@llBi digit Group Som point Restauratie Atelier Helmond Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Nieuw Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 9° Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. E-mail: infoó>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl educatie en communicatie Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken Vervolg van pagina 15 Even daarvoor was Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, aan het woord geweest met zijn eerste open bare optreden voor de verzamelde vakwe reld. Hij 'spijkerde' een achttal stellingen op het linnen doek in de Lutherse kerk. Opmerkelijk was bij zijn oproep aan de KVAN om BRAIN onder haar vleugels te nemen. Anders gezegd: Berendse ziet graag de totale belangenbehartiging voor het archiefveld in één brancheorganisatie. De lezing van Berendse met de acht stel lingen en de PowerPoint-presentaties van alle lezingen zijn te vinden op de website van de KVAN: www.kvan.nl/studiedagen- vervolg.php?id=15. Hierna volgen samenvattingen van enige bijdragen uit de drie presentatie- lijnen. Voor wie even geen zin had in een workshop waren er rondleidingen door de nieuwe presentatieruimten van Het Utrechts Archief. Overal was men nog druk bezig om alles klaar te maken voor de opening op 27 juni. Toch kregen we een goede indruk van hoe het gaat wor den. Doordat de oude stenen weer zicht baar zijn gemaakt, worden ook de vroe- gere functies van het gebouwencomplex leesbaar: eerst was het een abdij, later een gerechtsgebouw. We kregen het allemaal te zien: het educatief centrum, de studie zaal, het auditorium, de hypermoderne tijdtafel, het digitaal dossier dat voor elke belangen. Vanaf ongeveer de jaren '90 kregen we te maken met de impuls vanuit de digitalisering, het records continuüm, de contextualisering van informatiebe standen," aldus Looper. Archivarissen waren vaak benoemd als hoofd DIV van D I -facilities Documentair Informatiemanagement utilize your knowledge een of andere organisatie. In dezelfde periode was er ook een geheel andere ont wikkeling te bespeuren, namelijk die van de opkomst van de Regionaal Historische Centra met de daarbij behorende inhou delijke veranderingen. En hoe zouden we onze huidige fase kunnen typeren? Zelf ervaart Looper die als een hele boeiende, verrijkende fase. Romans met archie ven in de hoofdrol (bijvoorbeeld Eco, De naam van de roos of Spalding, The Poetic Museum) zijn bestsellers. "We leven in een tijd, waarin de breuk tussen heden en verleden groter is dan ooit. We zijn het verleden kwijtgeraakt. De archivaris kan die breuk helen, niet door sentimentele nostalgie, maar door reflectieve nostalgie. Gevoelens over het verleden zijn net zo belangrijk als weet hebben van het verleden, merkt Frank Ankersmit in zijn De historische ervaring terecht op." Muziek kan die historische ervaring bewerkstelligen, maar archieven kunnen dat ook. Het kadaster bijvoor beeld is eigenlijk een pure representatie van het landschap. "We zouden de hui dige fase kunnen typeren als die van ver maatschappelijking van archieven. Laten we met elkaar daarin gaan experimen- IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl bezoeker wordt aangelegd. In ieder geval heeft Het Utrechts Archief een schitte rende mogelijkheid opgebouwd om met de modernste middelen de bezoekers in contact te brengen met wat zij als hun eigen historie kunnen ervaren. Het is een bezoek zeker waard. HTB AARHEID Bert Looper begon zijn lezing met een aantal vragen: Wat is onze huidige posi tionering in de archiefgeschiedenis? Wat zijn archieven eigenlijk, wat kunnen we er mee, maar ook: wat mógen we er mee? Langs welke lijnen gaan we ons ontwikke len? Zijn dat gemeenschappelijke lijnen of wordt het juist 'ieder voor zich'? "Zo'n 25 a 30 jaar geleden was ons vakgebied minder kleurrijk, er waren minder con trasten. Het was het vakgebied van een sterk omlijnde groep met nauw omschre ven taken en een sterke prioritering van Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 archievenblad Samenvattingen Prof.dr. Rob van der Vaart spreekt over de historische canon van Nederland. Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 fax:045-5331995 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! juli 2008 tel: 045-5691584 fax:045-5331995 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Martin Berendse licht zijn acht stellingen toe. Vermaatschappelijking Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum

Archievenblad | 2008 | | pagina 8