van KARDEX Advert eer dersindex i*-SV Marieke Bos ■ün Gelders Archief A member of the KARDEX group KARDEX Systemen B.V. I Postbus 250 I 3440 AG Woerden Telefoon: 0348 494 040 I Fax: 0348 494 060 E-mail: info@kardex.nl I Internet: www.kardex.nl Archiefschool18 BECIS28 Van Bilsen Consultancy.28 Bruynzeel Storage Systems BVOmslag 2 Deventit42 DI Facilities44 DIM Consult42 DocConsult34 Documentenwacht36 Groenendijk Microfilm Scanservice (GMS)36 Jalema18 Kardex46 KarmacOmslag 3 Konica Minolta12 MicroFormat Systems BVOmslag 4 Preservation Technologies44 De Ree Archiefsystemen34 Restauratie-Atelier Helmond BY34 Restauratie-Atelier Sterken44 Gemeente Sittard-Geleen45 Restauratieatelier De Tiendschuur42 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contactpersoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege juli 2008. archiefervaring Sinds een jaar werk ik bij het Stadsarchief Breda. Na zeven jaar Record Management Systemen, zoekmachines en andere digi tale hoogstandjes bij De Nederlandsche Bank ben ik teruggekeerd naar papier, perkament en kriebelletters. Althans dat dacht ik. Vlak voordat ik bij De Nederlandsche Bank wegging, wilde men af van het dubbel archiveren: op papier en digitaal. Als je het papieren archiefstuk wilt ver vangen door een digitaal exemplaar, dan heb je daarvoor een machtiging nodig. De hele procedure van scannen moet waterdicht zijn. Want eenmaal wegge gooid is iets niet meer te reconstrueren. Maar wat doe je als er twee blaadjes tege lijk door de scanner gaan? En hoe ga je om met gekleurde grafie ken in een rapport? Dan is in kleur scannen natuurlijk noodzake lijk. Maar de combina tie OCR-en en in kleur scannen is lastig. een uniek identificatienummer hebben. Voorzichtig worden met potlood bladen genummerd. Daarnaast moet je naden ken over het aggregatieniveau. Wordt een pak integraal gescand of worden het toch aparte entiteiten? En in verschil lende contexten, bijvoorbeeld modern archief of zeventiende-eeuws archief, zijn de juiste metadata essentieel. Eén tijdperk binnen de Digitale Histo rische Werkplaats zal gaan over Breda in de zeventiende eeuw. Een enerve rende tijd van oorlog en vrede: na de inname van Breda door de Staatsen met behulp van het beroemde turfschip in 1590, volgde in 1625 de verovering van de stad door de Spanjaarden onder lei- Het Stadsarchief Breda is bezig met het ontwik kelen van een Digitale Historische Werkplaats. We willen bronnen thematisch gaan aan bieden via een website. Onderzoekers worden uitgenodigd deze bron nen te gebruiken en hun bevindingen met anderen te delen. De bronnen zullen zoveel mogelijk integraal worden aange boden. Dus niet alleen de mooiste stuk ken. Dat betekent dus opnieuw vragen over hoe je dingen digitaliseert. Maar dit keer is er geen behoefte om de documen ten te vervangen om ruimte te bespa ren. Door te scannen maken we ze voor een groter publiek toegankelijk. Maar ook hier dient het digitaliseren te vol doen aan normen en richtlijnen. Want wat je aanbiedt op de website moet wel een afspiegeling zijn van de werkelijk heid. Voordat de pagina's daadwerkelijk gescand kunnen worden, zit er een hoop uitzoekwerk aan vast. Elk image moet ding van Spinola. In 1637 werd de stad weer heroverd door Frederik Hendrik. In 1667 vormde Breda het toneel van de vredesonderhandelingen van de Tweede Engelse Oorlog (1665-1667). In Nederland is deze oorlog vooral bekend geworden door de tocht van admiraal De Ruyter naar Chatham, waar hij het grootste deel van de Engelse oor logsvloot vernietigde. Internationaal is deze oorlog vooral bekend door de vrede die erop volgde, waarbij Nieuw- Amsterdam werd overgedragen aan de Engelsen die er de naam New York aan gaven. In ruil hiervoor ontvingen de Nederlandse Staten-Generaal een aantal gebieden die rijk waren aan specerijen én Suriname, dat in aanzien stond vanwege de plantageteelt van suiker en nootmus kaat. Het was de Engelse koning Charles II die voorstelde om de vredesonderhandelin gen in Breda te voeren. Hij kende de stad: hij had er als balling in 1660 een aantal weken gelogeerd, bij zijn zus Mary Stuart. Hij verbleef in het Kasteel van Breda, het huidige onderko men van de Koninklijke Militaire Academie. De gezanten uit Dene marken, Engeland, Zweden, Frankrijk en de Nederlanden logeer den in de mooiste pan den van de stad. Deze werden ingericht met gehuurd meubilair. Het leuke is dat de huizen waar toen de delegaties werden gehuisvest nog steeds bestaan. Met deze link naar het heden hopen we de bezoeker uit te dagen. In de bronnen die we aanbieden kan je terugvinden hoe de verhuur van de panden was geregeld. En waarschijnlijk is er ook nog informa tie in de stadsrekeningen te vinden over het enorme feest, met wijnspuitende fon teinen en spetterend vuurwerk, dat bij de ratificatie van de Vrede van Breda werd gehouden. 3 t adveittAiHy eutd pu6licitif v De* Vil Historische foto van het Kasteel van Breda, dat sinds 1828 onderdak biedt aan de Koninklijke Militaire Academie (coll. Stadsarchief Breda). Marieke Bos is werkzaam bij het Stadsarchief Breda. juli 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 1