U I OOOdtOdOdOOO Den Haag stad vol geschiedenis Sonttol-registers in databank Oss krijgt machtiging substitutie Toto's uit Tfet (geheim register van ontsfagen gevangenen nieuws uit het veld Dockum. De sponsorovereenkomst maakt het mogelijk om het Utrechtse verleden dichtbij de mensen te bren gen, of beter gezegd: de mensen dichter bij het verleden. Rabobank Utrecht e.o. maakt de Utrechtse geschiedenis toegankelijk Op 5 juni hebben Rabobank Utrecht e.o. en Het Utrechts Archief samen geschiedenis geschreven. De Rabobank betaalt voortaan voor indi viduele bezoekers het entreeticket voor de nieuwe publiekspresentatie van Het Utrechts Archief. Met de nieuwe mul timediale presentatie over 2000 jaar stad en provincie krijgt Utrecht er een museale dimensie bij. "Onze nieuwe permanente opstelling biedt een com binatie van unieke archiefschatten en de modernste technieken waarin we bezoekers veel willen laten zien en horen, en vooral ook zelf willen laten doen. Door middel van interactieve snufjes kan jong en oud hier aan de slag, en op zoek gaan naar het eigen verleden", aldus directeur Saskia van Rijksuniversiteit Groningen en Tresoar zijn druk bezig om een unieke bron voor de maritieme en economische geschiedenis op internet te plaat sen: een elektronische databank met alle gegevens van de Sonttol-registers (STR). De STR behoren tot de bekendste en belangrijkste bronnen voor de eco nomische en maritieme geschiedenis van Nederland en de rest van Europa. De registers vormen de administratieve neerslag van de tol die de koning van Denemarken hief over de scheepvaart door de Sont, de zeestraat tussen Zweden en Denemarken die de Noordzee en Oostzee met elkaar verbindt. Ze zijn (met enige hiaten) bewaard gebleven voor de periode 1497-1857 en bevatten gegevens over 1,7 miljoen doorvaarten. Van elke doorvaart noteerden de amb tenaren van de Tolkamer in Helsingor de naam van de schipper, zijn woon plaats, de haven van vertrek, de samen stelling van de lading en vanaf de jaren 1660 ook de bestemming van het schip. De helft van schippers die door de Sont voeren kwam uit Nederland. In de achttiende eeuw waren onder de Nederlanders Friezen in de meer derheid. De originele Sonttolregisters - meer dan 700 dikke, handgeschre ven delen - worden bewaard door het Rijksarchief in Kopenhagen. Dankzij de database die nu wordt gemaakt worden zij voor iedereen gemakkelijk toegan kelijk en kunnen zij eindelijk in hun volle omvang worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. Het pro ject zal in 2011 zijn voltooid. Oss heeft als eerste gemeente in Nederland een machtiging ontvangen voor de substitutie (vervanging) van te bewaren archiefstukken. Deze archief stukken, die volgens de wet permanent bewaard moet worden (onder andere bouwvergunningen, sloopvergunnin gen, etcetera), mogen nu vervangen worden door een digitaal exemplaar. Deze documenten worden bij bin nenkomst gescand en daarna volledig digitaal behandeld. Deze machtiging is afgegeven door de provinciaal archiefin specteur, namens Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Gemeente Oss had in januari 2007 al een positief advies gekregen van de archivaris van het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) om 'op termijn vernietigbare archiefbescheiden' te vervangen door een digitale versie. Vanaf dat moment is de gemeente steeds meer processen gaan digitaliseren. Echter, de procedure om 'permanent te bewaren archiefbe scheiden' te vervangen door een digitale versie is veel zwaarder. Daarvoor moest de gemeente Oss ook voldoen aan de 'Beleidsregel vervanging archiefbeschei den provincie Noord-Brabant'. Om daaraan te kunnen voldoen, moeten de processen aan strenge eisen ten aanzien van digitale verwerking en opslag vol doen en is het Handboek Digitalisering opgesteld. Bovendien moest de gemeen te beschikken over de juiste scanners en een Document Management System (DMS, Hummingbird). Op 1 juni overleed op bijna 85-jarige leeftijd Huub van Bavel O. Praem., monnik en priester verbonden aan de norbertijner abdij van Berne te Heeswijk- Dinther. Hij was archivaris van de abdij sinds 1962 en lid van de Historische Commissie van de Orde van Prémontré en lid van de Werkgroep Norbertijner Geschiedenis in de Nederlanden. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Het 'Geheim register van ontsla gen gevangenen' was ooit bedoeld om bepaalde categorieën in vrijheid gestelde gevangenen door justitie en politie beter in de gaten te kunnen houden. In dit regis ter uit de periode 1882-1896 zitten fraaie portretten, zogeheten cartes-visites, van ex-gedetineerden uit de Leeuwarder straf gevangenis. Deze portretten zijn gescand en toegevoegd aan het Fries Fotoarchief, de fotodatabase van Tresoar. In de index bij het Geheim register worden gegevens als naam, geboortejaar, geboorte plaats en signalement van de betrokkene genoemd, maar ook karaktereigenschap pen van de persoon en hoe hij of zij zich ten tijde van gevangenschap heeft gedra gen. Deze en andere informatie is bij de bijbehorende foto op te roepen door te klikken op een koppeling naar een PDF- bestand. Met deze bijzondere collectie portret ten en een aantal andere toevoegingen bevat het Fries Fotoarchief inmiddels meer dan 51.000 afbeeldingen. Ook nieuw is een serie foto's afkomstig uit het familiealbum van de heer Van Kampen, betrekking hebbende op de periode 1900- 1945. Zijn vader, Hendrik van Kampen, was eigenaar van fotozaak VAKA in de Leeuwarder Sint-Jacobstraat. Tevens zijn foto's toegevoegd van diverse Friese plaatsen, afkomstig uit het voormalige fotoarchief van de Provincie Fryslan, en materiaal dat afkomstig is uit diverse par ticuliere collecties en betrekking heeft op onder meer Sneek, Workum, Warten en Wolvega en de gemeente Gaasterland. Ten slotte is ook nog een selectie van fotomateriaal afkomstig uit het archief van de Lijempf, de NV Leeuwarder IJs- en Melkproductenfabrieken, toegevoegd. De inventaris van dit archief is onlangs beschikbaar gekomen op de website van Tresoar. De uitbreiding van de beeldbank gaat in de toekomst door. Ook de bezoeker kan hieraan een actieve bijdrage leveren. Op de reeds geplaatste afbeeldingen kunt u zinvol en aanvullend commen taar geven. Zo zijn aan de hand van de meer dan tweeduizend opmerkingen die Tresoar de afgelopen jaren heeft mogen ontvangen, reeds vele honderden bestaande beschrijvingen verbeterd en/ of aangevuld. Eveneens is het mogelijk scans van foto's, dia's, ansichtkaarten en dergelijke te sturen met de daarbij beho rende beschrijvingen. De beeldbank is te raadplegen via de web site van Tresoar door in het menu naar de optie Beeld en geluid en vervolgens Fries Fotoarchief te gaan, of rechtstreeks via www.friesfotoarchief.nl. De foto's van de ontslagen gedetineerden zijn te vin den door te zoeken op collectie: Geheim Register Ontslagen Gevangenen. In 2008 beleeft de Haagse Fotografieprijs het eerste lustrum. Alweer voor de vijfde keer kan voor de Haagse Fotografieprijs worden ingezonden. De prijs wordt uitgereikt in maart 2009. Het Haags Gemeentearchief, dat de Haagse Fotografieprijs in opdracht van het colle ge van B&W organiseert, bestaat in 2009 maar liefst 125 jaar. Dubbel feest dus! Het thema voor de Haagse Fotografieprijs 2008 is daarom: 'Den Haag stad vol geschie denis'. Het Vredespaleis, de Ridderzaal, Het Binnenhof en het Voorhout: Den Haag is net één groot openluchtmuseum. Geschiedenis van de plek, geschiede nis van het gebouw, geschiedenis van de mensen die er woonden of wonen. Achter elke plek schuilt een verhaal. Aan de deel nemers van de Haagse Fotografieprijs 2008 de opgave om dit verhaal in een mooie foto te vatten. Iedereen, amateur of professional, kan meedoen aan deze foto grafieprijs. De eerste prijs, met een waarde van 1000 euro, wordt toegekend aan een individuele foto. Voor de tweede en derde prijs is een bedrag beschikbaar van res pectievelijk 300 en 200 euro. De uiterste inleverdatum is 9 januari 2009. Meer info over de voorwaarden op www.gemeente- archief.denhaag.nl NIEUWS Het glas wordt geheven op de sponsorovereenkomst tussen Rabobank Utrecht e.o. en Het Utrechts Archief.Van links naar rechts:A.Wolfsen (voorzitter van het bestuur van Het Utrechts Archief), L. van den Nouwland (directeur Rabobank), H. Renkema (Rabobank) en S. van Dockum (directeur Het Utrechts Archief). archievenblad juli 2008 het veld Portretfoto van Constantijn Julius Frederik Has (coll.Tresoar). N°. 5. IIAA, Conqfnniyn Jallu* Frederik, oud 38 janr, reiziger en zaakwaarnemerweduwnaar, Protestant, geboren te Utrecht, laatst wonende te Haarlem, lang 1.73 meterhaar donkerbruin wenkbr. bruin voorhoofd hoog oogen grijs neus met breede vleugels mond klein kin beJekt baanl bruin nangezigt ovaalkleur bleekmet een kliergezwel aan den bals "Werd bij arrest van het geregtshof te Amsterdam in hooger beroep dd. 24 Dcc. 1878 wegens opligting veroordeeld tot IS iiiimiiiien celstraf; en laatstelijk bij arrest van bet- zelfde Hof mede in booger beroep dd. 15 Mei 1881 wegens soort gelijk misdrijf tot 10 maanden celstrof. Hij wordt den 22 Junije. k. uit de cellulaire gevangenis to Utrrcht ontslagen en schijnt voornemens tc Utrecht te blijven. Zijne kleine uiigaanskas zal hem bij zijn ontslag worden ter hand gesteld. Zijn gedrag in de gevangenis wn3 vrij goed ditmaal minder pretentieus dan de vorige keer. Hij is een avonturieren falsaris hivigmopflig nnop-egt. lichtzinnig en tevpns wrevplig vnn humeur. Hij was meestal ziekelijk en met papierplakken werkzaam. Hij kan zeer goed schrijven. Opmerkingen over Constantijn Julius Frederik Has in het Geheim Register (coll.Tresoar). juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3