Restauratie atelier Sterken BV Bookkeeper Archieven en collecties Op zoek naar een echte specialist? PreservationTechnologies van de Doopsgezinde gemeente Haarlem Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament STF.R KF.N ATELIER 5 Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels itr BECIS is uw partij voor: A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B- 1704BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 De Doopsgezinde gemeente Haarlem heeft haar wortels in de eerste helft van de zestiende eeuw. De geschiedenis wordt gekenmerkt door conflicten, afscheidingen en verenigingen en dat is terug te vinden in de archiefbestanden. Er zijn stukken over geleverd van verschillende Doopsgezinde gemeenten in Haarlem. Naast stukken van kerkenraad, diaconie, colleges, commis sies, kringen, jeugdwerk en maatschappe lijk werk, zijn ook aanwezig de archieven van weeshuizen, armenhuis, ziekenverple ging, bejaardentehuis, twee scholen, vier hofjes en diverse fondsen. Er is een grote en kostbare bibliotheekcollectie, een snel groeiende fotocollectie, en een collectie prenten en tekeningen. De archieven en collecties worden beheerd en ontsloten door een profes sionele archivaris/bibliothecaris (16 uur per week). De archieven bevinden zich in de originele stalen Panzer-kluiskamer uit 1902, die is voorzien van een moderne klimaatinstallatie. De kluis grenst aan de bibliotheekruimte. Deze ruimte is op werkdagen van de archivaris/bibliotheca ris geopend en doet dan dienst als studie zaal. Het recente archiefmateriaal bevindt zich op de tot archiefruimte verbouwde verdieping boven de bibliotheek. Dit is ook de opslag van historisch waardevolle objecten. Het raadplegen van de collecties is de laatste jaren flink toegenomen. Dit heeft geleid tot de behoefte aan betere bestands ontsluiting. Daarom is een start gemaakt met een aantal verbeterprojecten: samen voegen en converteren van geautoma tiseerde toegangen, digitaal ontsluiten en beschikbaar stellen van veel geraad pleegde archiefstukken en het digitalise ren van audiovisueel materiaal. Gezien de geringe formatie zal een aantal projecten worden uitbesteed. Binnenkort start de SKKN met de inventarisatie van alle his torische objecten in het kerkcomplex. De archivaris/bibliothecaris werkt samen met de archief- en bibliotheekcommissie, bestaande uit gemeenteleden en een aan tal adviseurs. Commissie en archivaris/bibliotheca ris brengen de erfgoedcollecties onder de aandacht van het grote publiek. Dat doen zij onder meer door het organiseren van lezingen, kleine tentoonstellingen, publi caties, Open Monumentendag en Week van de Geschiedenis. De aanwezigheid van archief en archivaris in de kerk leidt tot een laagdrempeligheid die erg op prijs gesteld wordt en niet zo eenvoudig bereikt zou worden wanneer het archief 'buiten de deur' zou zijn ondergebracht. Door de directe beschikbaarheid van archief en ander erfgoedmateriaal en de professione le dienstverlening spreekt het haast van zelf dat 'het archief' wordt betrokken bij activiteiten en projecten in de kerk, of het nu gaat om iets kleins als een reünie van het College van Diaconessen, of iets groots als De Verdieping. Dit laatste project is in aanbouw en betreft een museale presenta- tie van het erfgoed van de Doopsgezinde gemeente. Het meest treffende voorbeeld van 'levende geschiedenis' is de theatrale rondleiding 'Van huis uit Doopsgezind', die ongeveer drie keer per maand in de kerk wordt gespeeld. Het is een succesvol samenwerkingsproject met de Stichting Living History Kennemerland. Het publiek verwacht een normale rondleiding door de kerk, maar wordt meegetrokken in een verhaal waarin het diverse historische per sonages tegen het lijf loopt en ondertussen alle hoogtepunten van het monumentale gebouw te zien en te horen krijgt. Alle informatie, waaronder de historische per sonages, is opgediept uit het archief en tot leven gebracht. De rollen worden gespeeld door gemeenteleden, maar ook door mensen die tot dan toe nog nooit in het kerkgebouw waren geweest en door hun betrokkenheid bij dit bijzondere project de Doopsgezinde gemeente een warm hart zijn gaan toedragen. 27 DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op J^QQ^J^YldTtCFl clCllt SChade preventie. calamiteitenservice, zorg en beheer isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl 1 i Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl Archieven en Religieus Erfgoed Door Mechteld Gravendeel De Vereenigde Doopsgezinde gemeente Haarlem heeft haar archieven in eigen beheer. Dit in tegenstelling tot de meeste andere kerkelijke gemeenten, die hun archie ven onderbrengen bij archiefdiensten. De kerkenraad van de Doopsgezinde gemeente Haarlem heeft een aantal redenen om dat niet te doen. Belangrijkste reden is dat de gemeente het archief bij de hand wil hebben en actief inzet bij interne en externe activiteiten. De voorheen behoorlijk gesloten Doopsgezinde gemeente is de laatste jaren een nieuwe weg ingeslagen en heeft letterlijk de deuren opengezet voor het grote publiek. En zij maakt daarbij graag gebruik van haar rijke historie. 798-803 816-830 Mechteld Gravendeel, archivaris/bibliothecaris van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente Haarlem, in de archiefkluis (fotoVDGH). Verbeterprojecten Meegetrokken in een verhaal Theatrale rondleiding in de Doopsgezinde kerk in Haarlem (fotoVDGH). Mechteld Gravendeel is archivaris/bibliothecaris van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente Haarlem (www. vdgh.org). Daarnaast werkt zij als freelance archivaris en historicus. september 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13