BINNEN BINNEN - Elflfl T E N L A N D S E EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Nog tot en met donderdag 31 juli is in het Regionaal Archief Leiden op de Boisotkade de mini-expositie 'Kostelijke stukken, een keuze uit bijzondere menu kaarten in het RAL' te zien. Archieven verbergen vaak bijzondere schatten. Met name in particuliere archieven wor den geregeld 'kostelijke stukken' terug gevonden. Het blijkt dat menukaarten een vrij onderbelicht archiefbestanddeel zijn, naast charters, ingekleurde kaarten en fraai uitgewerkte stambomen, die in met name particuliere archieven kunnen worden aangetroffen. Feestmaaltijden ter gelegenheid van een jubileum, huwelijk, promotie, afscheid of andere belangrijke gebeurtenis waren vaak culinaire hoog tepunten. Dat zowel de jubilaris als de gast de menukaart als neerslag van deze momenten belangrijk genoeg vond om te bewaren, bewijst de aanwezigheid van de vele menukaarten in archieven van particulieren. Een bijzondere menukaart is die in de vorm van een spaarbankboekje van De Leidsche Spaarbank, opgesteld vol gens de indeling van een reglement. In artikel 1 van het 'Reglement van de feest maaltijd' staat dat het doel van de maal tijd de feestelijke herdenking van het 80- jarig bestaan van de Leidsche Spaarbank is. En in artikel 3 staat: "Deelnemers hebben de bevoegdheid zich te onthou den van datgene wat hun niet smaakt." De menukaarten van de Leidsche Coöperatieve Keuken zijn niet uitbun dig, maar de gerechten zijn gemaakt van eerste kwaliteit grondstoffen en bepaald niet goedkoop. Menukaarten van Leidse studentenverenigingen zijn alleen al om de benaming van de gerechten om van te 'smullen'. Breda's Museum participeert met drie exposities in het Graphic Design Festival Breda. Dit eerste festival wordt georgani seerd rondom de opening van De Beyerd Graphic Design Museum. De tentoon stelling 'Stad op schrift' is een feest van letters en verhalen. In de collectie van Breda's Museum wemelt het van docu menten en voorwerpen die zijn voor zien van opschriften. Heel interessant is te ontdekken hoe opschriften zich in de openbare ruimte van de stad hebben ontwikkeld. Maar ook de opschriftdra gers zelf heb ben histori sche zeggingskracht. Projecties van deels nog nooit vertoonde straatbeelden creë ren aansluitend de sfeer van de stad in vroeger tijden. De expositie 'Golden Age' bevat de beroemde hoogtepunten van 100 jaar Nederlands grafisch ontwerp uit de twintigste eeuw met een hoofdac cent op affichekunst. Grafisch ontwerp uit Nederland staat internationaal hoog aangeschreven. Het is het product van veel uitzonderlijke talenten die volop steun ondervonden van hun verlichte opdrachtgevers en een betrokken publiek. Aanvullend presenteert het museum onder de titel 'Extra' grafisch ontwerp op klein formaat uit de eigen collectie. Het betreft werk van lokale Bredase druk kers en ontwerpers en werk voor Bredase opdrachtgevers in een beknopt overzicht van de zeventiende eeuw tot heden. Locatie: Breda's Museum Info: www.breda-museum.nl .ursussen In juli en augustus heeft Ingressus een zomerstop voor zijn cursussen. In het najaar, startend vanaf 1 september, is er weer een nieuw en gevarieerd aanbod van cursussen en workshops. Hieronder enkele voorbeelden: MARC21 is een standaard die gebruikt wordt als uitwisselingsformaat. Engeland en Duitsland zijn in de afgelo pen jaren overgestapt naar dit formaat, waarmee het de belangrijkste uitwisse lingsstandaard ter wereld is geworden, Softwarepakketten in Nederland gebrui ken het formaat op de achtergrond. Iedereen die zich met bibliografische beheersing bezighoudt, zal er de komen de jaren mee te maken krijgen. Tijdens deze cursusdag worden de beginselen van de MARC-formaten uitgelegd en krij gen de cursisten praktische oefeningen aangereikt. Kennis van ISBD strekt tot aanbeveling. Adlib is een softwarepakket dat veel gebruikt wordt in bibliotheken, musea en archieven. Het pakket is gebaseerd op internationale standaarden, maar stelt de gebruiker tegelijk in staat de standaard applicatie aan te passen naar eigen wen sen en eisen. Tijdens de cursusdag stelt Ingressus cursisten in de gelegenheid om na te denken over de inrichting van de standaardapplicatie, aan de hand van de centrale registratiemodule en de thesau rus, en met behulp van een aantal cases. Tijdens de terugkomdag bestaat zelfs de mogelijkheid om de eigen praktijksituatie als voorbeeld aan te dragen. Bij cursussen in het cursuslokaal van Ingressus worden hiervoor Adlib X-Plus (musea, archief en bibliotheek) en Adlib Designer gebruikt. Op dinsdag 2 september start bij het Nationaal Archief de éénjarige cur sus behoudsmedewerker musea, archie ven en bibliotheken. Na drie jaar heeft Instituut Collectie Nederland (ICN) het stokje overgedragen aan het Nationaal Archief. Ruim 45 cursisten hebben in de laatste drie jaar een certificaat behaald. Het Nationaal Archief zal gebruik blijven maken van de specifieke kennis van het ICN, de Koninklijke Bibliotheek en het Rijksmuseum om de kwaliteit van de cur sus hoog te houden. Ook spelen onge veer twintig erfgoeddeskundigen van verschillende instellingen een rol in deze cursus. De brochure waarin alle infor matie over de cursus is opgenomen is te downloaden op www.nationaalarchief. nl/images/3_15111.pdf, het inschrijffor mulier op www.nationaalarchief.nl/ima- ges/3_15112.doc. Erfgoed Nederland biedt de cursus 'Basiskennis ICT voor archivarissen' aan. Deze driedaagse cursus wordt gegeven door GO opleidingen. Na afloop van de cursus bent u een gedegen ICT-gespreks- partner voor de eigen organisatie en voor leveranciers van ICT-diensten. Voor uit gebreide informatie over de cursus ver wijzen wij u graag naar: www.erfgoednederland.nl/erfgoedsector/ archieven/cursussen/basiskennis-ict. Overigens is het ook mogelijk om deze cursus zelf in huis te organiseren, al dan niet in samenwerking met collega-instel lingen. Bijeenkomsten Studiemiddag van de Werkgroep Stedengeschiedenis in samenwerking met de Faculteit Letteren van Universiteit Utrecht. Dagvoorzitter: prof.dr. Pim Kooij. Lezingen: Drs. Wouter Beekers (Vrije Universiteit Amsterdam), 'Woningcor poraties en Drs.Wouter het belang Beekers van de volks huisvesting'; Drs. Cor Smit (zelfstandig historisch on derzoeker), 'Woningbouw- Drs. Cor Smit verenigingen en de nieu we stedelijke arbeiders klasse'; Prof.dr. Vladimir Stissi (Universiteit van Amsterdam), 'Wie bouwde? De Amsterdamse vooroor logse sociale woningbouw achter de imagebuilding'. De studiedag is gratis toe gankelijk. Symposium georganiseerd door het KNHG en Historisch Platform op maan dag 13 oktober 2008, tijdens de Week van de Geschiedenis. De relatie tussen histo rici en archiefinstellingen is die van klant en leverancier. Hoewel ze elkaar vaak ontmoeten, vormen ze sterk gescheiden werelden. Veel historici beseffen daardoor niet dat achter de balies van de studie zalen allerhande ontwikkelingen plaats vinden die van grote invloed zijn op het toekomstig onderzoek. Het KNHG en het Historisch Platform organiseren daarom een ontmoeting, waarbij historici zich op de hoogte kunnen stellen van de nieuwe ontwikkelingen en omgekeerd archivaris sen kunnen horen hoe ze de beroepshis torici beter van dienst kunnen zijn. Het programma is nog niet volledig bekend. In elk geval zijn vanuit het archiefveld aanwezig: - Prof.dr. Charles Jeurgens, hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit Leiden, voorzitter van de commissie-Jeurgens en directeur van het Stadsarchief Dordrecht - Dr. Fred van Kan, voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archivaris sen in Nederland en algemeen direc teur van het Gelders Archief - Mr. Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief. De toegang is gratis, graag vooraf aan melden. De VTHA, de beroepsorganisatie voor beheerders van beelddocumenten, bestaat dit jaar vijftig jaar. Naar aanleiding daar van organiseert ze, in samenwerking met het Meertens Instituut en de Werkgroep Visuele Cultuur, dit symposium. Bijna altijd wordt het beeld gebruikt ter illustra tie van het gedrukte woord en niet als uit gangspunt. Maar wat vertelt het beeld zelf? Bovendien wordt lang niet altijd zorgvul dig met het beeld omgegaan. Misleiding en bedrog door middel van beelden zijn van alle tijden. Niet alleen als bewuste mani pulatie om een beschouwer in een bepaal de richting te sturen, maar ook onbe wust worden beelden onjuist gebruikt en hergebruikt. Ze worden uit hun verband gerukt, in een andere context gezet of ze dienen juist een tegenge steld doel dan het oorspronke lijke. Op welke manier kun je een beschouwer in een bepaalde richting sturen en met welk doel? In ons digitale tijdperk is beeldmanipu latie gemakke lijk te realiseren. Hoe weet een beheerder of hij met een gemanipuleerd beeld te maken heeft? Wat zijn de valkuilen nu en in de toekomst voor een beheerder bij de acqui sitie van digitaal beeldmateriaal? Sprekers zijn Ad van Liempt (eindredacteur Andere Tijden), dr. Nico Boerma (Meertens Instituut), drs. Lina van der Wolde (Atlas van Stolk) en Wilco Willemse (beeldredac teur AD). Dagvoorzitter is prof. dr. Gerard Rooijakkers (UvA en Meertens Instituut). Locatie: Rotterdam, Burgerzaal stadhuis Info: hetbeeldalsbron@groningerarchieven.nl 50 51 f! GENJLA t/m 31 juli Kostelijke stukken in Leiden Locatie: Leiden, Regionaal Archief Leiden Info: www.leidenarchief.nl t/m 31 augustus Stad op schrift Vanaf 1 september Cursussen Ingressus MARC21 voor beginners Efficiënt werken met Adlib Info: Peter Schouten (cursusleider), (010) 206 02 60. Vanaf 2 september Cursus behoudsmedewerker I 25 en 26 november, 16 december Cursus Basiskennis ICT voor archivarissen Locatie: Den Haag, GO opleidingen Info: www.erfgoednederland.nl 1 oktober Vereend bouwen: volkshuisvesting en corporaties Locatie: Utrecht, Sweelinckzaal, Drift 21 Info: Jan van den Noort (010-436 60 14) of www.stedengeschiedenis.nl. j 13 oktober Prof.dr.Vladimir Stissi Wat willen historici van archieven? Info: www.knhg.nl of (070) 314 03 63. j 6 november Het beeld als bron: misleiding en bedrog? Weissenhofsiedlung, school voorbeeld van 'Het Nieuwe Bouwen', woningbouwtentoon- stelling 1927, Stuttgart. Weissenhofsiedlung, verguisd door nationaal-socialistische tegenstanders en door hen Araberdorf genoemd, (Foto's: website VTHA). archievenblad juli 2008 juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 25