'In perspectief. GESLAAGD KVAN-SYMPOSIUM IN HET UTREQaRCHIEF arf. eoec Neoe ri_an KVAN SYMPOSIUM 2008 educatie en communicatie educatie en communicatie De directeur van Het Utrechts Archief, Saskia van Dockum, was trots op de schare in het nog net niet gereed gekomen publiekscentrum aan de Hamburgerstraat te verwelkomen. Ze presenteer de het door de dienst zelf gebrouwen Paulusbier, dat elke spreker als proeve in geschenkverpak king kreeg, en verheugde zich op de rondleidin gen om de hightech snufjes in het bezoekerscen trum aan de collega's te laten zien. De voorzitter van de KVAN, Fred van Kan, plaatste in zijn begroetingstoespraak vooral de toekomst van de KVAN en het archiefvak in perspectief. Na een terugblik op de veranderingsprocessen van de laatste jaren naar een publieksgericht bestel, het 'verdwijnen' van DIVA in Erfgoed Nederland, de totstandkoming van de vele RHC's en de veranderingen in de archiefopleidingen, schetste hij dat er nog steeds perspectief is voor archivarissen op het brede terrein van het records continuüm en in de bundeling van krachten in de archief- en erfgoedsector. "Er is nog veel bewe ging in archievenland, maar het perspectief voor de archivaris ziet er goed uit", aldus Van Kan. In de eerste algemene inleiding stond de Canon van Nederland centraal. Prof.dr. Rob van der Vaart verhaalde over het startschot voor de implementatie van de historische canon met behulp van de Canonkaravaan. Het tv-program- ma Klokhuis gaat vijftig afleveringen aan de ver schillende thema's wijden en ook in Kaaskoppen en Nederlanders komt de canon uitgebreid aan bod. Voor de archief- en de erfgoedsector liggen er wat dat betreft enorme kansen, mede omdat op een moderne manier 'archiefmateriaal' in de vijftig lades van de 'schatkist' is verwerkt. De canon blijkt zo'n succes dat er momenteel voor zowat alles opeens een canon verschijnt, zowel provinciaal als plaatselijk, maar ook the matisch. Zo zijn er al canons voor klassieke muziek, het christelijk onderwijs, sport, de canon met een kleine 'c' voor volkskunde en ook klinkt het canon-gebulder van de militaire geschiede nis. Overigens komt ook het ministerie van Waterstaat met een 'water-canon' en er is ook een wereldcanon in voorbereiding. De rijtjes voor zien blijkbaar in een behoefte en gelukkig ver sterken ze het imago van geschiedenis en de erf goedinstellingen, hoewel er ook de bedreiging in kan zitten van versnippering omdat de doelgroep van alle canons nagenoeg dezelfde is. In ieder geval is het gesprek over de canons goed voor het gemeenschappelijk gesprek over en beleven van het verleden. De docenten - vooral die van de basisscholen - weten er al redelijk veel van, maar wachten voor het overgrote deel op wat de uitgevers van de schoolboeken ermee gaan doen. Ze zouden beter de regie in handen moeten nemen om het leerproces vorm te geven en een rol moeten spelen in het pedagogisch denken. Dag twee begon met algemene inlei dingen over twee onderwerpen die ons allemaal raken. De eerste inleiding van Albert Meijer ging in op het algemene mailgedrag en de vastlegging ervan. Hij maakte duidelijk onderscheid tussen de formele en informele berichten en stelde dat door e-mail de scheiding tussen werk en privé vervaagt, hoewel dat de laatste tijd blijkbaar wel weer meevalt. Daarom is de roep om het bewaren van e-mail een ingewikkelde organisatievraag. Hoewel de taal van e-mail vaak informeel is, blijkt de inhoud doorgaans wel degelijk zakelijk. Voor de organisatie is het bewaren van e-mail belangrijk voor de verantwoording en nodig om intelligentie en flexibiliteit van de organisatie te borgen. "Alles bewa ren gaat nu eenmaal niet. We moeten accepteren dat niet alles bewaard wordt." Meijer is voorstander van het managen, ondersteunen en faciliteren van de pro fessionals om bewust het actieve geheu gen van de organisatie te creëren en bij die professionals uiteindelijk de verant woordelijkheid te leggen, hun de sleutel rol te geven voor de bewaarkeuze. Roland Bron van het COT Instituut voor veiligheids- en crisismanagement bena drukte de rol van de informatievoorzie ning bij crises. Vooral moeten we leren uit we voorbereid zijn en de juiste informatie klaar kunnen zetten? Vooral belangrijk is dat informatiekanalen op elkaar aange sloten worden en dat die bij een crisis ook crises en rampen uit het verleden: welke informatie is nodig op welk moment en hoe kunnen we risico's zo inschatten dat werkelijk de juiste informatie op het juiste moment kunnen bieden. Zijn boodschap aan ons was: vecht u naar binnen in het rampenplan! Naast al die lezingen en voordrachten was er natuurlijk koffie, thee, de lunch, de stands van de sponsoren en het diner, met dit keer stoelwisseling tussen de gangen, zodat je niet steeds met dezelfde collega's in gesprek was. Bijzonder aardig was de impressie van Kooman's Poppentheater aan het eind van dag één, aangeboden door Het Utrechts Archief. Terecht werd opgemerkt dat we op ons jargon moeten letten! Een viertal fragmenten is nog te beluisteren op de website van de KVAN onder de knop 'Studiedagen'. Voor de finale afsluiting zorgde Aleid Wolfsen, burgemeester van Utrecht, die het duidelijk ook moeilijk vond zijn e-mailchaos te archiveren. Hij wees op het belang van een goede digitalisering van archieven, want "als het niet goed werkt, stagneert het bestuur". Lees verder op pagina 17 3 en 4 juni in Utrecht De ontvangst van de deelnemers. In perspectief... Door Chaja Beck, Hans Berende, ]ac. Biemans, Dick Deuzeman, Tamara Tesselaar-Groot en Roelof Braad Vanuit het hele land waren meer dan 220 archivaris sen twee dagen bijeen om in de Utrechtse binnen stad collega's te ontmoeten, te netwerken en kennis bij te spijkeren. Op zoek naar perspectieven? Daar ging het op 3 en 4 juni allemaal om. De symposium commissie onder aanvoering van Klaartje Pompe stelde drie thema's centraal in de inleidingen en presentatielijnen: de zichtbaarheid van archieven voor de buitenwereld, good governance (de controle over digitale informatie en e-overheid) en bestel en professionaliteit (het vak van archivaris). Canon-gebulder Het Utrechts Archief bood op 3 en 4 juni onderdak aan het KVAN symposium 2008 'In perspectief (foto's Het Utrechts Archief/Berry Geerlings). CC-tje naar je baas Klaartje Pompe, voorzitter van de symposiumcommissie. Saskia van Dockum van Het Utrechts Archief overhandigt het eigengebrouwen Paulusbier aan Rob van der Vaart. Op de achtergrond Roelof Braad, hoofdredacteur van het Archievenblad. Jargon archievenblad juli 2008 juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 7