Het Archievenblad charter tot chip 36 52 li IL Duurzame Digitale Depots. LI De archiefervaring IA Nieuws uit het veld i m colofon noot van de redactie [52 Een ware tour de force". Vaste rubrieken L27 Column |46 Literatuur 15£ Agenda Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege september 2008. INHOUDSPGAVE Een proeve van nieuwe toetsingseisen Digitalisering en informatisering: Dick Bunskoeke en Chido Houbraken 110 Regionaal Historische Centra in Nederland - een succes? Management: Jac. Biemans en Roelof Braad [14 In perspectief- Geslaagd KVAN-symposium in Het Utrechts Archief Educatie en communicatie: Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Dick Deuzeman,Tamara Tesselaar-Groot en Roelof Braad 122 Prepaid familieonderzoek. Digitale studiezaal Centraal Bureau voor Genealogie van start Digitalisering en informatisering: Rob van Drie |24 Op maat naar Gewaardeerd verleden. Masterscripties Archiefwetenschap 2007 Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan 128 De archivaris als sociaal werker. Hoever gaan we om een archief toegankelijk te maken? Management: Ivo Zandhuis |3° E-depot Rotterdam 5: hoe hard kun je lopen? Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork 132 Noten in het archief. 125 jaar muzikaliteit gevat in een inventaris Archieven en collecties: Marlou Opveld en Peter Aussems 136 Archivaris in een wereld van markt en strijd Management: René Spork [40 Klassieke teksten voor iedere archivaris Archieven en collecties: Eric Ketelaar In gesprek met Corrie-Christine van der Woude Burgerlijke Stand: Patricia Böschen 144 KVAN Nieuws Duurzame Digitale Depots. Een proeve van nieuwe toetsingseisen Door Dick Bunskoeke en Chido Houbraken ED3 staat voor Eisen Duurzaam Digitaal Depot. Het is een eerste poging om de beheersomgeving van blijvend te bewaren digitale informatie toetsbaar te maken. Archivaris in een wereld van markt en strijd "Als je archief niet op orde is, functioneert de organisatie niet." Mr. Aleid Wolfsen, burgemeester van Utrecht, tijdens zijn afsluitingswoordje op het KVAN-symposium op 4 juni 2008. Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van AdrianusVI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond: detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto Patrick Timmermans). Door René Spork Een berg aan archiefschatten, een groot publiek en nauwelijks inkomsten. Een schets van de rol van de archivaris in een wereld van markt en strijd. In perspectief- Geslaagd KVAN-symposium in Het Utrechts Archief Door Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Dick Deuzeman, Tamara Tesselaar-Groot en Roelof Braad Vanuit het hele land waren meer dan 220 archiva rissen twee dagen in Utrecht bijeen om collega's te ontmoeten, te netwerken en kennis bij te spijkeren. Op zoek naar perspectieven? "Een ware tour de force". In gesprek met Corrie-Christine van der Woude Door Patricia Böschen In onze serie over de mens achter de archivaris dit keer een gesprek met Corrie-Christine van der Woude. Onlangs heeft zij Gelderland en Nijmegen voor Rotterdam verruild. Orde op zaken Gezellig zo'n symposium. Even twee dagen bijtanken. Bijtanken op het vakgebied en bijpraten met collega's over de laatste ontwikkelingen. Maar ook over het persoonlijk welzijn. Wat mij betreft zijn zulke dagen een zegen. Met de redactie waren we bijna voltal lig aanwezig, zoals u ook uit het verslag van het KVAN-sym posium kunt afleiden. Vele thema's zijn de revue gepasseerd onder het verza melbegrip 'In perspectief...'. Op alle fronten merk je wel dat het vak in beweging is. De problematiek van de digi talisering, maar ook die van andere vernieuwingen, houdt velen van ons al geruime tijd van de straat. Het is dan goed om op een symposium als dit - voor mij toch min of meer studiedagen - orde op zaken te stellen, reflectie te hebben en de gedachten te ordenen. Goed idee dus om er punten voor te geven straks bij de cer tificering! Alle bijdragen ana lyserend krijg ik steeds meer de overtuiging dat we in de goede richting gaan en dat we voor het papieren archief, de dienstverlening en het digitale archief binnenkort inderdaad de zaken wel op orde hebben, mits de geldkraan niet meteen wordt dichtgedraaid als men ziet dat het ongelooflijk veel geld gaat kosten. Er gloort wat aan de horizon, mag je wel stellen... Maar ja, aan het werk, want we zijn er nog lang niet. De einder is wel in zicht, maar er moeten nog een aantal hob bels genomen worden. Komt er ooit een perfecte situatie voor het archiefveld of de erf goedsector? Landje Utopia zal wel nooit worden bereikt, want is het ook niet uw ervaring dat gaande naar de horizon deze altijd verschuift en even ver weg blijkt? Voor degenen die nog op vakantie gaan: laat de stress even varen, een goede vakan tie gewenst en kom uitgerust, met nieuwe energie en veilig weer terug. Roelof Braad archievenblad juli 2008 juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2