digitaal beschikbaar I I Het Katholiek Documentatie Centrum ZSJcFf ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESIAGEN - UWU.GMSNL.COM Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron Het Jaar van het Religieus Erfgoed richt zich, zoals intussen niemand kan zijn ont gaan, vooral op het onroerend erfgoed (ker ken, kloosters en kapellen) en op het roe rend erfgoed (religieuze en liturgische voor werpen en dergelijke). Terecht heeft de orga nisator, de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland, gemeend dat hier een acuut en ernstig probleem ligt, terwij] ander religieus erfgoed, en met name archieven, biblio theekmateriaal en beeld- en geluidsmateri aal, in de afgelopen decennia redelijk onder dak is gekomen. Dat wil niet zeggen dat er niet ook op dit terrein nog veel te wensen zou zijn, maar voorlopig lijkt het autonoom papierverval het qua tempo te verliezen van de slopershamer. Het KDC bewaart archieven, boe ken, tijdschriften, brochures, en beeld- en geluidsmateriaal over de tijd na 1800, pak weg de afkondiging van de godsdienstvrij heid en het aarzelende begin van een katho lieke emancipatie, die voltooid zou worden in een massieve katholieke zuil, van spaar bank tot toneelvereniging. De KDC-afdelin- gen bibliotheek en KLiB (Katholiek Leven in Beeld en Geluid) bewaren virtueel alles wat maar katholiek genoemd kan worden. De archiefafdeling beperkt zich, blijkens het recent gepubliceerde collectie- en acquisitie profiel (http://www.rn.nl/kdc/over_het_kdc/ collectie-_en/), voornamelijk tot archieven uit het katholiek maatschappelijk leven op landelijk en diocesaan niveau. De strikt ker kelijke archieven en de kloosterarchieven zijn elders onder dak gebracht. De ernst van de situatie in het roe rend en onroerend kerkelijk erfgoed in aanmerking geno men, heeft het KDC zich bescheiden opgesteld - je moet de aandacht niet van de hoofdzaken aflei den. Niettemin heeft ook het KDC zich wel actief betoond, niet alleen door er in ongeveer elk toespraakje, elke voordracht en elke bij eenkomst even naar te verwijzen, maar ook door een tentoonstelling te organise ren die in de maanden februari tot april door het hele gebouw van de Nijmeegse Universiteitsbibliotheek te bezichtigen was. Als titel hadden wij de tentoonstelling meegegeven Omgaan met erfgoed. Daarmee bedoelden we nu eens niet naar anderen te wijzen om ze uit te leggen hoe ze ermee om moeten gaan, maar om te laten zien hoe wij, als KDC, ermee omgaan. In de vitrines werd aanschouwelijk gemaakt wat autonoom verval is, wat schimmel is (enkele dramatisch aangetaste archief stukken hebben we even uit de ontschim- melaar gehouden), hoe bros papier eruit ziet, in wat voor verpak kingen archieven soms worden aangeleverd (met een klerikale voorkeur voor dozen van jenever en goede wijnsoorten), en natuurlijk ook hoe het wél moet: zuurvrije dozen en omslagen. Maar ook apparatuur die nu nog werkt, maar waarvoor geen onderde len meer zijn: een V2000 en een U-matic video recorder, een toverlan taarnprojector, een smal filmprojector. Daarnaast hebben wij in die tentoonstelling willen laten zien hoe wij de voordelen van een geïntegreerd docu mentatiecentrum uitbuiten door een aan tal onderwerpen te illustreren vanuit alle collecties: archief-, bibliotheek- en beeld materiaal. Maar ik kon toch niet nalaten om bij de opening van deze tentoonstelling een opmerking te maken over hoe wij in Nederland tegenwoordig met erfgoed omgaan: "Het is op voorhand duidelijk dat religieus erfgoed niet alleen bestaat uit kerkgebouwen met een bijzondere architectonische waarde en religieuze voorwerpen van een hoog kunstzin nig gehalte. Maar het begrip 'erfgoed' is de laatste jaren steeds verder opgerekt; men heeft het nu ook al over immate rieel erfgoed: collectieve herinneringen, volksverhalen, gebruiken. We krijgen op die manier wel steeds meer erfgoed. En wat eenmaal de status 'erfgoed' heeft bereikt, al is het maar informeel, mag zich verheugen in een waakzaamheid, vergelijkbaar met die voor oude varen sporen op een te slopen huismuur. Het zijn de archieven, musea, erfgoedhui zen, documentatiecentra, en wat dies meer zij, die worden opgescheept met het probleem, dat daar uit voortkomt." ■40 Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Notariële protocollen Prentbriefkaarten Tijdschriften Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300-Fax+31 (0)78-69 31 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Documenten W acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. HSTERKEN 1 ATELIERR Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com SsaSÊSes Archieven en Religieus Erfgoed Door Lodewijk Winkeler Een van de weeshuizen voor het vele historisch religieuze materiaal dat de afgelopen decennia door ontzuiling en secularisering verweesd is geraakt, is het Katholiek Documentatie Centrum in Nijmegen. Het centrum bestaat al sinds 1969. Tijd voor een kijkje achter de schermen. Tijd na 1800 De balie van het Katholiek Documentatiecentrum in Nijmegen (foto KDC). Tentoonstelling V M&smm Het omdozen van archiefstukken (foto KDC). Opgerekt Lodewijk Winkeler is hoofd van het Katholiek Documentatiecentrum in Nijmegen. september 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 10