educatie en communicatie Wat we kunnen met klassieke mid delen in het hedendaags onderwijs, probeerde Cees Hageman uit te leggen. De leerkracht 'die zo mooi kon vertellen' en daar door de geschiedenis in de klas tot leven bracht, lijkt uit het onderwijs te zijn verdwenen. Het motto van tegen woordig lijkt te zijn: dikke boeken en dunne leerkrachten. Hageman pleitte voor een omkering hiervan: dikke leer krachten en dunne boeken! Maak een rijke leeromgeving. Dompel de leerlingen onder in geschiedenis. Als gereedschap valt hier bij te denken aan jeugdli teratuur, de bibliotheek, het archief, het ter plekke vertelde verhaal, het internet, de schoolplaat en nog veel meer. "Kom vanuit de his Dan waren er ook vertegenwoordi gers van drie archieven die recentelijk hun publieksruimte hebben aangepast: Joyce Pennings, Marcel Duijghuisen en Harmen Snel presenteerden het waar om van hun keuzes. Joyce Pennings (Het Utrechts Archief) vertelde dat de dienst met het nieuwe bezoekers centrum vooral passief historisch geïnteresseerden wil bereiken. Daarom is een presentatievorm gekozen die laat zien hoe fascine rend archieven en archiefonder zoek kunnen zijn. Dat gebeurt onder het motto: 'Ontdek je eigen geschiedenis en die van je omgeving met boeiende archiefstukken, beeldmateriaal en films'. De studiezaal is er voor 'startende onderzoekers', de 'diep- gravers' zijn welkom zijn in het oude gebouw. Marcel Duijghuisen (RHC Eindhoven) schetste in zijn bijdrage 'Nieuwe wijn in oude zakken. Sociëteit TOEN' de 'horeca-gedachte', die uitgaat van de gedachte dat historisch onderzoek ook een sociale component in zich herbergt, die elke dag in en om teren, verkennen. Laten we het archief ontdoen van onnodige lagen van contex- tualisering, zodat we de historische erva ring een optimale kans geven om zich te manifesteren." Naar aanleiding van deze lezing kwam er een korte, maar geanimeerde discussie op gang. Een van de opmerkingen vanuit de zaal was, dat we het niet moeten zoeken in decontextualisering, maar dat we de historische ervaring juist een grotere kans geven door méér context toe te voegen! de torische bron tot verbeelding", aldus Hageman. Tijdens de workshop maakten de deelnemers een verhaal aan de hand van een schoolplaat. Feit en fictie lie pen daarbij soepeitjes door elkaar heen. Het motto was: 'Elk verhaal is een ver haal!' De animo onder de deelnemers om op deze manier te komen tot een leven dige verbeelding van de geschiedenis was in elk geval groot. Hoe toets je de vindbaar heid van de eigen website? Met 'De BASIS', vertelde Jeroen van Vliet (DEN). De BASIS staat voor Digitaal Erfgoed Bouwen Aan Succesvolle ICT Strategie en gaat uit van zeven basiseisen. Bij deze minimale eisen heeft ieder de vrijheid de lat hoger te leggen. Uiteindelijk kan het hele veld er ervaring mee opdoen en erop reageren. Met bijvoorbeeld www.valida- tor.w3.org kun je zelf zien of je aan de zeven basiseisen voldoet. Alle informatie over het testen van je website staat op www.den.nl/debasis. educatie en communicatie de studiezalen van Nederlandse archie ven te bekijken is. Vandaar dat men bij het RHCe ging zoeken naar een vorm waarin dit sociale aspect een uiting kon krijgen binnen de bestaande infrastruc tuur die er in de Eindhovense binnen stad al bestond. Men kwam daarbij tot de gedachte van een grand café, waarbij het studiezaalbezoek als een zelforga niserende attractie in de nieuwe ruimte is opgenomen met koffiehoek en oude films op de achtergrond. De studiezaal is net een sociëteit, een clubgebouw, in dit geval met de naam 'TOEN'. In de maan delijkse 'historische salon' worden ook andere producten aangeboden die in de sociëteitsgedachte passen. Dit alles levert steeds andere bezoekers op. De oude stu diezaalbalies zijn opgeheven, de archie ven staan wat meer op afstand. Harmen Snel sprak over het nieuwe imago van het pas verhuisde Amsterdamse Stadsarchief. In de nieuwe huisvesting in de transpa rant gemaakte kolos 'De Bazel', met daar in nieuwe producten als een schatkamer, een filmzaal, presentatie van fotoalbums van Amsterdamse wijken en een exposi tie waarin ook originele stukken geraad pleegd en aangeraakt mogen worden, noteerde men na de eerste zeven maan den het astronomische getal van ruim 100.000 bezoekers. Toch blijkt ondanks de vernieuwingen het aantal bezoekers voor onderzoek nauwelijks veranderd. Joyce Pennings schetste ook de uitkomsten van een gebruikers onderzoek bij Het Utrechts Archief. Daarin kwam naar voren dat vir tuele bezoe kers er de voor keur aan geven om op de site van een archief op Google-manier te kunnen zoeken. Voor een beginnende archief bezoeker is het vaak onduide lijk wanneer hij moet zoeken onder het kopje 'Archievenoverzicht' en wanneer onder 'Collectie' of 'Toegangen'. Arjan de Boer zette op een rijtje waarom Het Utrechts Archief daarom koos voor de Google Search Appliance (GSA) en ging in op de voor- en nadelen ervan. Bovendien besteed de hij aandacht aan de mogelijke alter natieven: zoals de Microsoft Search Server en Thematis. Al met al een boeiende presentatie van de nieuwe website van onze gastheer. De presentatie was druk bezocht en enig rondvragen onder de bezoekers leerde dat dit vooral voortkwam uit nieuwsgierig heid naar een betere dienstverlening op digitaal gebied. OD GOVERNANCE Al voor de lezing van Thomas Wijsman begon was er onduidelijkheid over de titel en inhoud. In het program maschema was aangekondigd een pre sentatie onder de naam 'Oosting voorbij: organisatie van toezicht.' De titel bij de in het programmaboekje afgedrukte toelichting van de spreker was 'grip op archiefinformatie'. Dat was pech voor ieder een die wat over Oosting en de orga nisatie van toezicht wilde opsteken. Nu kregen de bezoekers een uitgebreide samenvatting van twee rapporten van de Algemene Rekenkamer voorgeschoteld: Grip op infor matievoorziening. IT-governance bij ministe- ries uit 2006 en Lessen uit ICT-projecten bij de overheid van eind 2007. Jammer, want de rapporten en samenvattingen zijn ook te downloaden op de site van de Algemene Rekenkamer. Aan de hand van de rappor ten vertelde Wijsman hoe belangrijk het is dat ICT structureel hoog op de agen da komt bij de top van de ministeries. Door een slimme inzet van ICT kan de overheid slagvaardiger functioneren en beter presteren. En ICT-projecten hebben meer kans van slagen wanneer er balans is tussen ambitie, beschikbare mensen, mid delen en tijd. De Algemene Rekenkamer beveelt aan om realistisch te zijn in ambi tie, de tijd te nemen en te weten wat je doet. Dat medewerkers vaak niet weten wat ze moeten met hun digitale bestanden die ze tijdens een werkzame periode heb ben opgebouwd, komt nog steeds voor, vertelde Boudien Glashouwer. DIV moet daarom proactief aan de slag om de veel al nog steeds ongestructureerde digitale bestanden van de organisatie te borgen, want ondanks de vele discussies erover blijkt de informatiearchitectuur nog lang niet op orde. Er is een grote lobby nodig om te investeren in het kwaliteitsstel sel van informatie en de auditing ervan, maar vooral ook om dit onderwerp en de inrichting van een digitaal depot preg nant op de managementagenda te krij gen. Auditors en div'ers moeten getraind worden om een goede gesprekspartner te zijn om het archief op orde te krijgen. Een stapje verder in het oplossen van Dikke leerkrachten, dunne boeken archievenblad Lang luisteren op de houten kerkbanken van de Lutherse kerk... Bijpraten en netwerken in de pauze. Het archief in het museumkwartier juli 2008 maar de KVAN verzacht het zitten. Ben ik in beeld? Een Google-zoekmachine voor archieven Grip op informatie Wie de workshops niet wilde bijwonen, kon een bezoek brengen aan de nieuwe publieksruimten van Het Utrechts Archief. Op pad naar een van de plenaire lezingen. Preventief op orde juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9