DeQaak] KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad overde Zaak Van de bestuurstafel 44 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Verslag van de Algemene Ledenvergadering, gehouden op 3 juni 2008 in Het Utrechts Archief 45 van archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Markt I 681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@ kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 1506908 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn.Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 64,50 per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 19,50 per jaar. Half maart was er, voor het eerst sinds een wat langere tijd, op de DIVA-discussielijst weer eens een gedachtewisseling over een archivis- tische kwestie. Die Zaak was aangekaart door Eric Ketelaar die zich erover beklaagde dat oude gedrukte inventarissen, soms zelfs met min of meer zinnige correcties, op internet worden geplaatst, zonder vermelding van de oorspron kelijke auteur(s). In de loop van de discussie, waaraan nog vijf collega's deelnamen, kwamen een paar opmerkelijke punten naar voren - en anders dan te verwachten was, niet van auteurs- rechterlijke aard. Zoals de vraag of een gedigitali seerde inventaris een informatiesysteem is, waar voor andere regels gelden - of niet. En of er dan geen standaard voor informatiesystemen moet komen. En over de vraag of het verdwijnen van gegevens als auteursnamen iets te maken heeft met het systeem, gevolgd door een pleidooi voor een inhoudelijke analyse bij conversie. Hetgeen werd verbreed tot de kwestie van het lezen van de inleiding bij een archiefinventaris - digitaal, of in gedrukte vorm (nee dus, zoals 'iedereen' hoort te weten, kopnoten zijn veel nuttiger). En een onderscheid tussen een ouderwetse inven taris versus 'nieuw-bollige' snel beschikbare halve nieuwe wikipedia-achtige informatie. Maar in dit kader gaat het natuurlijk echt om artikel 6 van de beroepscode: De archivaris dient zijn handelen met het archiefmateriaal te documenteren en in staat te zijn daarvan rekenschap af te leggen. Zoals Ketelaar in tweede instantie zelf al aangaf. Nog een Zaak, een heel andere - collega's onder elkaar. Een collega kreeg van een oud-collega, die bezig was met een betaalde klus voor een andere opdrachtgever, het verzoek 'even' wat kopietjes te sturen van niet-openbare contracten over de positie van de archiefdienst. Bedrijfsinformatie dus. En die oud-collega was verbolgen, toen het antwoord was dat voor kopieën van deze niet- openbare contracten een formeel WOB-verzoek nodig was. Merkwaardig, want dit had die oud collega kunnen weten. De beroepscode geeft richting in art. 8: archivarissen dienen het speciale vertrouwen dat hen gegeven is aan te wenden in het algemeen belang en te vermijden dat zij bun positie gebruiken om zichzelf of anderen onbillijk te bevoor delen. En verder bleef het stil. Een oproep door medele den van de commissie Beroepscode van de KVAN onder collega's om ideeën voor nieuwe Zaken had slechts oorverdovende stilte tot gevolg. Een enquête over de beroepscode, die via de DIVA- discussielijst werd verspreid, was maar voor een enkeling aanleiding om te reageren. Zoekende naar nieuwe Zaken ontdekte ik dat langzamer hand, na veertig Zaken, het punt is bereikt dat de Zaak gaat lijden aan meer van hetzelfde. Ik houd er dus even mee op (oplettende lezers vroegen zich al af waar de Zaken bleven). Maar dat betekent niet dat er geen aandacht meer wordt besteed aan de beroepscode. De commis sie blijft onverminderd actief (zoals laatst nog de op de KVAN-studiedagen), de beroepscode heeft zijn plaats gevonden in het handvest kwaliteit, het handboek Archiefbeheer in de praktijk bevat een hoofdstuk beroepscode en met verwante beroepsgroepen - DIV-medewerkers en historici - is contact over informatie over het werken met een beroepscode. Binnen de ICA is discussie over het aanpassen van de code aan nieuwe ontwik kelingen (ideeën zijn nog steeds welkom bij de commissie Beroepscode). Maar voor de Zaak is het even voorbijVoor wie nog eens terug wil grijpen naar oude afleverin gen wordt binnenkort op de website van de KVAN onder 'Ethische code' een inhoudsopgave geplaatst van alle zaken, met verwijzingen naar onderwerp en artikelen uit de beroepscode. En voor wie dat nog niet heeft gedaan, is dit misschien een goed moment om de beroepscode op het intra net van de eigen archiefdienst te zetten, zoals dat bij het Nationaal Archief, het Stadsarchief van 's-Hertogenbosch en ongetwijfeld vele - of ben ik te optimistisch? - andere diensten al het geval is. Yvonne Bos-Rops KVAN-visie op het archiefbestel In vervolg op het congres '90 jaar Archiefwet' organiseert de KVAN vanaf het najaar een aantal bijeenkomsten om thema's die tij dens dit congres aan bod kwamen, verder uit te diepen. Zo komen bouwstenen tot stand voor een KVAN-visie op het archiefbestel. archievenblad juli 2008 van archivarissen 1. Opening De voorzitter opent de vergadering om 13.15 uur en heet de aanwezigen welkom. 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 11 oktober 2007 De notulen, gepubliceerd in het Archievenblad 111, nr. 10 (december 2007), worden goedgekeurd met dank aan Patricia Redder. 3. Mededelingen De voorzitter meldt dat de Almanak van het Nederlands Archiefwezen deze zomer verschijnt. 4. Bestuurssamenstelling - Evert Florijn (student-bestuurslid) maakt niet langer deel uit van het bestuur; in zijn opvolging wordt dit najaar naar verwachting voorzien; - Voorgedragen wordt mw. drs. H.P.W.A. van Aalst-Houbraken; zij neemt de plaats in van aftredend bestuurslid Adri van Vliet; de vergadering stemt hiermee in; - Roelof Braad zal per 1 september 2008 zijn functie als hoofdredacteur van het Archievenblad overdragen aan Hans Berende en wordt voorgesteld als nieuw bestuurslid in de plaats van Simon Tjaarda; de vergadering stemt hiermee in. Roelof zal het penning meesterschap overnemen van Simon. De voorzitter dankt de scheidende bestuursleden voor hun inzet. 5. Financiële jaarstukken: jaarrekening 2007 Het overzicht realisatie 2004 t/m 2007 en begroting 2007 wordt verspreidt. De secretaris geeft een toelichting op de jaarrekening van 2007, die afgesloten is met een negatief saldo van 1366 euro. De kascommissie 2008, bestaande uit mw. J. Weterings en dhr. T.J. Prijs, heeft een drietal opmerkingen/aanbevelin gen: - De kascommissie heeft hoge verwach tingen van de voorgenomen integra tie van de ledenadministratie en de financiële administratie van de KVAN, nu beide zijn ondergebracht bij het Bureau KVAN in het Gelders Archief. Door deze integratie kan een aantal verbeteringen worden gerealiseerd, waaronder het opstellen van proce dures voor het innen van contributie voor lidmaatschappen en abonne menten. Daarbij valt te denken aan automatische incasso, tijdig versturen van betalingsherinneringen of aan maningen en het nemen van maat regelen bij wanbetaling. Verder wordt zo de debiteurenadministratie en de samenhang daarvan met de ledenad ministratie verduidelijkt. - De kascommissie constateerde dat er een groot bedrag is gereserveerd als risicovermogen. Het verdient aanbe veling om naar de leden inzichtelijk te maken wat het bestuur doet als dat vermogen groeit. Wordt er iets met het geld gedaan om 'aan de leden terug te geven'? Voorbeelden: digitaliseren van de eerste honderd jaargangen van het Archievenblad, investeren in accredita tietraject, zolang daarbij het doel van de KVAN maar in ogenschouw wordt genomen. - Het verdient aanbeveling om stan daardrichtlijnen voor de kascontro lecommissie te formuleren, zodat de kascontrole jaarlijks op uniforme wijze kan worden uitgevoerd en de kwaliteit van de controle gelijk blijft. Daarbij valt te denken aan een aantal vaste steekproeven en saldocontroles. 6. KVAN-visie op het archiefbestel Tijdens het congres '90 jaar Archiefwet', gehouden op 31 maart 2008, is een aan tal thema's naar voren gekomen. Het bestuur stelt voor om daar in het najaar tijdens themabijeenkomsten op terug te komen. De resultaten van de bespre kingen daar zullen naar verwachting de bouwstenen leveren voor de KVAN- visie. De voorzitter geeft aan dat indien er leden zijn die hierbij betrokken wil len zijn, zij zich kunnen aanmelden (bureau@kvan.nl). Aanwezigen vragen zich af op welke termijn de KVAN denkt dat de visie gereed is, zodat ook de leden tijdig geraadpleegd kunnen worden. Het bestuur geeft aan dat er in maart 2009 een goed voorstel gereed zal zijn. 7. Accreditatie/certificering Conform de KVAN-visie op het onder wijs werkt het bestuur aan certificering en accreditatie. Thijs Laeven werkt momenteel een certificeringsmodel uit. Daar er aansluitend een sessie gewijd is aan dit onderwerp, wordt er inhoudelijk niet op ingegaan. 8. Nieuws uit de commissies - Commissie studiedagen: de samen werking met een archiefinstelling, dit jaar Het Utrechts Archief, wordt als zeer positief ervaren; deze lijn zal dan ook voortgezet worden; - Commissie buitenland: wegens omstandigheden (ziekte commissielid) is de commissie niet actief geweest. Om 17.00 uur vandaag is er een bij eenkomst voor degenen die eind juli naar het congres in Kuala Lumpur gaan, georganiseerd door het bestuur. 9. Archievenblad Roelof Braad neemt na 8,5 jaar afscheid als hoofdredacteur van het Archievenblad-, Hans Berende zal hem opvolgen. Roelof geeft aan dat zijn functie als hoofdredac teur een fijne klus was en dat hij hier met plezier veel energie in gestoken heeft. Roelof Braad en Hans Berende doen een oproep voor nieuwe redacteuren: meer info www.kvan.nl/archievenblad.php of mail naar redactie@archievenblad.nl. De voorzitter dankt Roelof Braad voor zijn inzet. 10. SNAAI Jorien Weterings (bestuurslid SNAAI) geeft aan dat het afgelopen jaar stilletjes verlopen is omdat er drie bestuursleden afgetreden zijn, maar dat daar verande ring in komt. De SNAAI heeft als doel om informele activiteiten te organiseren voor nieuwkomers, zodat deze met elkaar in contact komen. In september zal er een uitstapje georganiseerd worden voor de SNAAI-leden. Tevens wordt er een oproep gedaan voor nieuwe bestuursle den; meer info op www.kvan.nl/snaai. php of mail naar snaai@kvan.nl 11. Stichting Archiefpublicaties (S@P) Yvonne Bos-Rops (voorzitter S@P) meldt dat er momenteel hard gewerkt wordt aan een aantal jaarboeken, die dit jaar zullen verschijnen. De website van de S@P is vernieuwd en aangepast; meer info op www.kvan.nl/sap.php. Yvonne doet een oproep voor nieuwe bestuursle den; meer info op www.kvan.nl/sap.php of mail naar info@archiefpublicaties.nl. 12. Rondvraag Er wordt geen gebruik gemaakt van de rondvraag. 13. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 13.45 uur. juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 22