"Een ware tour de force" In gesprek met Corrie-Christin an der Woude varissen hebben collectief - ik dus ook - alle modules van Kennis Nabij en de cur sus NEN-ISO 15489 gevolgd en gehaald. Wij hebben zeven collega's opgeleid tot medewerker behoud en ondersteuning (SOD1 en 2 en WA). Daarnaast heb ben twee collega's hun archiefopleiding aan de Universiteit van Amsterdam afgerond. Wij hebben toppers onder de kwaliteitsmedewerkers van de directie in huis gehaald. Het team is in een schwung geraakt. Dat had ik zeven jaar geleden niet durven dromen. Ik ben ook trots op de prestaties die door ons met heel hard werken zijn neergezet. Zo ligt er nu een subsidieaanvraag bij SenterNovem: 'Vind wat je zoekt! Virtuele onderzoeksondersteuning voor onze part ner in knowledge'. Het is ons concept om 'de historische grazer' in onze digitale wereld te helpen. Ooit presenteerde ik de contouren op een KVAN-studiedag, maar dat het tot dit zou leiden in de uitvoering had ik niet kunnen bedenken." Tot nu toe is jouw naam verbonden met het Regionaal Archief Nijmegen. Wat maakte toen dat je juist in die stad solliciteerde? "Na ruim acht jaar in Ede als gemeente archivaris gewerkt te hebben, waarvan de laatste drie als hoofd cultuur, was het op mijn 37ste tijd voor een overstap. Ik wilde terugkeren naar de archiefwereld. Daar lag meer mijn passie dan in budget- contractbesprekingen. Hoewel ik het met plezier deed en daar ook enorm veel van heb geleerd, leek mij het niet aantrek kelijk om met dat werk 65 te worden. Overigens val ik nog steeds geregeld terug op de toen opgebouwde kennis en vaar digheden. Een nieuwe baan moest wel te combineren zijn met de zorg voor mijn zoontje (toen 4 jaar). Gelderland was ik als Gelderse zeker nog niet moe en Nijmegen was buitengewoon aantrekkelijk. Ik heb er ook gestudeerd, al was het slechts een jaar nadat ik mijn studie geschiedenis in Gent had afgerond. Mijn partner is overi gens wel een echt oud-Nijmeegs student en samen hebben wij binding met deze stad en haar inwoners. Maar het leukste aan Nijmegen was toch dat het archief net naar een bui tengewoon mooie locatie in de binnen stad was verhuisd en ik daar in mijn gesprekken betrok ken en leuke colle ga's ontmoette, die zich op een goede manier verder wil den ontwikkelen. Ik had er zin in om die tocht met hen te maken." Welk stempel heb jij gedrukt op de organi satie die je verlaat? Wat heb je bereikt en waar ben je trots op? "Eigenlijk moet je dat aan anderen vragen. Overigens is die stempel ook sterk bepaald door visies van de opeenvolgende gemeentese cretarissen en directeuren van de directie Inwoners. Het Regionaal Archief Nijmegen is immers een afdeling in deze directie en je draait volop mee in dat management team en dus ook in de organisatieontwik kelingtrajecten (OO-trajecten) die ingezet worden. Het belangrijkste OO-traject in mijn periode had tot doel dat de beheer sing en de kwaliteitszorg van de directie op orde zou komen. Dit is gebeurd op basis van jaarlijkse kwaliteitsmetingen en een audit volgens de INK-methode. Waar ik trots op ben, is dat wij eigenlijk iedere keer tot de koplo pers in de directie behoorden en in die periode onszelf daardoor behoor lijk hebben kun nen versterken. Die versterking vond overigens niet alleen mana gerial plaats, maar ook op inhoud. Alle zittende archi- burgerlijke stand 52 burgerlijke stand En verder? "Voor de cultuurhistorische zijde denk ik vooral aan de driedelige stads geschiedenis, de tijdschriftenreeks De 20 dagen van Nijmegen, onze bijdrage aan de tentoonstellingen in Museum Het Valkhof, en dan vooral de tentoonstel ling over de Gebroeders van Limburg. Het leukst waren onze jaarlijkse archievenda gen; die heb ik echt ervaren als een prach tig stuk teambuilding. Stimulerend was het dat ieder jaar de bezoekersaantallen op deze dag toenamen. Vorig jaar meer dan duizend! Ik vraag mij nog steeds af waar wij die mensen in ons gebouw heb ben gelaten. Onder meer in ons depot, waar vijf jaar geleden alle vaste stellin gen door zeventien km1 verrijdbare ver vangen zijn, zonder dat archief uit huis verplaatst hoefde te worden of de deuren voor de klant dicht gingen. Een ware tour de force! Ook naar de toekomst zijn mooie stappen gezet. Nijmegen koos een paar jaar gele den bewust voor het concept van digi taal dienstverlenen en daarom volledig digitaal werken en verantwoord digitaal archiveren. Wij hebben gemeente ervan kunnen overtuigen dat je dit per proces moet doen. De inspecteurs hebben ver volgens kaders gesteld en certificeren zowel na het aanbestedingsproces als na het inrichtingsproces. De archivarissen bij inventarisatie adviseren - tegen beta ling - tijdens de processen. Voor de cer tificering worden tools ontwikkeld, zodat de kwaliteit geborgd wordt. Daarnaast zijn de afgelopen jaren bij vrijwel alle inspectiepunten (26) integrale inspecties gehouden. Dit loopt steeds beter. Zo goed, dat wij bij de presentatie van de integrale inspectie voor de gemeente Nijmegen in het directieteam van een kersverse direc teur het volgende compliment kregen: "Dit is een vlijmscherpe analyse, con clusies die volgens mij kloppen en met goede aanwijzingen voor fundamentele verbetering van de kwaliteit." Dan glim je toch even." Stel dat je zou zijn gebleven, wat zou je dan verder hebben uitgebouwd? "De komende paar jaar zal naar ver wachting in het teken staan van het implementeren en doorontwikkelen van wat wij in de steigers hebben staan: digitale dienstverle ning, certificering digitale archivering, inrichting e-depot Nijmegen en RAN, intensief bijdra gen aan de marke- tingkeuze van ons stadsbestuur voor 'Nijmegen oudste stad van Nederland' onder de leus: 'Altijd Nijmegen'. Dit alles zal leiden tot nog intensie vere samenwerking met partners. Bij die partners denk ik op dit moment dan vooral aan onze collega's in de i-kolom (de informatievoorzieningskolom) van Nijmegen en aan het Gelders Archief, dat zich ontwikkelt tot een Gelders brede erfgoedinstelling. Maar ook andere partners zijn belangrijk, zoals museum Het Valkhof en de andere lokale en regio nale musea, het Katholiek Documentatie Centrum, de Radboud Universiteit en haar bibliotheek, de gemeentelijke afde ling Monumentenzorg en Archeologie, de openbare bibliotheek, Nijmegen Blijft in Beeld en vele andere mooie initiatieven. Wat echter in Nijmegen langzamerhand echt aangepakt moet worden, dat zijn de achterstanden in de ontsluiting van de oude archieven. Wij zijn juist bezig om in kaart te brengen, hoe omvangrijk deze klus is, hoe dit te prioriteren." Waarom solliciteerde je op de baan in Rotterdam? "Tja, een fundamentele overweging nu ik halverwege mijn arbeidsleven sta. Ik ben nu 44 jaar. Op 1 juni was ik 15 jaar gemeentearchivaris in Gelderland. Op 15 oktober zou ik zeven jaar in Nijmegen werken. En dan piept dus de vraag op: wil ik dat nog de komende circa 22 jaar in Gelderland doen? Dit perspectief sprak mij het afgelopen jaar steeds minder aan. Je gaat dan ook weer nadenken of je misschien toch naar een meer algemene managementfunctie bij de overheid wil of dat de passie toch echt nog bij ons vak en in onze werelden ligt. Die passie ligt voor mij nog heel duidelijk in de erfgoed wereld en dan vooral het archiefwezen, de geschiedenis en in de wereld van de informatievoorziening. Door de huidige bezuinigingsdruk in Nijmegen ziet het er bovendien naar uit, dat de recente ont wikkelingen in een trager tempo gereali seerd zullen worden en dan lijkt dit een goed moment om over te gaan naar iets nieuws. Rotterdam is dan een prachtkans: een veel grotere archiefdienst. Nijmegen is een goede nationale medespeler, Rotterdam kan zich zelfs internationaal meten. Waar Nijmegen circa 30 fte en ruim 35 mede werkers in de primaire processen aan het werk heeft, heeft Rotterdam er ongeveer drie keer zo veel. Voor circa tachtig mede werkers, in zes afdelingen geclusterd, zochten ze een overkoepelend hoofd Collecties en Publiek in het bezit van een 53 Corrie-Christine van derWoude biedt bloemen aan bij gelegenheid van het afscheid van een medewerkster van het Regionaal Archief Nijmegen (foto's Regionaal Archief Nijmegen). In Burgerlijke Stand, de serie over de mens achter de archivaris, dit keer een gesprek met Corrie-Christien van der Woude. Na vijftien jaar archivaris te zijn geweest in Gelderland, waarvan de laatse zeven jaar bij het Regionaal Archief Nijmegen, is zij met ingang van juli in Rotterdam gaan werken. Patricia Böschen sprak met haar tijdens haar laatste dagen in Nijmegen. Door Patricia Böschen Foto gemaakt tijdens een rondleiding van burgemeester Thom de Graaf in het Nijmeegs archief. archievenblad juli 2008 Overdracht van het op een na oudste archief van Nijmegen, het archief van het Maria Magdalena klooster, dat ondergebracht was bij de abdij van Berne te Heeswijk. Ondertekenaars zijn rechts Piet Al, oud-abt van dit kloos ter, en links Peter Lucassen, wethouder van Nijmegen. Burgerlijke stand Naam: Corrie-Christine van der Woude Geboren: 3 december 1963 Burgerlijke staat: gehuwd Studie: geschiedenis en archivistiek A Werk: - Rijksarchief Zuid-Holland - Rijksarchief Overijssel - (Koninklijke) Vereniging van Archivarissen in Nederland - Gemeente Ede, afdeling Cultuur, Kunsten en gemeentearchief - Gemeentearchief Nijmegen - Gemeentearchief Rotterdam juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 26