DOX Support Advert eer dersindex ning, begeleiding en opleidingen U kunt ons inschakelen voor: ewerking van archiefbestanden isering over informatiebeheer en -beleid sistentie en detachering 'cum in camera y saiptontm oppidi de B'uscoducis PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) Informatievoorziening Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangèslotenbij de branchèvërèhiging PIM. BECIS8 Van Bilsen Consultancy.16 Bruynzeel Storage Systems BVOmslag 2 Deventit34 Dl Facilities16 DocConsult34 Documentenwacht38 Dox Support48 Groenendijk Microfilm Scanservice (GMS)38 KarmacOmslag 3 Konica Minolta12 MicroFormat Systems BVOmslag 4 Preservation Technologies8 Restauratie-Atelier Helmond BV16 Restauratie-Atelier Sterken8 Gemeente Sittard-Geleen42 Restauratieatelier De Tiendschuur34 envccea. Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contactpersoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege september 2008. li.'W'".'TI JÜHmiliülü,!! De stedelijke secretarie van VHertogenbosch tot ca. 1450 GEERTRUI VAN SYNGHEL Vervolg van pagina 47 meewerkten aan het redigeren en schrij ven van oorkonden en registers. Zij heeft, naast het beschrijvende deel, de gegevens uit de periode 1310-1449 in tijdvakken van veertien jaar door middel van tabel len en grafieken inzichtelijk gemaakt. Op de bijgevoegde cd-rom heeft de auteur het voorkomen van schrijfhanden zelfs per jaar en maand gespecificeerd. Ook zijn hierop afbeeldingen te vinden van een groot deel van de schrijfhanden en een Access-database waarin de gegevens, voor zover van belang voor het onderzoek, van 5753 oorkondes te opgenomen zijn. Hierna heeft zij aan de hand van vermel dingen in de bronnen, aantekeningen op de oorkondes en in de registers, getracht de gevonden schrijfhanden aan personen te koppelen. Ook de vergelijking van de gevonden handschriften met die in nota riële akten, waar de schrijver wel vermeld staat, diende als hulpmiddel. Dit alles resulteerde, zeker bij de structureel in de secretarie opererende personen, in een veertigtal namen. Vervolgens heeft Van Synghel de ont wikkeling van het 'dictaat', de gestan daardiseerde opbouw van de oorkon den, onderzocht. Het bleek dat er in 's-Hertogenbosch al snel sprake was van het gebruik daarvan, zeker wat betreft de standaard rechtshandelingen, zoals de overdracht van goederen en renten. Op de cd-rom bevindt zich een Wordbestand met een overzicht van de aangetroffen dictaatformules en -sleutels. Ook de ontwikkeling in het gebruik van Latijn of Middelnederlands in de verschil lende onderzochte bronnen komt aan bod. Het blijkt dat er geen eenduidige tendens is naar een toenemend gebruik van Middelnederlands. Bij bepaalde bron types - misschien mede om de monopo liepositie van de vele notarissen die in de secretarie werkzaam waren te versterken - weet het Latijn nog lang stand te hou den en zelfs het Middelnederlands weer te verdringen. Uiteindelijk stelden de onderzoeksge gevens Van Synghel in staat om de ont wikkeling van de secretarie en de daar bij betrokken personen te beschrijven. Belangrijke conclusies zijn die betreffende de grootte van de secretarie, de uit te voe ren werkzaamheden en een zekere taak verdeling. In de veertiende eeuw waren er gemiddeld twee secretarissen in vaste dienst, aangevuld door incidentele krach ten, maar vanaf het eind van die eeuw neemt hun aantal snel toe, tot vier of vijf vaste secretarissen/klerken. Ook maakte het onderzoek naar de namen van de secretarissen het mogelijk om het milieu waaruit de secretarissen afkomstig waren te reconstrueren en hun carrièreverloop te bepalen. Onder andere de academische vorming bleek een belangrijk element te zijn. Naast de conclusies met betrekking tot de secretarie stelden de gevonden gegevens Van Synghel in staat om de inhoud van vroegere studies, zoals het ontstaanstijd- stip van rekeningen en schepenprotocol len, gerelateerd aan de Zuid-Nederlandse steden, nader te specificeren, aan te vul len of, in een aantal gevallen, te corrige ren. We mogen concluderen dat het uiter mate arbeidsintensieve onderzoek van Van Synghel een waardevolle bijdrage is tot de kennis van de vroegste periode van 's-Hertogenbosch. Het is daarbij voor een groot deel wel een vrij technisch ver haal, wat gezien de toegepaste methodiek onvermijdelijk is. Jammer genoeg zien we telkens minder onderzoeken gereali seerd die om 'zitvlees' vragen, mede door dat voor langdurige projecten vaak niet genoeg geld beschikbaar wordt gesteld. Hoewel wenselijk, vrees ik dan ook dat dit soort onderzoek voor andere steden geen navolging zal vinden. 's-Hertogenbosch mag zich dan ook gelukkig prijzen dat deze dissertatie één van de vele vragen over haar verleden in belangrijke mate heeft beantwoord. Gerrit Verbeek, hoofd van het Bureau Acquisitie, Inspectie en Beheer van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch archievenblad juli 2008

Archievenblad | 2008 | | pagina 24