lassieke teksten voor iedetchivaris archieven en collecties archieven en collecties Het S@P-bestuur vroeg Gustaaf Janssens (archivaris bij het Koninklijk Paleis te Brussel, docent archivistiek aan de KU Leuven en aan de Vrije Universiteit Brussel), Charles Jeurgens (stadsarchiva ris van Dordrecht en hoogleraar archi vistiek in Leiden) en ondergetekende dit idee uit te werken. Zij worden bijgestaan door Yvonne Bos-Rops (Nationaal Archief) en de redactiesecretaris Diane Scholier (VHIC). We hebben besloten de opdracht in twee richtingen uit te voeren. We zijn begon nen met een lijst te maken van ongeveer 250 titels van boeken en artikelen die naar onze mening samen de standaardbiblio theek van een archivaris in Nederland en Vlaanderen vormen: een soort canon van de archivistische literatuur die iede re archivaris in de eenentwintigste eeuw op enig moment zich eigen zou moeten maken. Uit die lijst kozen we vervolgens een kleine twintig artikelen die we een herdruk in een S@P-jaarboek waard achten (zie kader). Dat is niet noodzakelijkerwijs de 'top 20', want er zijn daarnaast klas sieke teksten in onze lijst die gemakkelijk vindbaar zijn, zoals bijdragen in de S@P- jaarboeken, in het Nederlands Archievenblad, in Archiefbeheer in de praktijk, in Archivalia (dat op internet beschikbaar is), enzo voort. Boeken staan ook in de lijst, maar die kunnen niet makkelijk in een jaar boek herdrukt worden; ze staan dus niet in het hierbij afgedrukte kader. Dan zijn er archiefwetenschappelijke oraties en afscheidscolleges die de S@P elders in een samenvattende publicatie wil herdrukken. Ten slotte laten we, om de verzameling van klassieke teksten enigszins binnen de perken te houden, de hulpwetenschappen chronologie, paleografie, oorkondenleer en zegelkunde er buiten, evenals litera tuur over conservering en restauratie. De complete lijst komt in het S@P-jaar- boek, verdeeld over twaalf rubrieken, die elk worden ingeleid door een bibliogra fisch essay van een van de redacteuren. Om u een indruk te geven doe ik in dit artikel een keuze uit de 250 titels. In de bibliotheek van de archiva ris staan, zo stellen we voor, in de eerste plaats een aantal klassieke handboeken en bundels: Brenneke-Leesch, Archivkunde; Schellenberg, Modern archives; Meisner, Archivalienkunde; De Keyser, In de zon én in de schaduw. Gemeentearchieven in het Vlaamse erfgoedbeleid; Horsman, Archiveren. En natuurlijk alle S@P-jaar- boeken, naast de Noord-Amerikaanse bundels Canadian Archival Studies and the Rediscovery of Provenance en American Archival Studies, waarin verscheidene voor Nederland en Vlaanderen klassieke tek sten zijn opgenomen. Maar ook Het land van herkomst. Een reader van artikelen rond het herkomstbeginsel (1983), de Macerata- bundel Archival science on the threshold of the year 2000 (1992) en de bundels opstel len van David Bearman, Eric Ketelaar en Hugh Taylor en de libri amicorum voor Juul Verhelst en Herman Coppens. De vijf delen Archiefbeheer in de praktijk ontbre ken niet in de bibliotheek van de archi varis. En dan zijn er de Zuidafrikaanse en Australische bundels Refiguring the archive (2002) en Archives: Recordkeeping in Society (2005), de vooral Noord-Amerikaanse bundel Archives, Documentation and Institutions of Social Memory (2006) en Uit de oude doos. Culturele archiefwerking in Vlaanderen (2006). In deze rubriek (met 35 titels) horen natuurlijk de Handleiding en Jenkinsons' Manual of archive administration, naast boeken als Charles Dollar, Archival Theory and Information Technologies (1992), Trevor Livelton, Archival theory, records, and the public (1996), Luciana Duranti, Diplomatics: New Uses for an Old Science (1998) en de oraties van Van der Gouw, Ketelaar en Jeurgens. Verder artikelen die de aard en plaats van de archiefwetenschap behande len, zoals Bruno Delmas, Archival Science facing the Information Society en Herman Rumschöttel, The development of Archival Science as a Scholary Discipline (beide ver schenen in 2001 in Archival Science Een echte klassieker is het artikel van de Canadees Jay Atherton, From life cycle to continuum: some thoughts in the records management - archives relationship (1985) waarin voor het eerst het concept van het records continuüm werd voorgesteld - later uitgewerkt door de Australiërs Frank Upward en Sue McKemmish, wier artikelen uit 1996, 1997 en 2002 ook in onze lijst zijn opgenomen. Vijf artikelen komen naar onze mening voor een her druk in aanmerking (zie kader). In deze rubriek staan ook enkele titels over fundamentele archieftheorie: behal ve het reeds genoemde boek van Livelton de artikelen in Archivaria (1999) door Tom Nesmith, Still Fuzzy, But More Accurate: Some Thoughts on the 'Ghosts' of Archival Theory en Paul Mortessen, The Place of Theory in Archival Practice. Hierbij sluiten aan de filosofisch getinte (maar leesbare!) stukken van Brian Brothman, Declining Derrida: Integrity, Tensegrity, and the onzer archieven. De oudste archiefgeschie denis wordt behandeld in Posner, Archives in the Ancient World (onlangs door de Society of American Archivists als archi val classic herdrukt) en de recente bundel onder redactie van Maria Brosius, Ancient Archives and Archival Traditions: Concepts of Record-Keeping in the Ancient World. Andere publicaties over de geschiede nis van het archiefwezen variëren van Duparc, Een eeuw strijd voor Nederlands cultureel erfgoed (1975) tot het opstel van Aerts en De Mecheleer over archivistiek en historiografie in de eeuw van Gachard. Ook de Discussienota archiefbeleid (1982) behoort tot de archiefgeschiedenis. De geschiedenis van de verschriftelij- king is ook archiefgeschiedenis: daarom kozen we ook bijvoorbeeld Clanchy's beroemde From memory to written record. England 1066-1307. De door de VAN uit gegeven bundels Voor burger en bestuur en Preservation of Archives from Deconstruction (1999) en Eric Ketelaar, Writing on Archiving Machines (2006). Hoewel de oorkondenleer (diplomatiek) buiten onze bibliotheek is gehouden, hebben we toch het boek van Duranti en twee artikelen die de relatie tussen archief wetenschap en oorkondenleer betreffen, opgenomen: Fran Blouin, A framework for a consideration of diplomatics in the elec tronic environment (00k in het Frans ver schenen) (1996) en Carolyn Williams, Diplomatic attitudes: From Mabillon to Matadata (2005). Het oudste artikel in onze bibliotheek dateert uit 1897: Bondam, De openstelling Barbara Craig (zie kader) en Barbara Misztal, alsmede Laura Millar, Touchstones: Considering the Relationship between Memory and Archives (oorspronkelijk in 2004 op het ICA-congres in Wenen gepre senteerd onder de titel Evidence, memory and knowledge: the process of archival reaso ning and the extension of social thought). Twee Zuidafrikaanse publicaties (Harris, Archives and Justice en Kriger, Redressing Apartheid) scherpen ons de maatschappe lijke verantwoordelijkheid van de archi varis in. Openbaarheid van archieven is de kern van het archiefrecht en van het handelen van de archivaris. De geschie denis ervan komt aan bod in de oratie van Meilink-Roelofsz (1970) en in een klassiek opstel door Van Meerendonk en Ribberink (1972). De 'moderne' openbaar- Respect voor de oude orde horen ook in de boekenkast van de archivaris. Maar niet alleen Nederlandse en Belgische archief geschiedenis: we noemen ook Verhoeven, Geschiedenis van het Indische Archiefwezen van 1816-1854 (1939) en overwegen een herdruk van Panitch over de Franse revo lutie. In deze rubriek zult u weinig publi caties door archivarissen aantreffen, wel klassieke teksten van filosofen (Derrida), historici (Burke, Nora), juristen (Sachs) en communicatiewetenschappers (Bowker en Star). Een aantal teksten is op het ter rein van het cultureel geheugen, waar onder de uitstekende overzichten door heid wordt door Preneel (2005), Daalder (2005) en anderen (onder wie Coenen, Ketelaar, Opsommer, Schram) behandeld. Een klassieker is Heather McNeil's boek Without Consent: The Ethics of Disclosing Personal Information in Public Archives (1992). Eric Ketelaar behandelde in drie van zijn jaarredes als voorzitter van de VAN (1984, 1985, 1986) ethische dilemma's, zoals Yvonne Bos-Rops deed in haar rubriek in het Archievenblad, waar van het voornaamste is opgenomen in haar bijdrage over de beroepscode aan Archiefbeheer in de praktijk. In deze rubriek Lees verder op pagina 43 Door Eric Ketelaar Vijf van de zes tot nu toe verschenen S@P jaarboeken bevatten, naast de voor het jaar boek geschreven artikelen, ook herdrukken van Engelse klassieke teksten. Het jaarboek Paradigma (1999) zette de trend met artike len van Terry Cook, Adrian Cunningham, Sue McKemmish, Eric Ketelaar en Jan van den Broek. In de volgende jaarboeken werden nog negen andere 'classics' herdrukt. Het S@P-bestuur kwam op het idee om nu eens een heel jaarboek met dergelijke klas sieke teksten te vullen. Portretten van een aantal 'klassieken' die iedere archivaris in zijn boekenkast behoort te hebben: Johan Feith.Ann Gilliland, Samuel Muller, Heather MacNeil, Richard Cox, Tom Nesmith,James O'Toole, Beth Yakel en Robert Fruin. 1 Algemeen 2 Archivistiek: grondslagen 3 Archiefgeschiedenis en -organisatie 5 Archiefrecht 4 Archief en maatschappij 6 Beroepsprofiel en beroepsethiek archievenblad juli 2008 juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 20