks leven er uit en waar zijn de spo ren van hun werk te vin den? Deze vragen staan in het erf goedcentrum centraal. Het centrum is inmiddels uitgegroeid tot een lan delijk pro ject waaraan meer dan 90 orden en congregaties deelnemen, onge veer tweederde van alle kloostergemeen schappen in Nederland. Als vestigings plaats is gekozen voor een Nederlands klooster met een heel bijzondere geschie denis: het Kruisherenklooster van Sint Agatha, in de gemeente Cuijk, 17 km ten zuiden van Nijmegen. Dit is het oudste bewoonde klooster in Nederland, waar sinds 1371 kruisheren wonen en werken. Het is het enige klooster in Nederland dat vanuit de middeleeuwen is overgebleven. In 2004 en 2005 is een deel van het kloos tercomplex gerenoveerd met het oog op Archieven en Religieus Erfgoed De studiezaal van het erfgoedcentrum. het erfgoedproject. Tegelijkertijd is er op het kloosterterrein een depot gebouwd, dat ongeveer 6,5 km archief- en biblio theekmateriaal kan herbergen. Het erf goedcentrum treedt naar buiten onder de naam Klooster Sint Aegten. Kerncollecties Omdat één klooster natuurlijk niet de inboedel van tientallen kloosters kan huisvesten, moet er scherp geselecteerd worden. Het gaat in Sint Agatha om de kerncollecties van de orden en congrega ties: om het erfgoed dat een directe band heeft met de kloostergemeenschappen. De medewerkers van het erfgoedcentrum maken met alle deelnemende kloosterge meenschappen afspraken over het erfgoed dat zij in Sint Agatha zullen onderbren gen. Het centrum onderscheidt daarbij vier deelcollecties: archieven, beeld- en geluidsmateriaal, de bibliotheek en de voorwerpencollectie. Inmiddels hebben zo'n veertig kloostergemeenschappen hun erfgoed naar Sint Agatha gebracht. De eerste jaren gaat de meeste aandacht uit naar het opbouwen en ontsluiten van de collecties en is het centrum beperkt toegankelijk. Vanaf 2010 zullen de publieksactiviteiten worden uitgebreid. Meer informatie over het Erfgoedcentrum Klooster Sint Aegten is te vinden op de WEBSITE: WWW.KL00STERSINTAEGTEN.nl Marga Arendsen is directeur van het Erfgoedcentrum Klooster Sint Aegten te Cuijk. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 17